Nagłówki MichałaWątpić

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Wątpić, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Możesz uczyć się angielskiego we własnym domu - Bielsko-Biała style!Ikona słownika

Akceptuję pojęcie uchwalenia angielskiego jako uniwersalny język. Nie akceptuję nieożywionego planu przez który angielski jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Majkel's Inglisz: Słownik Polsko AngielskiPointer

Czyn oznacza powszechnie używane słowo, które odpowiada na pytanie "Czyj?"

Najczęściej używane słowa które po angielsku reprezentują typowe czyny

Zapobiegajmy stalkingu z pomocą sztuki dla kobietZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Europa, lato 2011. Dwanaście krajów. 46 dni. Jeden samochód. Jeden namiot. Jeden człowiek. Jedna kobieta, którą dopiero poznał.

Wiedziałem że naturyzm był popularny w wielu częściach Europy i jako artysta, który pracował na rzecz akceptacji ciała przez całej jego kariery zależało mi na dokumentowanie jakiś mały fragment. Przyglądając się ze zdziwieniem znalazłem bardzo ważną część kryjąca się w Polsce. Miała na imię Gosia.

Miałem amerykański paszport. Ona nie. A fakt, że jechałem samochodem z polskimi tablicami dał jej wiele okazji, aby wskazać różnicę. To nie było tylko policja i straż graniczna, kto na to patrzyło. Zwykli ludzie zrobili takie same etniczne profilowanie. Jeden właściciel kempingu nie uścisnął mi dłoń, aż uświadomił sobie, że jestem Amerykaninem. Do tego czasu, już miałem wypracowane użycie uproszczonego Angelskiego, co bylo bardziej bliski tego co uchodzi za lingua franca w dzisiejszej Europie. To co Gosia starała się opanować.

Pomimo dystans kulturalny który istniał między nami, udało nam spędzić 10.000 kilometrów w jednym samochodzie. Spędziliśmy ponad 40 dni w jednym namiocie. Zaczęliśmy uczyć się jak mamy słuchać siebie wzajemnie. Zaczęliśmy uczyć się zaakceptować nasze różnice i jak mogliśmy z nich korzystać zamiast pozwolić aby one nas rozdzieliły. Powoli, lecz z pewnością zaczęliśmy uczyć się pokonać te demony które nas nadużywają.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 41
2011-08-29
 10༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Cala d'Oques

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Hospitalet del Infante, Spain

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Wątpić

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo wątpićw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa wątpićpo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na wątpić znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na WątpićGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "wątpić."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "wątpić."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na WątpićGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na wątpić jest angielskie słowo doubt.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. Of course I love you. How could you ever doubt me?

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. There is no doubt that he is the most qualified. And yet they're planning to hire the other guy to promote the image of diversity in our company.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. Muszę jeszcze wymyślić trzecie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wątpić."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wątpić."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wątpić."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wątpić."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wątpić."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wątpić w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wątpić: Spis treści

Wątpić po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "wątpić."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Wątpić."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "wątpić" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na wątpić," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #6349

hulu says he tried so hard to find the traitor. the soldiers he befriended started to doubt him. they thought he was a spy.

Chase Credit

23 December, 11:04 AM

Frame #6358

the soldiers stopped doubting hulu. but they wanted him on the next plane to vandenburg. thats what they were doing. flying out refugees.

Chase Credit

23 December, 11:13 AM

Frame #6429

when i told sprintiphone that redbox had suspicions from the start. he said he was looking forward to hearing them. hes got doubts of his own.

Justin Bieber

23 December, 12:24 PM

Frame #1371

i doubt pandora even bothered to look at the flyer. why would she bother with more photos. its all a waste of my time. shes so phony.

JC Penney

10 August, 11:49 PM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

Whether or not it were indeed modesty was not important. I later had reasons to doubt its true nature, but the truth of the matter is: I was oblivious to such analysis at the time. At the time, I was conscious of little else but the fact that I was courting a young woman's attention. My motives were inconsequential; success and victory were all that mattered. This 'modest façade' theory was the product of later attempts to explain to myself my actions and feelings, which, by a certain point, seemed to be springing, not from any conscious pool of memory, but from a void, like the one from which infants awake, and to which we feel compelled to add frustratingly unknowable significance and effect.

Verse 439 from the chapter called Bohemia

But I doubted it. The newspapers had been full of stories about the general defense-budget crisis for the past several months; the crisis was particularly painful in Silesia, where the provincial government, a raggedy assortment of bureaus without a clearly defined leadership, and which, up till then, had taken no part in military affairs, being told by the national government to start covering its 'own' costs (overburdened as Parliament was by federal requirements to the European Union), and being faced with two new hungry swine, the Silesian Air Squadron and the 2nd Infantry Brigade, decided, according to the generous fashion, to delegate one of its newly endowed responsibilities to a local organ of government, and, since the 2nd Infantry had, as its base, a meager five hundred hectares within the city environs of Wroclaw, the thankless job of maintaining military effectiveness for the 2nd Infantry remained in the hands of its commander, a certain General Stefan Lipski, while the terrible onus of paying for it fell squarely onto the shoulders of Edward Handerek, President of Wroclaw, who claimed he didn't have the money for it either.

Verse 17 from the chapter called Arms

He was afraid of God; he feared that God might abandon him halfway through to wherever he was going. God was capable of crushing His servant, whether God came in the form of an angry terrorist or in the form of poisoned ketchup - the ways were endless; the source, only one: Jesus knew he was in the hands of God, Whose potential capriciousness was always a threat. Jesus trusted Him though - at least for the time being. The greatness to which Jesus seemed to be hurtling was of use to God - why else would He put His servant through such trials? There was a reason. Jesus didn't think God desired anything but Man's love. That would be difficult: Man was like a proud woman: not one who is quick to admit her faults. God's plan, whatever it be, would have to be complicated - ingenious, no doubt, but constantly frustrated by Man's will. Like so many great warriors before him, your father had to remind himself not to place God on his side, but to place himself on God's. Jesus's will was allied. Whatever God's plan be, Jesus was glad to be of service. However, as soon as Jesus's actions began influencing world events to a significant extent, Jesus began to wonder: is this it? Is this the extent of God's purpose for me? Is this where my biography shall end?

Verse 5 from the chapter called Bohemia

Your mother stared at me while holding her mask to her face now and again, breathing fresh Panzer-Tank Air, no doubt.

Verse 475 from the chapter called Bohemia

By that point, there was very little information to be had. Nevertheless, as the second man at the crime scene, after the landlord, your father was seriously tempted to steal evidence. He decided against it. Stalin had complete access to the CBS crime lab, the CBS being Poland's central investigative bureau, and Jesus didn't have any friends there on the inside nor did he want to have to bribe anyone. Lab results were available to anyone in law enforcement anyway, so Jesus took some photographs and left before the cops came. Later on, Stalin went to the CBS lab and got the results. The forensic evidence indicated without a doubt that the bullets came from a Russian-made weapon, which didn't necessary mean that the perpetrator or perpetrators were Russian, but, then again, who else would be using a Russian-made weapon?

Verse 209 from the chapter called Security

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

It was exhausting to say the least. Last night, as I lay in my bed, I tried to welcome sleep, but my brain was simply refusing to shut down, obsessing itself with more trivial things. And for some reason, my thoughts were of Nike. It's true he left yesterday morning; the time we spent together is fresh in my mind. But I don't know why these thoughts obsessed me; nor do I know why they became the seeds for an almost waking nightmare. I don't think I was ever really sleeping last night. I was only half unconscious, and, upon fully waking in the morning, I retained almost every detail. I can describe it to you precisely, but I doubt you would understand it much. Even if I describe to you the details of Nike's visit, you will have no way of interpreting my dream - it is too bizarre.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 2, The Second Day, Part 1, Labor & Economic Reform, Section 1, Visiting London, Paragraph 2

Unfortunately, I did suspect, as I do now, that the appeal to dignity is far less effective than the appeal of adultery. It was a good thing that Ms. Walters decided to play religious works for the second half of the show: hopefully, it stopped your mind from wandering. But perhaps I am being unfair: I suppose it's entirely possible, if the weeping Indiana had accepted your offer, that you would have played her, like a true Catholic gentleman, the Stabat Mater. But even if that were the case, I would still have my doubts that consoling the poor woman was the only thing on your mind. Your failure to mention this episode to me is evidence against you; it has also made me question your innocence in that other episode, one of the ones you actually decided to mention (as it happened so long ago): the now infamous "look."

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 4, Doubting a Man's Intentions, Paragraph 1

Now you may argue that using the mallet was a bit unnecessary, and it certainly was a peevish thing to do - I admit: her aim was rather shameful - but had you not collapsed on the ground and begun to writhe around in pain so ingloriously, I doubt that the situation would have had as crushing an effect as it did. How else could you have achieved such a potent mixture of pity and amusement? It is the guilty pleasure that always wins, and you should thank our cousin for making Indiana's first impression of you so striking. But you must forgive the puns, as I am sure they are bringing back painful memories - though it is interesting how Indiana can provoke such strong feeling in that area - even I am not immune to it, although, as I have confessed to you before, such feeling does not come easily to me.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 1, Genital Pain as a Result of Physical Trauma, Paragraph 8, Clauses 3-6

After we bade good night to Indiana, there was even room in my heart (and patience in my brain) for entertaining Nike's particular brand of silliness. "I have new names for both of you," he said, on the way back. "Indiana, whom I genuinely adore, shall henceforth be known as 'the Romaniac.' As for you, my strange, chimney-sweeping friend from Austria, you shall no longer be known as A. Jo Ann Stewart, but, if my very limited knowledge of German does not fail me, you shall henceforth be known, quite appropriately, as the infamous Johoffen Legen, because, I have no doubt, as an artist, you will soon gain a reputation, not only for the beauty of your individual pieces, but for the very frank and open nature of your expositions. I only ask one question: when is your first public exhibit?" He was smiling like the very devil.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 30, Presenting Oneself to a Potential Husband, Paragraph 22

And how her face must have fallen! I was oblivious! I wish I could've known to look. I would've done the same thing if I had known all about the situation: isn't that devilish? I'm really a devil at heart. Unfortunately, her intentions were known only to God, and suspected only by you (and perhaps our mother). But the Lord is capable of controlling devils: and I am glad to have been of service, however unwitting a partner, if indeed it were so. But, as I mentioned, I doubt that Indiana was entertaining serious thoughts of seduction. She was much too like her usual self: too distracted by her own surroundings, too uncoordinated - subjected by a random process of attention.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 33, Analyzing Social Encounters, Paragraph 3

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

As fate would have it, the Asian-Australian had a thing for high-society debutantes. In Junior's book, they defined ordinary. For a professional like Sammy D, they were a welcome change of pace-a challenge-a soft pie hiding behind a thick upper crust, no doubt spoiled by daddy's love, in need of mommy's punishment. The sight of a stern woman in boots, breeches, riding jacket and helmet was making the hussy sweat.

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story featuring hypocrisy of the worst kind

Junior's days turned dark. From his empty corner office, he often sat and stared as Nyota talked in the distance with Ann Taylor or Randy Fitzwater, discussing no doubt particulate levels in the base or the market potential of whatever it was the company made. Sometimes she would look up and catch Junior staring at her. A smile would start to creep across her face as she slowly turned to look back down at the paperwork. Junior was left to wonder if she were somehow missing the despondency he was sure was etched across his face, or if she were misinterpreting it as a simple matter of desire.

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story featuring a frank discussion of cruelty to animals

"The forest gets cold. They were huddling in the bushes."

"I doubt it. If anybody had seen anything, they would have stopped. It was a steady stream of traffic."

"They were tourists."

"That's what it felt like: a safari."

"Last year?"

"Maybe."

"Cops were around."

"They weren't raiding then, were they?"

"How would I know?"

"You don't come here often?"

– from “Paris Is For Rapists, Too,” a ghost story featuring a man who falls asleep

"There is no doubt," they said. "The autumnal equal-night passes from the Scorpion's claws to Heavens' mistress [e.g. Virgo]. Southern peoples worship the claws as scales of justice. If Indra has ordered Asvin to abandon justice, there is no hope. Wealth will continue to erode at the hands of the Paralatai. Southern peoples will be tempted to invade. Many of them worship the woman. The highlands call her Ishtar; the lowlands, Inanna."

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a strong woman

"How do you put this thing on?" he asked, fumbling around with the collar.

"Allow me," said the old man. "This safety buckle is tricky."

"What are these for?" asked Patsy, referring somewhat disingenuously to the small metal D rings on either side of the buckle.

The old man smiled. "I suppose we should use those. That way he won't get free. Then again, I doubt any more joggers wearing bright hot pants will come dropping by."

– from “A Cop Named Patsy,” a funny story featuring a cop with an Irish given name and a Polish family name

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

GREY GOOSE: Open your eyes. Do you know what I was trying to do here? Look at this place. It's a god-damn mess.

FLETCHER: You were only trying to help.

GREY GOOSE: I wasn't. I was trying to please Kokomo. That dishwasher wasn't a gift for your mother. It was a gift for her.

FLETCHER: Don't expect me to believe Mother's story that all this time you've been chasing after the cook.

GREY GOOSE: Things changed the moment your mother convinced herself that she's falling in love with that Kiwi.

FLETCHER: Lesbian is not going to stay here. I doubt Mother would just pack up and leave. All we have to do is be patient. We have to ride this thing out without losing our heads and without letting anybody catch the two of them going at it - whatever the hell it is they do together, which can't be much. They probably just kiss and talk about running off to get married in Spain. Regardless, we can't afford to take any chances - not with our reputation as low as it is.

GREY GOOSE: I argued with her today - not because it was necessary - because I desired it. I shouted what I should never murmur without her permission.

FLETCHER: What are you talking about?

GREY GOOSE: I called her a whore - not because I was roping Luke -because she turned me on. It made me angry to feel so helpless. I argued with Kokomo so that I could be close to her: so that I could breathe in her scent. That's all this stupid dishwasher business was about. Did I say it was a gift? It wasn't a gift. It was a ploy.

FLETCHER: Stay away from her.

– ACT I, lines 1237-1246

ALICE: I forgive you. Be a man once more.

FLETCHER: With a man's heart, I thank you. No longer must you fear my advances. The object of our intimacy has been achieved. I intend to follow your lead and pledge my life to the woman I love.

ALICE: Do I know her?

FLETCHER: You do. I love Kokomo with all my heart. My soul yearns for her soul's touch.

ALICE: In that case, let's finish these scenes in celebration of your restored manhood and your love for Kokomo.

FLETCHER: I know just the right page from which to start. 'What a blessed thing it is to confess! The firmly wound nut, when leashed to its bolt, will weather every blow. No strain is so big, no pressure so strong, no hand so steady, nor no patience so long that would eventually break the metal's hold when applied to just one end. It would turn forevermore in tantalizing defiance. Bring two solid hands together - with two worthy hearts - one to hold tight the bolt, the other to untwist his soul - and you shall feel the immediate release that with it brings joy, the work of resolution, and the ease which maketh that work seem slight.'

ALICE: Well proclaimed, poet!

FLETCHER: If only the rest were so good.

ALICE: I have no doubt it will be.

FLETCHER: As a show of thanks for your faith, I hereby expunge certain kisses from this scene, restoring to its solitary glory the one final kiss of the scene's end - if I may be so bold.

– ACT II, lines 194-203

(LESBIAN climbs into bed, disappearing underneath the down comforter. GREY GOOSE enters unseen dressed in pajamas and carrying champagne.)

GREY GOOSE: My wife left, with my son right behind her: both heading towards two figures in the dark: one Alice; the other no doubt my wife's new best friend: for why else would Fletcher dog her? leaving me with - eureka - my Polynesian beauty: I recognize the shirt. This is your chance, old man. Make it good.

– ACT II, line 308

FLETCHER: Feet are bony.

KOKOMO: I don't like the veins.

FLETCHER: Your feet are big; they're bony; and they have veins. That's the way I like them. I can't stand small feet.

KOKOMO: I do have better parts.

FLETCHER: I don't doubt it.

KOKOMO: You just have to get to know them.

FLETCHER: When will you introduce me?

KOKOMO: When you're ready.

FLETCHER: When will that be?

KOKOMO: You'll know.

– ACT I, lines 1303-1312

(FLETCHER and MS. JACKSON exit.)

LESBIAN: Now my passions are roused! In this room lies my chance to consummate my love for her. How wonderful a thing is a parlor! Only a lecher seeks his victims in their own beds. Normal folk must wait for respectable opportunities to have their lusts filled. My landlady knows as well as I that, once the rest of the house has gone to sleep, having respected my privacy, I shall have reason to wake her - or she me - whichever the case may be, depending on who can resist temptation longer. With looks such as hers, I doubt I can.

– ACT II, lines 307-307

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na wątpić w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

My father never lied to my mother about going up to see his old girlfriend. He lied to me. So I wouldn't say anything. So my mother could find out about it later. From the receipts. It was part of the grand scheme. To bring things to a head. To back up the toilet of their lives. To bring up the festering crap they had tucked away in their basement all these years. Like the accusation that my father had raped my mother. On some night twelve years ago. When she had said no. And he had done it anyway. I wanted to laugh but my wife was there. Her father raped her mother. Allegedly. My wife is convinced its true. Despite only having heard one side of it. If it were as bad as it sounds I doubt her parents would still be together. But they are. Like my parents. They've reconciled. For all intents and purposes they're a happily married couple. They hold hands in the street. While my wife wont sleep with me. Because on some rainy afternoon two years ago I told her I wanted to rape her.

– from “The Backed-Up Toilet,” a literature story based on something that happened, namely to the author

From the moment I got into Steve's car in Manhattan to the moment we reached Woodstock, Peter was constantly munching on some kind of vegan cracker. I don't remember if he was a vegan. I only remember the loudness of the munching, the maddening consistency of it and the ultimate reluctance on Peter's part to share any crackers, after giving up one or two of them to try, which passed from his hands as readily as a gold bar. I was told the crackers were meant to be Peter's main source of nutrition for I guess the entire trip. I offered him some of my own store to which he replied rather indignantly that he didn't eat processed food. I laughed. I told him to look at the bag he was holding. I doubted his chips had fallen naturally from a vegan chip plant. We got into an argument over the meaning of the word process which from my point of view he just didn't understand.

– from “Woodstock,” a life story based on true experiences, namely the author's

On the other hand, she started to compliment you. I always thought it was painfully out of place. I wonder if it embarrassed Albert. If he had come that night, I doubt our friend, Nike, would have been so bold. He and Indiana wouldn't stop flirting.

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that may help put fears to rest depending on your outlook

"Detective Carlson," came the mocking tone. "Nice of you to join us." The captain was at the crime scene. That meant there was no doubt. There was a link with the first body. "Are you ready for class?" continued the captain. "We're drawing from life today." It was another man. Standing naked. Twisting. His arm over his head. His eyes closed. His face cherry red. It was turned against his shoulder. Looking back as if on a lover. Frozen in a wistful remembrance of ecstasy too swiftly gone by. It was a statue of dead flesh.

– from “We Need To Talk,” a mystery story featuring a policeman put in a weird position

I don't know who decided to make first contact with the woman or who invited her down to our camp but that's where she ended up. She was staying for dinner. Her name was Mary. I thought to myself this is what happens to a hipster's child when he doesn't inherit a bed and breakfast. I wanted to ask Mary about her upbringing but she was too busy sharing with us a finger-painted monist philosophy. She kept mentioning the armature of the universe. She had taken some studio art classes otherwise I doubt she would know the word. She said the armature was penetrating each of us like an alien probe. I decided to beat her at her own game. I brought up the concept of the noosphere and Teilhard de Chardin's unification of consciousness. She had no idea what I was talking about. I hoped her confusion would cow her into shutting up. It didn't.

– from “Woodstock,” a life story based on real life, namely mine

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wątpić: Spis Treści

Kolokacja Wątpić w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Wątpić."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na wątpić który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "wątpić." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Plugawość, Sportretowanie

Cenzura mówi wszystko

To naturalne, ukryć brudne rzeczy. Są żenujące. Ale trzeba pamiętać, że kiedy ukrywamy rzeczy, które są trudne, robimy wrażenie że są brudne, gdy są naprawdę coś zupełnie inne. A kiedy sprawiamy że łatwe rzeczy są dostępne, robimy wrażenie że są czyste, kiedy tak naprawdę nie są w ogóle. To jest niebezpieczne.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży