Nagłówki MichałaSukces

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Sukces, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Matury - Angielski - te słowa nie będą ci niepokoić kiedy uczysz się angielskiego we własnym zakresie Bielsko-Biała styleIkona słownika

Wierzę w pomysł ogłaszania angielskiego jako uniwersalny standard. Nie doceniam prozaicznego modelu przez który angielski jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Majkel's Inglisz: Słownik Polsko AngielskiPointer

Fetysz oznacza powszechnie używane słowo, które odpowiada na pytanie: "Dlaczego?"

Najczęściej używane słowa które po angielsku reprezentują typowe fetysze

Ze sztuką dla kobiet pomagamy położyć kres rasizmuZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

W czerwcu 2011 przyjechałem do Europy, mając nadzieję że trafie na wspaniałą przygodę, mój jedyny konkretny plan będąc odwiedzić Chorwację. Do września przejeżdżałem 10.000 kilometrów i odwiedziłem 12 krajów, wszystko w towarzystwie kobiety, którą spotkałem w pierwszy piątek mojej podróży.

Jako artysta, od początku mojej kariery, praca moja została poświęcona problemowi akceptacji ciała, cel, który później uświadomiłem sobie wspolnie trzymałem z całą społecznością ludzi którzy się nazywają naturystami, skromny fragment z której znalazłem zamieszkany w Polsce, kraj, którego kulturalny konserwatyzm nie nadaje się łatwo do przyszłościowego myślenia. Jeden z tych przyszłosciowo-myślących polskich naturystów była Gosia.

Będąc z Ameryki, tylko było potrzebne w Europie włączyć radio, aby usłyszeć amerykańską piosenkę. Aby zobaczyć amerykański film, tylko musiałem pójść do kina. Aby być zrozumiany, tylko miałem mówić po angielsku. Będąc z Polski, one nie mogła znieść słuchania radia przez tych wszystkich bzdur politycznych które tam są rzucane. Nie lubiła oglądać amerykańskie filmy, bo twierdziła, że wszystkie kończą się tak samo. Nie chciała mówić po angielsku ze mną, bo nie tylko chciała powiedzieć słowa poprawnie, ale także chciała powiedzieć swóim sposobem. Nikt nigdy jej nie nauczył jak. Ja rozpaczliwie chciałem zrozumieć. Ona chciała być zrozumiana.

Pomimo policjantów w Wiedniu. Mimo deszczu w Veržej. Pomimo zagubienia się we Włoszech. Mimo rozstania się w Soest. Pomimo tej nocy w Amsterdamie. Mimo naszej walki w Lisieux. Mimo burzy w Bois de la Roche. Pomimo tego strasznego poranka poza Collonges. Pomimo długiej drodze do Pielenhofen, wróciliśmy cali i zdrowi, a co najważniejsze, byliśmy szczęśliwi. Zaczęliśmy uczyć się jak słuchać. Zostawiliśmy za nami diabły z drogi i te pozostałe diabły z przódu wydawały się trochę mniejszy. Zaczęliśmy się otwierać.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 36
2011-08-24
 5༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

NAT.CO

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Collonges, France

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Sukces

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo sukcesw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa sukcespo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na sukces znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na SukcesGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "sukces."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "sukces."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na SukcesGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na sukces jest angielskie słowo success.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. Don't listen to them. The party was a great success.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. The Democrats are encouraging people to think that success is a dirty word.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. Success in business usually means that you either have the best set of legs or the best set of ears. In either case, having a mind of your own is usually a liability.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. The success of the few is supposed to lead in theory to the success of the many.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "sukces."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "sukces."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "sukces."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Sukces w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Sukces: Spis treści

Sukces po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "sukces."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Sukces."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "sukces" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na sukces," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #6900

i tried to move. unsuccessfully.

Sprint "Iphone" Case

23 December, 8:15 PM

Frame #977

as shocked as i am by apple's initiative i should be prepared. sudden outbursts of success dont last long. not in apple's case.

JC Penney

6 August, 8:52 AM

Frame #1046

ive had enough. im going home. ive successfully wasted the day. and avoided seeing kim kris. job well done. and yet im driving by her place.

Chase Credit

6 August, 4:57 PM

Frame #4723

three men in a room. three shots in quick succession. two die. one barely survives. how many people can pull that off.

Sprint "Iphone" Case

11 October, 1:23 PM

Frame #2934

hayden. elora. chase. cima. each successive sign framed by a greener pasture. thank you searchlight aquaduct.

JC Penney

28 August, 4:13 PM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

Jesus turned. Holding his urinating dick to the side, he shuffled as fast as he could to where Sapper was seated. By the time his victim leaped up and ran, Jesus had successfully peed on his pant legs. "Fuck off," he yelled, laughing. Zoe was laughing too.

Verse 727 from the chapter called Security

The following year, when Sapper came to visit, this trend was evident. Jesus had cultivated a certain image in that particular neighborhood in which he found himself that year. By a strange fluke, he was friendly with the local drug dealer, who had been expelled from Jesus's old school a few months after Jesus had left it. They found themselves in the same neighborhood again, and, whereas before they had hardly known each other, now they had something in common. Jesus kept his distance, of course, but it was good to be on friendly terms with a local drug dealer - if only for effect. Your father also assaulted a local black boy whose mother was white - I don't remember the reason, but the attack was successful and therefore good for image. Your father was himself assaulted by some sort of Indian boy, but he was small and therefore his attack was more confusing than painful - Jesus was able to insult him for it.

Verse 235 from the chapter called Childhood

"It was good," said Sapper. "The priest came to the house, which he never does anymore - but he loved your mother, so he came. They dropped your mother over the doorsill three times; she said good-bye to her family home. Then we processed. Not all of us did: most people drove, but your grandmother insisted on processing from the house to the church, and then from the church to the cemetery, which the priest didn't want to do - but, that's how your mother wanted it, she said. The problem was: to get to the church, you have to take the highway, which somebody said you would have to get a permit for. But your grandmother said, 'Forget about it: I'm not getting any permit. Who needs a permit to walk my daughter's coffin to her grave?' So the priest said, 'Fine: do what you want.' When we left the house, he didn't walk: he hopped into his car. Those of us who did walk wailed; we sang death songs. Nothing would've been more beautiful except for the traffic. Those tractor-trailers were piling up behind us, not to mention all the other impatient people. Whenever anyone successfully passed us, you couldn't hear the next verse. Those tractor-trailers: whenever they shifted by, they drowned us out completely. Fumes were everywhere, blowing in our faces. We had trouble singing; it was difficult to breath."

Verse 276 from the chapter called Adolescence

Nobody knew how long it would take to get Stalin discharged. The process could last; it could also be very brief. Without Stalin, it would've been almost impossible to blackmail SECURITA CORPORATION successfully. It wasn't about money; it was about a contract. The man whom they planned to contact - the franchise owner responsible for the southwestern border - after verifying that bribes had indeed taken place (if he himself had not been bribed) would then have to reveal everything to his corporate superiors.

Verse 127 from the chapter called Security

I know the lure of success. I feel the pressures of domination. That farmer who sows rye in every field is not a victim. Nor is he some kind of scab. He is a player in a game with no teams, and he deserves no one's pity or awe or respect any more than the rest of us do. Your father always had to win. He would go and cry if he lost - every time. Once, your great-grandfather held a race for the boys and girls. Jesus was distracted for some reason; he missed the starting gun. His first reaction, unfortunately, was to complain. Realizing that the race had already started and wasn't going to be stopped, Jesus went for it. He went as fast as a young boy could, just so he wouldn't have to bear the shame of coming in dead last. He was beaten by a girl. She received first prize and Jesus received second. He was infuriated. Second prize was obviously inferior - too inferior. First prize was an electronic game system. Second prize was a fancy pencil sharpener. Jesus went and cried, not realizing that the prizes were personal: they were designated. Nor did he realize that the girl's family was rich, and his family was, in comparison, very poor.

Verse 150 from the chapter called Childhood

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

Left to my own thoughts, my mind wandered: we walked, I thought, as if we were hand-picked men with a mission, as if we had a special job to do and we were quietly contemplating its potential for success. But we were not hand-picked: we were meager volunteers. We were saboteurs; our job was surreptitious, but we were a special kind of terrorist - we were fighting for a lost cause, yes: we were fighting for ourselves - but: we were fighting against ourselves: we were fighting in our interest, we were fighting against our interest. We were terrorizing ourselves, sabotaging ourselves. But I suppose that's the only kind of terrorist.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 2, The Second Day, Part 1, Labor & Economic Reform, Section 14, Referencing the Past, Paragraph 13

How noble! until, of course, Indiana throws something very heavy at Albert's head, causing him to duck, which causes the object to crash through the window, causing Albert to turn around, look at the broken window and curse, turning back on his beautiful wife just in time for a bottle to catch him in the forehead, causing him to curse even louder, and, if this were not enough to make your valiant effort hopeless, poor Albert, threatened with further assault, is forced into the music room where he must beg you, Andrea, to defend him against his crazy wife, which you do, successfully, causing Indiana to run upstairs and leaving you with the option of doing nothing at all, or, offering your apartment to Albert, which you do, successfully.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 3, A Man's Charm, Paragraph 3, Clauses 2-3

If he were to catch so much as a look between the two of you, do you have any idea what his reaction would be? You cannot underestimate the importance of a look. It was a look that you shared with Indiana all those years ago that has now refined everything I once knew. Looks are very potent creatures. They will define a course of action, they will spur it, and, at any moment, if their master so desire, a terrible look will cause a once determined person to abandon any hope of success. Do not forget what a stern face can do. If you must, remind yourself in the mirror, and keep this knowledge handy; there is more power in the face than in either hand, more truth in the eye than in any utterance known to man. That is the last word of advice I will allow myself; I seem to have grown so much older since I first began writing this letter.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 6, Judging Looks, Paragraph 2

INDIE: 'Thaïs: from scandal to success' - maybe this has something about the movies: 'For far too long Thaïs had been its own worst enemy. From the very start the opera has been surrounded by an aura of scandal, which has always worked against its being taken seriously. Massenet wrote the opera for the glamorous Californian soprano Sybil Sanderson, with whom he was famously infatuated.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 1, The First Day, Part 1, Victory & Calendar Reform, Section 12, Opera, Paragraph 32, Clauses 1-3

Now here is where begins my great succession of images concerning our first encounter with "the Romaniac." I distinctly remember a large and stately Buick slowly rolling along the way, coming out of nowhere - since the road happened to curve around to the house. It is this sudden but slowly gathering grandeur that I have since associated with our strange Indiana - you may not share this - indeed now I realize what a special fascination she has held for you - but I am convinced, that if you had turned at the heralding sound of crunching gravel, instead of being childishly obsessed with showing off in front of our cousin, you would immediately have taken to the image of that chariot, rolling forth as it were from its dusty mandorla, before it teasingly disappeared behind the mounds of vegetation bordering the house.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 1, Genital Pain as a Result of Physical Trauma, Paragraph 2, Clauses 1-3

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

"Don't be ridiculous." Bo shot Tae a dirty look. He was surprised how much it unnerved him. He tried unsuccessfully to hide his feelings. He spluttered, "Buddha will forgive you-so will Allah, His son Christ. As for my forgiveness, it will come at a high cost."

Bo raised an eyebrow. In a mocking tone, she asked, "What would that be?"

– from “How Tae & Bo Took Over the World and Kung & Fu Didn't,” an apocryphal bible story about the birth of civilization

"Wuman, stop di toktok. Yu go mek mi won kresman." He tried to kiss her on the lips. Tatum successfully evaded him. She climbed out. She walked to the neighboring bath. Shaq followed. Tatum could tell she was going to have to play along. As soon as "di taim don kom," she went back with him to his apartment.

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story featuring the ick factor

Tatum thought of her ex-wife. She thought of all the women she had bedded since becoming successful. The Moon was supposed to be full of eager, same-sexed girls. That's what the Lunar Ladylover's brochure had said.

Tatum rested her fingers on the woman's hand. "Listen. I need to spruce up my wardrobe. I can't expect to get anywhere like this. Would you be willing to help? You seem to know what you're doing."

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story featuring a bunch of murders

Junior stopped punishing the man. Harry Connick slumped in the saddle. "Good luck," he whispered, "getting me onto the real thing. I'm going to vomit."

Pleased with his success, Junior went back to the business of courtship. He called Sammy D Watanabe. "Have you ever played netball?" he asked.

"Of course," said the Asian-Australian. "When I was a kid."

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story featuring a frank discussion of debauchery

Patsy wanted to show everybody how successful his test had been. Gathering all the rangers and the park policemen, he again prepared the long conference table and the ropes. This time, as he was about to put the collar on Juanita, he whispered into her ear, "Are you sure you're wearing panties?"

Sergeant Cline interrupted. "It's not right for a lady to be put in that position. I should be the one to do it."

– from “A Cop Named Patsy,” a funny story set largely in Japan

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na sukces: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

(KOKOMO exits. GREY GOOSE enters.)

GREY GOOSE: My darling Polynesian beauty, Fletcher must be right. It's pointless for me to put the moves on you - especially since it's obvious you're in love with him. My chances of success were always slim. I never lost faith in a woman's whim. I was certain, if I tried hard enough, you would let me taste-test your sweeter stuff. Each one of my advances you rebuffed. You're too good. My situation has changed now that my dear wife and I are estranged. Perhaps some trickery can be arranged. If I were to slip softly into your bed, not smelling like chattel, but like that perfume you gave my son - that little brat - who cares more about annoying my wife than pursuing the love of his own life, even though I'm the one she causes strife - perchance I might convince you with a kiss - before you discover my artifice - that I am the best way to earthly bliss. It would give me joy. My desire to light this house on fire would be assuaged. Despite what I have said, I will never ignite another house again. I am reborn. Ever since your mistress unleashed her scorn, making me sit in filth, lost and forlorn, in my old cowshed, I have taken stock. I'll no longer blindly follow the flock. I cannot yet say the same for my cock. If my wife's got a lover, I'll be damned if I don't. I'm not going to be crammed away. I'll come back with my monogrammed pajamas. I'll drink champagne and cut loose like there's no tomorrow. I'll introduce Kokomo to my little one-eyed goose and she'll say I'm her daddy. My excitement notwithstanding, I must not invite suspicion. I'll save my strength for tonight!

– ACT II, line 30

(MS. JACKSON exits.)

KOKOMO: Oh, bittersweet news! That I might have my mistress's blessing to wed her son - her firstborn and only son: her pride and joy - and make a Catholic out of a Christian, when she knows her line - her ancient English stock - would rest entirely in my womb, fills me with great joy; but since that stock, if Madam's fears be true, is filled with an urge to plant one's seed in every jar and hole - to roam rakishly over the countryside regardless of warmth at home - I must gird myself to the possibility that my loins will not be enough: that fear of the yoke will upset my plan to reveal with success this very night my feelings to my beloved Fletcher!

– ACT II, line 28

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na sukces w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

The house nearest the bottom of the hill lay between Update and Download streets. It had its official front door on Update Street. The entrance to its driveway was on Download Street. The address said 1 Update Street and was assigned to Rural Route 6 but the man who lived there decided one day that he would prefer to pick up his mail from his car as he got home from work. This was more convenient for him. He put his box for 1 Update Street next to the box for 1 Download Hill. The postman on Rural Route 6 was now expected to end his trip down the hill at the same spot where the postman for Rural Route 2 ended his trip. To make matters better, the man on 1 Update Street had planted a hedgerow on the southern edge of his property twenty years earlier. This was done obviously with the intention of pissing off the mailmen.

– from “Wrong Again,” a success story that represents what certain people have gone through, though the details are fictional

As Mark made his way down to his final stop he noticed the professor standing behind the tripod leaning into the viewfinder. He was so preoccupied with the sight of the bent-over old man he neglected to slow down and crane his head around the hedgerow. Luckily there was nobody there. The cord that connected Bill's hand brake to the actual brake had snapped. He had been dragging it for about the entire route until a customer on Download Street finally stopped him and asked, "What's that noise?" Bill decided it was time to take a break and check it out. He didn't want customers thinking postmen didn't care about their trucks. The customer saw the broken cord. He offered to bring some twine so Bill could tie the loose end to the chassis. Bill said he didn't want to be a bother. The customer insisted. Bill was forced to wait ten minutes until the customer came back and said, "Sorry it took so long. Here's the twine." Bill tied the cord to the chassis and went on his way. Never realizing the broken hand brake had probably saved his life.

– from “Wrong Again,” a success story that describes life on this planet, though hopefully we can change

A quiet corner. A back alley. By the harbor. An ocean liner. The continents from space. Looking through a glass of water. A wildfire. A man on horseback. Surrounded by horses. Galloping. Going to a horse show. Dressage. Austria. Rich people. Descendants of nobility. Peasantry. Young people. Their future. Uncertainty. Old folks. The sky. The phasing of the moon. A crescent. Smiling fortune. Powerful people. Success. Happiness. Envy.

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that might ease one's sense of distaste depending on your outlook

The professor stammered. "A - a bird."

"What kind of bird?"

"A - an eagle."

"An eagle? Wow," said Mark. "I don't think I've ever seen an eagle around here. It wasn't bald, was it?"

"No," said the professor. "The hairy kind."

"Oh," said Mark. "Carry on."

– from “Wrong Again,” a success story about the cycle of bloodshed throughout history

Mark was so fast he could go up Update Street, hit his half of Hillview, and come back down to Profile before Bill the regular guy on Rural Route 2 could get two bites off his sandwich which he usually ate halfway down Download Street so he could enjoy the view of the football field.

– from “Wrong Again,” a success story about something unthinkable that unfortunately exists in real life

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Sukces: Spis Treści

Kolokacja Sukces w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Sukces."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na sukces który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "sukces." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Martwa natura, Patriarchat

Ojciec mówi, że ojciec wie najlepiej

Na celu promowania demokracji, silny musi opróżnić się jego siły. Słaby musi być przyznany szansę na rozwój siły. Nie możemy wymusić koniec patriarchatu. Takie postępowanie po prostu utrwala feudalizm pod inną nazwą.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży