Nagłówki MichałaSerce

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Serce, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Słownik Angielski już nie będzie ci potrzebny kiedy uczysz się angielskiego we własnym domu Bielsko-Biała styleIkona słownika

Doceniam pomysł wykorzystania angielskiego jako międzynarodowy język dla świata. Nie akceptuję męczącego stylu w którym angielski jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Majkel's Inglisz: Słownik Polsko AngielskiPointer

Artefakt oznacza powszechnie używane słowo, które odpowiada na pytanie: "Co?"

Najczęściej używane słowa które po angielsku reprezentują typowe artefakty

Ze sztuką dla kobiet pomagamy położyć kres zastraszaniuZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Europa, lato 2011. Dwanaście krajów. 46 dni. Jeden samochód. Jeden namiot. Jeden człowiek. Jedna kobieta, którą dopiero poznał.

Jako artysta, od początku mojej kariery, praca moja została poświęcona problemowi akceptacji ciała, cel, który później uświadomiłem sobie wspolnie trzymałem z całą społecznością ludzi którzy się nazywają naturystami, skromny fragment z której znalazłem zamieszkany w Polsce, kraj, którego kulturalny konserwatyzm nie nadaje się łatwo do przyszłościowego myślenia. Jeden z tych przyszłosciowo-myślących polskich naturystów była Gosia.

Jako Amerykanin, ja byłem pełen optymizmu i pewności siebie graniczącej z brawurą. Byłem gotowy do wypalania kół z samochodu, którego dopiero kupiłem i przed koncem tak właśnie się stało. Jako Europejczyk, ona była ostrożna i nieufna. Musiała się upewnić, że klimatyzacja działała. Działało. Jeżeli właściwym sposobem złamane pokrętło kręcono.

Pomimo dystans kulturalny który istniał między nami, udało nam spędzić 10.000 kilometrów w jednym samochodzie. Spędziliśmy ponad 40 dni w jednym namiocie. Zaczęliśmy uczyć się jak mamy słuchać siebie wzajemnie. Zaczęliśmy uczyć się zaakceptować nasze różnice i jak mogliśmy z nich korzystać zamiast pozwolić aby one nas rozdzieliły. Powoli, lecz z pewnością zaczęliśmy uczyć się pokonać te demony które nas nadużywają.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 34
2011-08-22
 3༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Koad Ar Roc'h

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Neant Sur Yvel, France

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Serce

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo sercew jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa sercepo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na serce znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na SerceGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "serce."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "serce."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na SerceGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na serce jest angielskie słowo heart.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na serce w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. She really must've broken his heart. He's a complete mess.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. Maybe you can find it in your heart to forgive me.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. You don't have to take everything I say to heart.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "serce."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "serce."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "serce."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "serce."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Serce w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Serce: Spis treści

Serce po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "serce."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Serce."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "serce" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na serce," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #489

a mind touched by a jealous heart must churn. ever yearning then spurning things by turn.

Kim "Kris" Kardashian

31 July, 1:14 AM

Frame #6219

i told redbox just cause a man speaks spanish it doesnt make him a mexican soldier. im starting to have a change of heart.

Justin Bieber

23 December, 8:54 AM

Frame #2383

bieber's face was white. and the way the rain bounced off his flesh. it looked like he was still alive. as if his heart was still beating.

Chase Credit

21 August, 12:18 AM

Frame #3721

the human heart is like a mattress. and i dont just mean the stains.

JC Penney

11 September, 6:15 PM

Frame #6219

i told redbox just cause a man speaks spanish it doesnt make him a bohemian soldier. im starting to have a change of heart.

Justin Bieber

23 December, 8:54 AM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

I was enamored of something: that is the truth. The creature was timid, or at least seemed to be so. It was bashful - supremely bashful - in fact, gloriously bashful, I decided, in the deepest, reddest chamber of my heart. This careless captivation: this momentary loss of self-consciousness that affected her eyes and made her hold my gaze for a brief moment: this almost immediate turning away and hiding of her face was a mark of modesty, that blessed virtue which remains - though largely symbolic - one of the most important of virtues - a necessary and heartwarming gesture that modern women have all but abandoned. I was grateful for it.

Verse 438 from the chapter called Bohemia

Invincibility was a difficult image; on the one hand, the fear instilled in people's hearts was useful, but fear - or rather, this kind of fear - quickly metamorphosed into jealousies and ambitions, adding a strange twist to greed's classic cycle. The false image of invincibility was always begging to be broken; it made a man into a target, not only for jealous predators, but for common people as well, especially those who felt they were owed something for their mediocrity. In later days, Jesus was plagued by requests for succor. When he refused them, he was demonized. His American citizenship was particularly resented. Jesus was like a foreigner in his own country: powerful - too powerful - to a certain extent above the law. Privileged in a way that nobody else enjoyed, he was both exotic and familiar - like the poor man's rich neighbor: tantalizingly available, but unapproachable. To approach him, one simply needed some courage; unfortunately, that's what most people lacked.

Verse 417 from the chapter called Arms

Jesus never fully believed that Zoe's father was the great tyrant that her testimony often implied. Sure, he was capable of ordering a man to his death, but, then again, he was a father, and, like all fathers, he no doubt often confused his own interest for his child's. Jesus suspected that Zoe's portrait of her father was, no doubt, not only one-sided but colored with the crayons that had most survived the years - that is to say, the least favorite. No doubt, Zoe loved her father, and, no doubt, Zoe loved Jesus. Yet, there was doubt. There was an incredible amount of it that couldn't be silenced. Like rats, it gnawed; it swam through Jesus's bowels and burrowed into his stomach. It climbed his spine, jumped into his heart and head and bred: seven litters a year - each containing six to twenty-two young - once every three months. There were rats everywhere, and Jesus was literally helpless. Did she love him or not? he asked himself. Did she want to love him? Was she trying? Was this the best she could possibly do? Was she lying? What was the lie? That her father was a maniac? Or was she the crazy one? Was she lying to fool him? or to fool herself? What the hell was going on?

Verse 98 from the chapter called Vows

They laughed heartily. Jesus charged with his imaginary spear and pretended he was being overwhelmed by rhinoceri. Then he pretended that one of their horns had impaled his perineum. Zoe laughed, but she didn't partake in the foolery and kept walking calmly until she saw the ridges.

Verse 459 from the chapter called Security

Oh, you are so confused. I love you, child. I carried you in my arms across the deserts of Mars. I love you so very much, but you don't know me! You don't remember me! How can you love me? Listen to your mother, my child. She is dead, but if you listen to her beautiful words - if you pay attention - you will come to know me, child. You will love me. Deep in my heart, I know you will trust me - just like your mother.

Verse 17 from the chapter called Invocation

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

On those days, like this one, my mind remembers that day when reason conquered my feeling, and prevented me from exploding in front of Macy with these thoughts: O dearly beloved friend! who speaks of having family and children - what kind of family? whose children? What sort of marriage will you be contracting when you return to Boston? Do you not know that your state has been ill served by her highest court? by those who control its judgment? Do you not know that they have abandoned reason? that they are not your friends: that they are devious cowards? They did not consider the plaintiffs' most important arguments: they did not officially recognize a fundamental right to have what many people desire; they did not officially recognize the classification of those people as suspect: and yet, in their hearts they did recognize those things: their inflated arguments betray them.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 15, The Role of the Judicious Mind, Paragraph 1

"You will have a brief audience: that is all," said the man. He made a search for weapons; Nike obliged. Then, he was taken down the long and creepy hallway. There was music playing to his left, but very faintly. There were many doors, but all of them were closed.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 2, Science & Reform Schools, Section 14, Getting to the Heart of a Matter, Paragraph 49

He was taken to a room with drawings - many of them I recognized: by Rodin: Cambodian dancers. The rest of them were unknown, but, then again, the room was dimly lit: perhaps there wasn't enough light for me to recognize them. It was very strange: all the lamps had huge, heavy lampshades on them; they were positioned all around the room, which was very spacious, not very cluttered; there was a lot of furniture along the walls, but most of the space was unoccupied. Perhaps they had orgies here, but not tonight.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 2, Science & Reform Schools, Section 14, Getting to the Heart of a Matter, Paragraph 50

NIKE: Yeah, that's right: 'cause you know I'll fuck him up. You better believe it. That guy didn't do me no favor. How do you think he knew where to go? He didn't ask me no questions. He didn't wait for money. You think he was doing it out of the fucking goodness of his fucking heart? Well, you better keep a fucking eye on me, Jauvert, 'cause you know, man, if I find out who this motherfucker is, I will fuck him up. Motherfucker: my mouth was taped: my own sack, do you hear me? My own fucking scrotum was choking me.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 2, Science & Reform Schools, Section 8, Being a Victim, Paragraph 38

Nike walked as fast as he could to his car. Driving down the Rue du Colisée and the Rue de Penthièvre, he crossed the Boulevard Malesherbes, and, continuing down the Rue des Mathurins, he drove around the Opera house. At the northeast corner, he took the Rue La Fayette, but he drove too far: the Rue du Faubourg Poissonnière was going south, so Nike had to turn around at Saint Vincent de Paul, taking Rue D'Abbeville onto the Rue Condorcet before turning northward.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 2, Science & Reform Schools, Section 14, Getting to the Heart of a Matter, Paragraph 1

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

Ferrari agreed. It wasn't easy to keep his promise. His brother could barely keep the snot from piling on his upper lip. Every time Ferrari had to stand back and watch the concertmaster pull out his purse, pure envy pervaded his heart.

– from “Italy Sucks and Has Sucked For A Long Time,” an adventure story featuring a man with few scruples left

Somewhere along the route, whatever was keeping the steel cable from falling gave way. Patsy's heart leapt into his throat. Plunging down a few meters, he stopped. "Thank God," he thought. "I managed to hold my grip." On the bright side, he was now level with the pool windows. On the other hand, he might not last there very long.

– from “A Cop Named Patsy,” a funny story featuring a nude beach

Junior prayed. "Lord, I have committed, as you must know, acts which, by the local standards of my community, would probably be considered depraved. I fully admit my licentiousness, as You would no doubt call it, was practiced on a more or less biblical scale. I realize now my debauchery served no purpose other than my own self-gratification, though other people's pleasure was enhanced through my efforts. Never mind. I'm sorry. If You can find it in your vast, not totally congested heart to forgive me, I'm begging you, let me marry Nyota without punishing her for my transgressions. I love her." Junior broke down and cried.

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story featuring an affront to morality

"Beuern," cried Manfredo. "The dear Baron Burana-God keep him-owes me," he would say, beating his chest, "a debt of honor."

"Salute!" his compatriots yelled. "Long live the Baron's wife! The Mongolian Princess!" The men would cheer.

"Bless her Mongolian heart," Manfredo would say.

"Her Christian Mongolian heart," one of his friends would point out. "Long live the Baron's baby! Her Mongolian Highness!"

– from “Italy Sucks and Has Sucked For A Long Time,” an adventure story featuring feudalism at its best

An ocean spread wide, rippling multitudinously, pinned seemingly by the marbled plumes of the nebula. Tae's heart leapt. Bo had to be here. She had to be alive. He approached the sea slowly with reverence. Water splashed his ankles. It got deeper. All of a sudden, Tae fell into a deep trench. He had to swim onto dry land. Ahead of him stretched a vast coast. In the other direction, another river cut into the shoreline. It disappeared between low-lying hills.

– from “How Tae & Bo Took Over the World and Kung & Fu Didn't,” an apocryphal bible story featuring a microcosm of society

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na serce: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

FLETCHER: Trouble. The Tahitians were already upset. They hadn't been given any land when the island was divided, not to mention the fact that some of them were being beaten. Naturally, they started plotting. What they didn't take into account was the fact that To-ofa-iti, the blacksmith's new wife, was not complaining. The blacksmith was important. That made her important. She started singing a song, the words of which went, "Why does black man sharpen axe? To kill white man." When Fletcher Christian heard that song, he grabbed his musket, ran to the Tahitians, charged them with their crime, and pulled the trigger. The gun misfired. Two of the men ran; the rest protested their innocence. They begged for a chance to take care of it. They decided they should try to poison To-ofa-iti's husband. He didn't fall for it. He was too smart. Ultimately, one of the Tahitian men pulled a pistol on him in the presence of his wife. Again, the gun misfired. The two of them started grappling on the ground. Who knows who would've won? To-ofa-iti, however, was not about to take chances. She picked up the pistol with her own two hands and bopped her husband squarely on the head.

ALICE: She killed him?

FLETCHER: Eventually. Things were deceptively quiet for a few weeks. It didn't take long for judgment to fall upon the poor blacksmith. The Tahitians shot him down like a pig. Ironically, that's what the other mutineers thought they were doing. Being scattered all over the island, each man heard the shots and naturally assumed that somebody was hunting. Most of them found out too late that they were the prey.

ALICE: How many of them were killed?

FLETCHER: On that day, now known as Massacre Day, five of the original nine mutineers were fatally shot. Fletcher Christian was next. He was standing in his garden. Both of his hands were on his spade. He looked up at the sky and smiled. He never saw it coming. They shot him right through the heart.

ALICE: How did the others survive?

FLETCHER: Jackson was shot through the neck but he lived.

ALICE: Incredible.

FLETCHER: It's a miracle. Ned Young slept through the whole thing. The women didn't want to wake him. They all liked him and they didn't want to see him get hurt, so they stood around his hut and guarded him. Eventually, though, even he had to get his hands dirty. The women wanted revenge on the Tahitians for killing their husbands. After Ned's consort chopped off the ringleader's head with an axe, he was made to go and shoot the last remaining rebel. That was the end of the bloodshed - not counting when he and Jackson got Quintal drunk and murdered him.

ALICE: It's so barbaric.

– ACT I, lines 616-625

(GREY GOOSE enters unseen.)

KOKOMO: The CIA? It was probably Fletcher: naughty boy. As if my heart were not enough, he had to go and steal himself another pincushion. Has he tired of needling mine? Has it grown so soft? Am I a red guava rotting on the stem? Oh, pick me, Fletcher Christian! Pick me! Before I start pouring out my insides!

– ACT I, lines 226-226

ALICE: 'If you shoot want a yun wife rater?'

FLETCHER: 'I am not Ned Young. I'm not going to shoot anybody. I'm not going to chop anybody's head off with an axe. I'm not going to abandon you for anyone. I'm going to love you for the rest of my life. So help me God, I will. You don't have to run away anymore. You don't have to be afraid that someday you're going to want to hurt me. I will never give you cause.'

ALICE: 'You ton't know tis.'

FLETCHER: 'I do know it. I may be young, but I'm not stupid. I know what I'm doing. I'm following my heart. Even if a thousand men-of-war were to show up this very afternoon with a thousand brides for me to choose from, I wouldn't leave you: not for all the Englishwomen in the world. Who took care of the sprawlers with me? Who threw me Johnny Mills to save young Polly's life? You did. Do you remember that day when the wave nearly swept those infants away? Who saved their lives? We did. Tera-ura: "Sacred Dance." Mata Ohu. It's time we had children of our own. It's time for you to have a proper family. What say you? Will you marry me?'

– ACT II, lines 214-217

FLETCHER: Oh, Money! God of first fruits! Bringer of knowledge! Harvester of truth! Where would Man be without thy cold kindness? Give me your hand. Let the lorikeets squeak out the rhythm of our steps. We'll dance a polonaise. I'll sashay you around the South Pacific. Who could prove to be a better partner? No man could be as faithful; no woman either. Even if she bleed by the moon, her temper is not as mild. Obedience notwithstanding, her character can seem, at times, positively restive. Feistiness is a woman's most vicious virtue. It can burn a man's pride even while it warms his heart. In truth, a man who marries money is liable to finding a bed so stiff the kingfisher would laugh. Without it, one would cry at night like the ghost bird. Thanks to money, nature is Man's slave. Weathering the vicissitudes of fortune, the wealthy man works the ground for as long as the ground does not work him. When that day comes, let's hope that our money has not defrauded us of our nature.

– ACT I, line 797

MS. JACKSON: What about my heirloom?

GREY GOOSE: What heirloom?

MS. JACKSON: The one you stole.

GREY GOOSE: I didn't steal anything.

MS. JACKSON: Don't lie to me.

GREY GOOSE: I didn't.

LESBIAN: I did. I packed it away in my bag. I have two tickets for tonight's flight: one for me and one for you. Come. We'll explore the world as your ancestors did: the English and the Polynesians. They went from west to east; we'll go from east to west. We'll show the lost and the lovelorn what true devotion means. We'll scale Victory Peak in China. We'll sail the Punjab. We'll get lost in Gargas Cave. We'll bathe in the hot springs beneath Mount Hekla. We'll catch a Broadway show. We'll do some shopping at Shinjuku Station. We'll do anything your heart desires. All you have to do is liberate yourself. Let your passions run free. Someday we'll return to your native land. It won't ever be the same again. Nevermore will you be shamed. Woman, you'll have made the entire world yours.

MS. JACKSON: Nameless Pain! How am I to deny a penitent husband - newly birthed in remorse, in truth, in love, and desirous of similar gifts from me, his lawfully wedded wife, who, for so long, and with so many tears, kept watch over this heretofore seemingly endless and vain gestation - yet relish this sudden appearance of life: this infant curiosity: this foundling whose love demands more than my adoption could ever give? Oh, Homo: a thousand hearts couldn't beat as strongly as you have made mine beat. This is my home. I can no sooner leave it than change my body for that of a man. The world is yours; go out there and take it. Please leave me in peace. I beg you.

LESBIAN: I'll go. Though it pains me more than female circumcision, I'll go. I'll go because I love you.

– ACT II, lines 357-365

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na serce w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

The therapy didn't just seem to cure headaches. It seemed to cure Steve O's anger as well. He realized it was high time he reconciled with his old friend. He sent him a letter. It included a heartfelt apology and an invitation to meet. Adam accepted. Steve O flew to L.A.

– from “A Finger Up The Bum,” a gay fiction story that doesn't take itself seriously, but what you make of it is up to you

Part of me wished there had been somebody there to witness the whole thing. To back me up. All anybody saw was my knife in her heart. Me holding her in my arms. I would've put me on trial too. Now that I'm safe I can safely say I'm glad I was the only one. It was horrible. I wouldn't wish that scene on anybody. My sister was miserable. She died miserably. I'm thankful I was the only who had to see it. The only one who had to watch that beautiful woman die.

– from “The Testament of Publio Orazio,” a horror story without that much killing coming straight out of Roman mythology

We need only refer to nineteenth century French literature to confirm this. According to Anatole France, Saint Paphnutius was destroyed by a look. Struck by the sight of Thais on stage, as she played the role of pure-hearted Polyxena, lifting the curtain with her white arm, pride and resignation in her violet eyes, the hermit monk, sent to save the whore from her dissipation, grew so infatuated with her image, learning later she was on her death bed, surrounded by her fellow nuns, he begged her petulantly not to die, rejecting Heaven, as she rose, moments before her final breath, to proclaim a vision of God with such rapture in her eyes, it held for poor Paphnutius the profound emptiness of his own soul. He turned into a vampire. That is the power of a look.

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that may ease one's sense of discomfort depending on your outlook

Grendel's mother came to take care of her. She took her to live with an ogre. The ogre scowled at Grendel. Her heart began to hurt. As if there was a rock in it. She realized it wasn't her heart. It was her breast. It hurt on both sides.

– from “Little Grendel's First Hair,” a fairy tale story about unpleasant things that unfortunately exist in real life

I killed my sister. I live with it. I killed her because she loved the enemy a little too much. She lost herself in that love. That's why she wanted to die. When I tell people the truth they treat it like it's a joke. Like I'm saying she walked into my knife. I did kill her. I've never denied it. I stabbed her. My arm came down upon her. I put the blade into her heart. That's where she needed it.

I'm not a bad man.

– from “The Testament of Publio Orazio,” a horror story without a lot of screaming coming straight out of Roman mythology

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Serce: Spis Treści

Kolokacja Serce w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Serce."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na serce który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "serce." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Martwa natura, Patriarchat

Ojciec mówi, że ojciec wie najlepiej

Na celu promowania demokracji, silny musi opróżnić się jego siły. Słaby musi być przyznany szansę na rozwój siły. Nie możemy wymusić koniec patriarchatu. Takie postępowanie po prostu utrwala feudalizm pod inną nazwą.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży