Nagłówki MichałaŹle

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Źle, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Słownik Angielski już nie będzie ci potrzebny kiedy uczysz się angielskiego we własnym mieszkaniu Bielsko-Biała styleIkona słownika

Akceptuję siłę zatrudniania angielskiego jako uniwersalny standard. Nie doceniam nieciekawego programu w jakim język angielski jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Majkel's Inglisz: Słownik Polsko AngielskiPointer

Rodzaj oznacza powszechnie używane słowo, które odpowiada na pytanie: "Który?"

Najczęściej używane słowa które po angielsku reprezentują typowe rodzaje

Skierujmy pobłażanie w kierunku sztuki dla kobietZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Cztery dni po przyjeździe do Polski, w znacznej mierze kraj katolicki obchodził Boże Ciało, czyli uroczyste procesje wdzłuż ulicy i tym podobnym. Trzy dni później zrobiłem własną uroczystą przysięgę, że jeśli dostanę szansę to wyrazić, chciałbym pokazać miłość do pewnej kobiety, którą dopiero spotkałem.

Przyjechałem do Europy udokumentować ludzi praktykujących naturyzmu. Wstępnie ustaliłem spotkanie z nudystem z egiptu odwiedzającym Europę i było też w planie jakieś zgromadzenie paneuropejskie co odbywało się w Chorwacji. Zorganizowałem dla siebie asystent który miał mnie towarzyszyć i pomagać w czymkolwiek potrzebne, ale kiedy jej paszport został skradziony w nocy przed planowanym wyjazdem, plany poszły przez okna. Zdecydowałem się na coś mniej ambitnego. Chciałem odwiedzić saunę reklamowana dla naturystów w Bielsku-Białej, co znalazłem w Internecie. Kiedy tam dotarłem, spotkałem Gosię.

Jako Amerykanin, ja byłem pełen optymizmu i pewności siebie graniczącej z brawurą. Byłem gotowy do wypalania kół z samochodu, którego dopiero kupiłem i przed koncem tak właśnie się stało. Jako Europejczyk, ona była ostrożna i nieufna. Musiała się upewnić, że klimatyzacja działała. Działało. Jeżeli właściwym sposobem złamane pokrętło kręcono.

Nigdy nie byłem żonaty. Nigdy nie byłem rozwiedziony. Nigdy nie miałem dzieci. Nigdy nie straciłam dzieci. To nie oznacza, że nie mogę próbować zrozumieć kogoś, komu tak się stało. Słuchając Gosię podczas naszej podróży po Europie zacząłem rozważać jej potrzeby tak, jakby były moje własne. Może nie byłem w stanie zaspokoić wszystkie te potrzeby, ale nieraz udało mi się zamknąć gębę i umieścić swoje własne potrzeby na boku, jeśli była taka potrzeba, przyjamnie na 10.000 kilometrów. Wszyscy musią być wysłuchani i to jest jednyna potrzeba, którą wszyscy mamy obowiązek zaspokoić. Gdy ktoś modli się do innego człowieka, jako człowieka masz obowiązek słuchać. Ludzkość musi zacząć uczyć się tę umiejętność zanim będzie za póżno.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień +1
2011-09-04
 16༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Sauna Cezar

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Bielsko-Biała, Poland

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Źle

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo źlew jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa źlepo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na źle znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na ŹleGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "źle."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "źle."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na ŹleGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na źle jest angielskie słowo wrong.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na źle w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. You've got the wrong guy. I wasn't anywhere near that place.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. I haven't done anything to wrong you.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. It takes time to right a wrong that's been inflicted upon a people for generations.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "źle."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "źle."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "źle."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "źle."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Źle w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Źle: Spis treści

Źle po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "źle."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Źle."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "źle" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na źle," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #1761

three days in disneyland. ive been staking out the wrong place.

Sprint "Iphone" Case

15 August, 3:09 PM

Frame #1830

theres a car coming down the street. im not sure if its pandora. ill be damned if i run up to the wrong car.

JC Penney

16 August, 3:37 AM

Frame #2433

the train is slowing down. what the hell. if those idiots think mcdonalds's gonna jump theyre wrong. hes gonna kill us all.

Chase Credit

21 August, 1:08 AM

Frame #6968

im wrong. not about wanting money. ill always want that. im wrong about it bringing comfort and security. no. im not wrong. it can do that.

Sprint "Iphone" Case

23 December, 9:23 PM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

Jesus was being kept in jail on the orders of the magistrate. He must have thought that Jesus was capable of destroying pertinent evidence of his crimes or else committing some more. Two random dead bodies turned up at the cemetery and, as it turned out, both of them were related to him. My sister went missing for months. Jesus's father had disappeared. I didn't say a single goddamn word. Jesus could've been a crazy maniac for all the magistrate knew. The magistrate knew nothing - that was his major problem. There was no evidence that Jesus had done anything wrong. There were no witnesses. Stalin was silent.

"Tell me what happened," said the procurator.

Verses 161-162 from the chapter called Security

"What's wrong with the ass? An ass is an ass," your father said. "Just pretend it's a girl's ass if you have to. Would you rather be getting it in the ass?"

Verse 98 from the chapter called Security

"What's wrong with the Lord's Prayer? What's wrong with 'Hail Mary?' If you want to pray on your own, fine: go ahead: that's good - but let's pray together, too."

Verse 398 from the chapter called Adolescence

"Not that we needed someone to push us off the road: my grandfather almost drove us into a ditch - more than once. Every time the road shifted just a little bit to either side, my grandfather was going off, onto the tramway tracks for example. One time, he almost drove us right into a sign! I yelled at the last possible moment - even though I knew it was going to happen: I saw that sign from twenty meters away and we were going straight at it! He was looking at the road right in front of him, not twenty meters away! Not that we were going very fast, but seriously. If the divider lines disappeared, we were lost. He was looking at the oncoming headlights to align himself. Even then, we had close calls. On one whole stretch of road, he kept veering into the wrong lane. Then we stalled! Right in front of a curve! In the wrong lane! I was about to jump out of the car, I was so freaked-out.

Verse 213 from the chapter called Adolescence

"No," she said.

"Why not?"

"That's stupid."

"Why is that stupid?"

"I don't want to do that."

"What's wrong with singing songs?"

"They're stupid songs."

"Not all of them are stupid."

"I don't want to do it."

"Why not? Your friends are gonna laugh at you?"

Verses 381-390 from the chapter called Adolescence

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

ANDY: You see: that's why you belong to heaven, my dear. And even though you'll be sad sometimes, you will never know pain. Because pain is a messenger: it tells us that something is wrong. And because there is no justice in this world, we must live in pain. And we have to learn that, before we can move on - do you understand?

OLYMP: Yes.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 6, The Sixth Day, Part 1, Children & Education Reform, Section 2, Discussing Heaven with a Child, Paragraphs 90-91

But he was wrong, and he was about to find out. He was about to be rudely awakened - not that he had been sleeping very well. It was the middle of the night, but Nike was dreaming about the woman. He was even talking in his sleep. "Please," he said. "Please tell me. Tell me who..."

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 4, The Fourth Day, Part 1, Our Constitution & Constitutional Reform, Section 1, Losing Oneself, Paragraph 8

My stomach was something more than empty; I was ten times hungrier than I had been, but now I could not eat. I sat there staring at my food; Macy asked me what was wrong. I said nothing. He returned to his food, but, before taking his first bite, he said: "I suppose this is what it's like." I shot him a glance but then I dropped; I sighed heavily and brought my hand to my forehead.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 13, Bringing Up a Delicate Subject, Paragraph 8, Clauses 1-5

ANDY: My dear Macy, I know what you think. You think I'm fooling myself, don't you? You think I'm putting on a show for myself and for everyone else around me. And I know you think that because I know what you know. But I know a whole lot more: I know myself. And I know you're wrong. And that's why you are so pathetic to me. Based on one little incident, you think you know me. You think because you were privileged with a story that no one else knows: you have my secret. But you are foolish.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 1, Greenery & Land Reform, Section 1, Love, Hope, Desire and Suspicion, Paragraph 51

BERT: What's wrong with his suit? It's a nice suit.

INDIE: But really, Albert: aren't you planning on taking your hat and everything?

BERT: Certainly.

INDIE: Well, don't you think you'll look foolish if he isn't as formal as you?

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 1, The First Day, Part 1, Victory & Calendar Reform, Section 8, Financial Instruments, Paragraphs 72-75

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

Gog laughed. He cried, "Lizard woman, you picked the wrong man to way-lay. I have slain my entire family. Who are you to parry with me?" He drew the sword of Gog, the Skin Smoother of the Matiani. It swam like crystal in the morning light. The woman gulped. She tightened her grip. She tentatively pointed her sword forward. Gog beat Neck-smoother against it. The blade bent. The woman stared at it. After a moment, she gave Gog an icy stare. She stepped backwards. She put the tip of the sword onto the ground. She used her foot to bend it straight

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring volcanoes

"If you think I'm going to do this in front of you," he said, "you're wrong. Get in the truck." The men slinked off into the cab. Shephard turned to Pepsi. "Can you find me a bucket?" She ran off. Shephard looked down. He said to himself, "What I do for democracy."

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story about a crazy Navy man

Gog stopped. He was being watched. He could see a bronze helmet peeking from among rocks in the distance. He thought, "A scout from the Paralatai. If he recognizes my metal, he will guess there is something wrong. His leaders will attack me while I am weak."

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a frank discussion of what the hell we're doing on this planet

When the relationship failed, Junior tried to figure out what went wrong. The vice-presidents were all divorced. He talked to their ex-wives. The former Mrs. Price complained her husband was never right. The former Mrs. Upshaw claimed her husband couldn't keep "it" down. The former Mrs. Stockton said, throughout her entire marriage, Dick lay there flat.

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story featuring an example of the wealthy

Shephard was knowledgeable about the Navy. He was well organized. He rarely got orders wrong. The Chief of Mission liked hamburgers without ketchup. The Defense Attaché drank coffee strong. The woman from the US-AID office refused to tolerate the Security Assistance Supervisor's steak sandwich leaking grease all over her boxed salad. "Take it back," she would say. "I don't care what you do with it. Feed it to the poor if you like."

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story featuring a woman from a Turkish minority in China

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na źle: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

ALICE: (off) You gave them a three-thousand-dollar tip?

(FLETCHER exits with the music box. ALICE and LUKE enter carrying luggage.)

LUKE: What's wrong with that?

ALICE: Are you an idiot?

LUKE: I had a pretty nice stay.

ALICE: You said that in Bali after they bombed the restaurant.

LUKE: Honestly, fried rice never tasted better.

ALICE: And at that hotel where the hot plate was in the bathroom.

LUKE: I could make tea while I was on the john.

ALICE: And in Brisbane - where they didn't have a shower curtain and they didn't bring us one after I asked the maid about ten thousand times - I had to go and get one myself after I almost slipped and killed myself on the bathroom floor - what did you do then? You tipped that girl five hundred dollars.

– ACT II, line 551-559

FLETCHER: I had a torrid love affair with a thirty-something-year-old woman. She had a girlfriend.

ALICE: She did?

FLETCHER: I'm just teasing. She had a boyfriend.

ALICE: Don't go around sleeping with other people's partners.

FLETCHER: I didn't say I slept with her. I did sleep with her. We didn't root.

ALICE: I have to say, I never thought that after marriage I would ever feel attracted to a person with the exact same force I had always felt before. I see now that I was wrong.

FLETCHER: I do have a chance.

ALICE: I didn't say I was talking about you.

FLETCHER: Then whom? Grey Goose?

ALICE: Why not?

– ACT I, lines 662-671

GREY GOOSE: I've waited long enough, woman. I deserve an answer.

MS. JACKSON: I will not answer you.

ALICE: Why not?

GREY GOOSE: She's guilty.

MS. JACKSON: I've done nothing wrong.

GREY GOOSE: Swear to it.

ALICE: There's no reason not to tell the truth.

GREY GOOSE: Unless you're a rat.

ALICE: Remember what I told you. There are three things which everybody is owed: honesty, gratitude, and remorse. As my grandmother taught me, one must say, 'Thank you,' and 'I'm sorry,' and, by gosh, one has to mean it. If you've had cause to hurt somebody, you should tell that person you're sorry and you'll try to make sure it never happens again. Unless you know it will - in which case, you recognize that something is difficult. If it's something to which your partner is contributing, you make a resolution to cooperate on that. Eventually, things work out. If you've done nothing wrong, you thank your partner for his interest, humbly deny any involvement, and proceed to send him off on his merry way. I took marriage lessons with Luke for a year. They were quite helpful.

MS. JACKSON: Thank you.

– ACT I, lines 1101-1110

FLETCHER: I'll be happy to oblige once we finish these scenes.

ALICE: Can't we do it now?

FLETCHER: Don't you want to kiss me?

ALICE: I want to mull up.

FLETCHER: You're not interested in kissing me.

ALICE: There's nothing wrong with that.

FLETCHER: With wanting to kiss me? Of course there isn't.

ALICE: With wanting to mull up.

FLETCHER: Kissing me is alright?

ALICE: No.

– ACT II, lines 151-160

LUKE: (to ALICE) I have no idea.

MS. JACKSON: I was wrong to bring her here. I exposed her to my husband's lust. I knew it would happen; I wanted it. I wanted to see her crushed. I wanted the pain inflicted on me to be passed upon another. I apologize. It was wrong of me to want that. Lord, save Kokomo from this awful scourge. I beg of you. Don't let her live like this in shame. Don't let this sodomy continue!

LUKE: Sheila.

ALICE: Did you hear that?

LUKE: If you had to do something wrong to do something right, you would do it. Say I had to bail blokes up 'cause they were all crook in the head; that'd be bloody beaut - if I had to do it.

ALICE: What are you talking about?

LUKE: Do you know what Kokomo is trying to do?

ALICE: Yes.

LUKE: You do?

ALICE: We just talked about it.

– ACT I, lines 1052-1061

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na źle w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

Mark and Bill meanwhile were flipping through their respective letters. Mark looked up and caught sight of the old man bending over again and looking through his viewfinder. Mark sped up. He was going to get a glimpse of the eagle before it flew off. He floored the gas. Oblivious to the dangers beyond, he was rushing past the hedgerow. He craned his neck and saw a giant blue and white eagle on the side of Bill's truck. The professor hit the shutter button. Mark frantically swerved. The camera's continuous drive clicked and clicked. Mark hit the brakes. The truck slid heading straight for the professor. Its wheels locked. It surfed on the unswept gravel of the westbound lane of Profile Road and thankfully stopped before crossing the center line. Just as a UPS truck headed east. The driver saw the mass of white coming from his left and instinctively swerved away. Right into the professor. The old man was launched into the sky. Mark watched in horror as the body sailed a good 60 feet before flailing onto the ground. Mark looked at the UPS truck. The driver was paralyzed. Mark looked back at the body. He drove the 60 feet between them. There was no time to run. Reaching the remains of the professor, Mark curbed the wheels. He put the gear in park. He pulled the hand brake. He shut the engine and took out the keys. He didn't want anybody accusing him of not following proper dismounting procedures. He hopped down to the body and saw there was little to be done. He called for an ambulance.

– from “Wrong Again,” a success story to teach children about physical stuff that may or may not work

Jeff suddenly stopped grooming. He came close and said, "I hear you're a virgin. Is that right?" I was taken completely by surprise. It took me a moment to nod yes. "I've had sex once in my life," said Jeff. "I regret having done it. I want you to know. In case you have the wrong impression." He went back to grooming. He left after a while. I sat listening to tree crickets. One pitched high. The other pitched low. As if they were discussing the disturbing growth of cicadas in the neighborhood and whether they should just move out. By dark the cicadas were everywhere. The constant buzz left me adrift. Jeff's words like a raft bubbling up and down in my head. To think he and I could be anything alike.

– from “A Magnum Condom,” a bedtime story to teach children about what's real that may or may not work

"What about the quantum entangler?" asked Orbitz out loud. "Could there be something wrong with the interface?"

The response appeared. "I have been coupled with the ship's entangler since you brought the systems online. There have been no deviations."

Orbitz nodded. He turned to leave again. The speaker next to the monitor buzzed. Orbitz looked at the screen. Marriott had written. "Rishi?"

"Yes," said Orbitz.

"Would you like to download my new voice?"

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance inspired by Stanislaw Lem, if you know who that is

Steve O was unperturbed. With the heart of a knight he admitted defeat, moved on with the beer, and soon discovered the meaning of the term easy prey. Conquest followed beer-goggled conquest. It was precisely in the middle of such a beer-fueled feast that Steve O had his first experience with the wrong end.

– from “A Finger Up The Bum,” a gay fiction story that doesn't pretend to be important, but what you make of it is up to you

When the dust settled, Rural Route 4 had given up the entire hill. It was split down the middle between Routes 6 and 2. Rural Route 6 got one half of Facebook Terrace and what was colloquially known as Update Street and Rural Route 2 got the other half of Facebook Terrace and what was known as Download Street as well as the lonely box at the end of Profile. It looked great on paper. In practice it proved a disaster.

– from “Wrong Again,” a success story that represents the truth without being factual, since the details are my creation

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Źle: Spis Treści

Kolokacja Źle w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Źle."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na źle który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "źle." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Naturalne + Życie

Pejzaż ludzki

Życie to wirująca kula. Radość znajduje się na jednym biegunie a smutek na drugim. Każdy ciągle karmi drugiego. Radość jest otoczona przez emocji zaufania z jednej strony, i przez niespodziewanie z drugiej. Zaufanie prowadzi do przewidywanie, przewidywanie prowadzi do strachu. Niespodziewanie prowadzi do niesmaku; niesmak prowadzi do złości. Złość i strach napędzają nasz smutek. Smutek zamienia się z upływem czasu w radość, Poprzez nadziei, czyli zorientowanie się na miłość. Miłość, czyli otwartość na radość, zaufanie i zaskoczenie. Suma emocji, emocja wzmacniana przez innych. Mnożone i dzielone, w uczciwych kawałkach. Takie, że do tych, od których zostało odjęte, trzeba dodać. Do czasu, gdy jesteśmy cali.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży