Nagłówki MichałaBóg

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Bóg, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Angielski - Matura - te słowa nie będą ci niepokoić kiedy uczysz się angielskiego we własnym mieszkaniu Bielsko-Biała styleIkona słownika

Mam wiarę w możliwość podawania angielskiego jako światowy standard. Nie akceptuję demoralizującego projektu przez który angielski język jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Majkel's Inglisz: Słownik Polsko AngielskiPointer

Osoba oznacza powszechnie używane słowo, które odpowiada na pytanie: "Kto?"

Najczęściej używane słowa które po angielsku reprezentują typowe osoby

Zapobiegajmy autoagresji z pomocą sztuki dla kobietZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

W czerwcu 2011 przyjechałem do Europy, mając nadzieję że trafie na wspaniałą przygodę, mój jedyny konkretny plan będąc odwiedzić Chorwację. Do września przejeżdżałem 10.000 kilometrów i odwiedziłem 12 krajów, wszystko w towarzystwie kobiety, którą spotkałem w pierwszy piątek mojej podróży.

Przyjechałem do Europy udokumentować ludzi praktykujących naturyzmu. Wstępnie ustaliłem spotkanie z nudystem z egiptu odwiedzającym Europę i było też w planie jakieś zgromadzenie paneuropejskie co odbywało się w Chorwacji. Zorganizowałem dla siebie asystent który miał mnie towarzyszyć i pomagać w czymkolwiek potrzebne, ale kiedy jej paszport został skradziony w nocy przed planowanym wyjazdem, plany poszły przez okna. Zdecydowałem się na coś mniej ambitnego. Chciałem odwiedzić saunę reklamowana dla naturystów w Bielsku-Białej, co znalazłem w Internecie. Kiedy tam dotarłem, spotkałem Gosię.

Będąc z Ameryki, tylko było potrzebne w Europie włączyć radio, aby usłyszeć amerykańską piosenkę. Aby zobaczyć amerykański film, tylko musiałem pójść do kina. Aby być zrozumiany, tylko miałem mówić po angielsku. Będąc z Polski, one nie mogła znieść słuchania radia przez tych wszystkich bzdur politycznych które tam są rzucane. Nie lubiła oglądać amerykańskie filmy, bo twierdziła, że wszystkie kończą się tak samo. Nie chciała mówić po angielsku ze mną, bo nie tylko chciała powiedzieć słowa poprawnie, ale także chciała powiedzieć swóim sposobem. Nikt nigdy jej nie nauczył jak. Ja rozpaczliwie chciałem zrozumieć. Ona chciała być zrozumiana.

Pomimo dystans kulturalny który istniał między nami, udało nam spędzić 10.000 kilometrów w jednym samochodzie. Spędziliśmy ponad 40 dni w jednym namiocie. Zaczęliśmy uczyć się jak mamy słuchać siebie wzajemnie. Zaczęliśmy uczyć się zaakceptować nasze różnice i jak mogliśmy z nich korzystać zamiast pozwolić aby one nas rozdzieliły. Powoli, lecz z pewnością zaczęliśmy uczyć się pokonać te demony które nas nadużywają.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 2
2011-07-21
 1༛25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

FKK-Verein Donaustadt

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Vienna, Austria

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Bóg

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo bógw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa bógpo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na bóg znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na BógGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "bóg."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "bóg."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na BógGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na bóg jest angielskie słowo god.

A god is a person, either real or imagined, who has the perceived ability to hear you even when you're convinced he's miles away or else busy doing something else. It can also be fetishized to mean a being, either real or imagined, who is perceived to have extraordinary powers.

Tłumaczenie w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. Let's pray to god that doesn't happen.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. They claim their god is made of spaghetti but I think they're just being facetious.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. Muszę jeszcze wymyślić trzecie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "bóg."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "bóg."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "bóg."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "bóg."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "bóg."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Bóg w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Bóg: Spis treści

Bóg po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "bóg."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Bóg."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "bóg" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na bóg," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #2041

goddam red light. the xbox slipped behind the casino. at least i was right about hawaiian gardens. harley must live east of here.

Justin Bieber

17 August, 5:15 PM

Frame #2030

goddam freeway traffic. i think the xbox veered south. its joining a trunk line.

Justin Bieber

17 August, 4:59 PM

Frame #7078

you can never win an argument with a woman. but god forbid you should refuse to argue with her. thats the same as ignoring her.

Sprint "Iphone" Case

23 December, 11:13 PM

Frame #4260

i slipped up the stairs. into the corner bedroom. thank god its empty. theres a set of doors. going to the balcony.

Sprint "Iphone" Case

30 September, 2:38 AM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

Jesus went to his grandmother's house. She made us food; we ate. She said, "God bless you, Jesus. My daughter loved you: she loved you like a mother loves her own son."

Verse 248 from the chapter called Adolescence

"How did it come back?"

"Who knows? But it always did, like a bad smell."

"What about his claws?"

"They were mist."

"Could they hurt you?"

"No: they would dissipate. But don't forget: his paws were real. They could hit you in the face - and the Lonely Planet must've been strong: he was the fastest thing on four legs - or, four paws, as the case was. He was so fast, he could outrun his own body - swear to God: if you were lucky enough to see him running by, you would see his tail was bigger by about six or seven feet: he would look hungry, 'cause he was thin - but that was just his body trying to catch up, like a comet - that's what people said his name was, before he died."

Verses 158-163 from the chapter called Childhood

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

NIKE: She's fucking gone, man. She disappeared.

INDIE: Who?

NIKE: Goddamn jesus fucking christ. It's a fucking zoo out here: fuckin' freak show.

INDIE: Are you on La Reine Margo?

NIKE: Yes, I'm on La Reine Margo.

INDIE: Good, so am I.

NIKE: Where?

INDIE: I'm at the top.

NIKE: Do you see a nun?

INDIE: What?

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 2, The Second Day, Part 1, Labor & Economic Reform, Section 22, Encountering Poverty, Paragraphs 190-199

He didn't go there to pray: he was looking for something very specific. And, as he was leaning into a transept, looking to see if there were any doors perhaps hidden somewhere in the alcoves, a Jesuit priest stopped right behind him and asked him what he was looking for. "God," said Nike, smiling. "I'm looking for God, Monseigneur." So the priest told him to follow him to the rectory, and there, he gave Nike some valuable literature. Nike thanked him very generously, and then he left.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 6, The Sixth Day, Part 1, Children & Education Reform, Section 6, Encountering Chastity, Paragraph 6

MÉL: We locked the door. I would stay after school and she would make love to me. She would say, "Oh Mélissa: thank God he created woman. You are so beautiful. I want to kiss you all over." She would unbutton my blouse and take my breasts out. She would look at them for the longest time. And then, she would nurse me. She would suck my teat so hard I wanted to scream. But I didn't: I would moan like a little pussycat. I would wrap my legs around her and press myself against her body. Sometimes, I would go underneath her tunic and hide there. In the dark, I would lick her sweet tangerine - my face was covered with nun-juice: I was in heaven. Then, when I came out, she would lick the honey off my face and kiss me. She would thank me. We would take off each other's clothes and we would hug. Our legs would wrap themselves around each other and we'd be rubbing up and down, setting our bushes on fire, drenching them in juice, trying to get our pussies to kiss.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 2, Science & Reform Schools, Section 12, Economic Justice, Paragraph 48

Nike was amazed. "If the Lord of whom you speak hath made you walk, then I thank him. I praise His name. God bless the Lord!" And the Holy Spirit possessed him. He collapsed onto the ground with a painful cry. His body began to writhe; his face began to grimace. He was being conquered.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 6, The Sixth Day, Part 1, Children & Education Reform, Section 7, Becoming Obedient, Paragraph 10

NIKE: Don't worry about it, Rothko. I've got everything figured out. If this woman's a nun, like I think she might be, then she has friends from different orders; or, maybe, she has heirlooms - who knows? Anyway: I've mapped out all the convents west of the river. I know where all the Carmelites hang out. I know exactly where the heaviest concentrations of penguins are in the whole damn area...and goddamn it: Rothko! I'm doing my community service - so help me - smack dab in the middle!

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 6, The Sixth Day, Part 1, Children & Education Reform, Section 5, Talking Through A Problem With A Friend, Paragraph 48

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

"Thank God," she cried. "What's going on?"

"Armed police. They have Clark." Shephard went inside.

"What's he doing here?"

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story featuring hopeless people

"We who have displeased the Bhag with our complacence will fight each other to the death. Our champion will carry our swords to the holy Harrah Berezati [i.e., literally, the high watchtower, mountain abode of the gods]. He will offer them in sacrifice. This is the will of Gog."

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a man who cuts heads first

The army of Sargon broke through the trees. The people of Gomer attacked. Enkidu was horrified by their lack of experience. Though they were brave, they spread out too quickly. The force of the stampede was stemmed by the forest. Thick trunks provided cover. The king's men had a fighting chance.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a man who believes he can reach the gods

By the time he came to his senses, he was being deified. People were associating him with the tiger-headed fish-mount of a god of law. The logogram was a picture of a fish next to a tiger. It could also mean "killer whale," which is what the newspapers and the less superstitious folk called him. All Patsy had to do was sit around and let his wrist heal. Kumiko took care of the rest.

– from “A Cop Named Patsy,” a funny story featuring an honest investigator

The woman cried, "I will." She picked up the weapons. She added, "As soon as I have stood on the bridge and peered into the underworld." She faced Gog with her legs astride. "For now, I am a warrior. We have a land to conquer."

Gog was impressed by this audacity. He accepted the woman as his consort. The people recognized her as Magog, living embodiment of the light of Mithra.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a man who thinks he can meet the gods

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na bóg: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

KOKOMO: It is. I keep telling you that.

FLETCHER: Maybe for Catholics: you have thousands of years of ritual to fall back on: Popes and bishops to decide for you.

KOKOMO: That's not fair.

FLETCHER: I'm supposed to be my own priest.

KOKOMO: Maybe you should start praying.

FLETCHER: For what? For the will to become Catholic?

KOKOMO: You know what I am. You've taken the time to study what my faith requires. I'm overjoyed by that. I realize it angers you sometimes. You need to remember it isn't about priests or prayer or sacraments or the Bible or saints or miracles or doctrine or creed. It's not even about salvation. It's about sacrifice. If you, Fletcher Christian, are not willing to place yourself into the hands of God - to submit yourself to His Divine Mercy - then nothing else matters and there will never be any happiness between us.

FLETCHER: I see that.

KOKOMO: You don't see it.

FLETCHER: How can you tell?

– ACT I, lines 1342-1351

LUKE: (to ALICE)

I'll explain later.

MS. JACKSON: How dare you invade this house? You idiot! What were you trying to do? Rape my cook? Don't tell me she was expecting you. You weren't expecting him, were you?

KOKOMO: No.

MS. JACKSON: You were trying to seduce her. My God! With a sudden invasion of the sofa bed? Not even an imbecile would consider that an effective strategy. You've lost your wits completely, haven't you? Pathetic. If you're so desperate for sex, why don't you try buying some attention?

GREY GOOSE: I admit that there have been a few times in the past couple years when I thought my vow of fidelity to you had long since expired. There may even have been a few times when I looked after a nice bit of flesh. Despite that, I've never been unfaithful to you, Ms. Jackson, no matter what you might think. As for this, I won't deny what I was after - and have been after for too long now - which is, namely, to sleep in my own bed, whether or not your cook or your lover or anyone else is in it at the time - and that, my dear, is a matter of your own construction.

MS. JACKSON: You deserved to be expelled. Do you think I enjoyed getting looks in town? Complimenting my dress, were they? You promised me you had never fooled around and that you never would. Now I know every single word they ever uttered about you is true. How could you? After all we've been through? I loved you.

FLETCHER: Come on.

GREY GOOSE: Wait. I've got some more to say. I confess I earned somewhat of a reputation in my day - for reasons mostly beyond my control, like my virility and my instinctual desire to perform well.

FLETCHER: Don't screw it up.

– ACT II, lines 347-355

(MS. JACKSON exits.)

FLETCHER: Can you believe it? Not only are my parents back together again, we just made our retirement quota.

KOKOMO: How can you be sure the money's there?

FLETCHER: I have faith in God.

KOKOMO: What does He have to do with it?

FLETCHER: He put it in there for me.

KOKOMO: Why would He do that?

FLETCHER: I asked Him to do it.

KOKOMO: Do you believe in prayer now?

FLETCHER: I do. Unfortunately, I don't think I'll ever have my prayers answered quite like this again.

– ACT II, lines 518-526

(LUKE enters unseen.)

ALICE: With the exception that girls are a bit smarter.

KOKOMO: And sexier.

FLETCHER: Spare me your neo-feminist theses.

ALICE: Is it our fault you fail to understand them?

KOKOMO: He's overwhelmed by our girl power.

KOKOMO: Go girl power!

ALICE: Go girl power!

LUKE: What is all this?

FLETCHER: Reinforcements! Thank God. I've been outnumbered.

– ACT I, lines 698-706

GREY GOOSE: (to LESBIAN) You first.

LESBIAN: I was sleeping here. What were you trying to do?

LUKE: I was tryin' to do the exact same thing.

LESBIAN: Don't be ridiculous.

LUKE: I thought you were me wife.

LESBIAN: Good God!

GREY GOOSE: You thought it was Kokomo.

LUKE: Who in blazes did you think it was?

GREY GOOSE: Me?

LESBIAN: Yes!

– ACT II, lines 328-337

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na bóg w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

My thoughts raced. What was going on? I imagined leaning over and kissing her. I shook my head. Why would I think that? I considered putting my hand on her knee. What for? Nonsense. I remembered how I grasped her bare buttocks. My God. What had I done?

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that may ease one's sense of distaste depending on your outlook

I'll never win with my wife. I used to support her all the time. Until she told me to stop. She said, "Don't coach me. I don't need a coach." So I stopped. I listen to my wife. When she apologizes I'll be there to hear it. I'll accept. That's what husbands do. They listen. They accept. God help them. They clog the toilet.

– from “The Backed-Up Toilet,” a literature story based on reality as I remember it

We need only refer to nineteenth century French literature to confirm this. According to Anatole France, Saint Paphnutius was destroyed by a look. Struck by the sight of Thais on stage, as she played the role of pure-hearted Polyxena, lifting the curtain with her white arm, pride and resignation in her violet eyes, the hermit monk, sent to save the whore from her dissipation, grew so infatuated with her image, learning later she was on her death bed, surrounded by her fellow nuns, he begged her petulantly not to die, rejecting Heaven, as she rose, moments before her final breath, to proclaim a vision of God with such rapture in her eyes, it held for poor Paphnutius the profound emptiness of his own soul. He turned into a vampire. That is the power of a look.

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that may ease one's sense of discomfort depending on your outlook

"Don't touch anything." I threw my tights and my bra behind the love seat. I strode in front of Nike. I gave him another look. I arranged the cloth with my toes. Thank God it was clean. I stepped into the holes. I squatted. I took hold of the cloth. I pulled up. I stood. I snapped the waistband around my hips. I pointed my finger in Nike's face. I growled, "If you ever mention this to anyone, I will hurt you."

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that may calm one's sense of discomfort depending on your outlook

I guess you can blame the fact that we were two sets of triplets, you know. People thought that was like a sacred thing. A sign from God. Two sets of triplets on opposite sides of the war. Who better to sort out the whole thing. Make it easy. What do they call it. A trial by fire. Fire from our guns. I thought it was an idea. I don't know. It made sense.

– from “The Testament of Publio Orazio,” a horror story without a lot of screaming coming straight out of Roman mythology

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Bóg: Spis Treści

Kolokacja Bóg w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Bóg."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na bóg który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "bóg." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Św. Sebastian

Symbol siły i protestu

Sebastian był członkiem gwardii pretorianów rzymskiego cesarza, który miał czelność uczyć wartości chrześcijańskie w czasie pracy. W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzę, istnieje wśród żołnierzy amerykańskich tradycja brak udziału w polityce, przynajmniej kiedy się nosi mundur. Ja myślę, że mężczyźni i kobiety w mundurach, którzy nie głosują lub nie wyrażają publicznie swoje polityczne poglądy zachowują się idiotyczne albo są zastraszeni groźbą kary od przełożonych. Tak czy inaczej, są rzezańcy. Moim celem w tworzeniu Serię Swiętego Sebastiana jest umieścić ciało i twarz prawdziwego żołnierza na pierwszym planie. Dobry żołnierz stawia swoją misję przed samym sobą. Często kończy się martwy.. Prawdziwy żołnierz rozpoznaje złą misję kiedy go widzi i nie boi się to powiedzieć. Święty Sebastian nie był krową, pomimo to, że mądrzy ludzie chcieliby nam przekonać inaczej. Święty Sebastian jest patronem wszystkich manifestantów, którzy napotykają strzały motłochu za to że mówią głośno.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży