Nagłówki MichałaKażda Rzecz

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Każda Rzecz, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Matury - Angielski - te słowa nie będą ci niepokoić kiedy uczysz się angielskiego we własnym zakresie Bielsko-Biała styleIkona słownika

Ufam w wykonalność zatrudniania angielskiego jako globalna lingua franca. Nie akceptuję głupawego procesu w którym angielski jest przedstawiony.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Lepszy sposób do nauki angielskiego: Definicje podzielone na osiem typ słówPointer

Typ 3 odpowiada na "Co?"

Można powiązać osiem rodzajów słów z dniami tygodnia w kalendarzu akceptacji. Wtorek, lub Dzień Rodzin, lub Dzień Modlitw, reprezentuje "Co."

Ze sztuką dla kobiet pomagamy położyć kres monopoluZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Wiele osób wyruszają w podróz samochodem. Nie każdy przecina Europę wzórem krzyżowym w 46 dni. Zwłaszcza nie z towarzyszącą osobą zupełnie jemu obca.

Jako artysta zainspirowany przez młodą kobietę walczącą z samooceną i bulimią, akceptacja ciała zawsze zajmowała poczesne miejsce w mojej estetyce. Odkrywając niedawno naturyzm i jego mantrę akceptacji ciała w Stanach Zjednoczonych, byłem chętny do odkrywania styl i filozofię klubów naturystycznych i piękność wokól naturystycznych kempingów w Europie. Los mnie rzucił najpierw w kierunku Bielsku-Białej. Tam gdize Gosia mieszkała.

Dorastałam w Ameryce. "Land of opportunity," czyli lużno przetłumaczone, teren szans. Pełnoletność przyszła w latach 90. kiedy wszystko było możliwe. Ona wychowała się w Polsce. Dorastała w czasach, gdy Sowieci upewnili, że nie było nawet co jeść w kraju. Żadna niespodzianka że nie można nawet poprawnie przetłumaczyć słowo "opportunity" na język polski.

Pomimo policjantów w Wiedniu. Mimo deszczu w Veržej. Pomimo zagubienia się we Włoszech. Mimo rozstania się w Soest. Pomimo tej nocy w Amsterdamie. Mimo naszej walki w Lisieux. Mimo burzy w Bois de la Roche. Pomimo tego strasznego poranka poza Collonges. Pomimo długiej drodze do Pielenhofen, wróciliśmy cali i zdrowi, a co najważniejsze, byliśmy szczęśliwi. Zaczęliśmy uczyć się jak słuchać. Zostawiliśmy za nami diabły z drogi i te pozostałe diabły z przódu wydawały się trochę mniejszy. Zaczęliśmy się otwierać.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 42
2011-08-30
 11༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

La Clapere

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Maureillas, France

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Każda Rzecz

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo każda rzeczw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa każda rzeczpo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na każda rzecz znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na Każda RzeczGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "każda rzecz."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "każda rzecz."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na Każda RzeczGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na wszystko jest angielskie słowo everything.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na każda rzecz w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. If everything goes to plan we can be out of here by eight o'clock.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. Muszę jeszcze wymyślić drugie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wszystko."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. Muszę jeszcze wymyślić trzecie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wszystko."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wszystko."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wszystko."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wszystko."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wszystko."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz: Spis treści

Każda Rzecz po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "każda rzecz."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Każda Rzecz."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "każda rzecz" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na każda rzecz," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wszystko: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wszystko w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin.

Frame #5174

the main compound took a direct hit. everythings gone. even the bowling alley. and there arent any bodies. the sea just ate them up.

Sprint "Iphone" Case

9 November, 7:38 AM

Frame #4449

i shouldnt have confessed everything to expedia. she wants to go to the police now. to tell them about becky. cause she might be in danger.

Sprint "Iphone" Case

1 October, 9:58 PM

Frame #5849

harley's awake. she says shes out of food. her guests ate everything.

Sprint "Iphone" Case

11 December, 7:12 AM

Frame #3588

i told twitter everything. i listed every woman i cheated with. not just the cuddlers. the ones i dizzed too. he says i have to tell ike.

Chase Credit

8 September, 9:38 PM

Frame #7080

everything a woman says is a trap. its never a statement of fact. its always an opinion disguised as a question to which there is no answer.

Sprint "Iphone" Case

23 December, 11:15 PM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wszystko: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

"Come on," said Jesus. "It's getting dark." They went west through the forest, then south, then west again. Before long, they were back in civilization. "See," said Jesus. "We've got everything within arm's reach." Zoe smiled.

Verse 589 from the chapter called Security

Your grandfather's greatest life moment was a grand farewell to litigation. When his beautiful, peasant wife was diagnosed with pulmonary emphysema, your father's father invested everything his family had into one grand suit: the culmination of his greatest hopes and dreams. On behalf of his sickly wife, he accused the governments of the world of negligence. He claimed that they were all guilty of doing nothing to prevent your grandmother from developing a serious and severely debilitating disease, one which was irreversible - one which was caused by the presence of toxic agents in the air!

Verse 59 from the chapter called Adolescence

"Yes, I do," said Jesus. "I want to hear about everything."

Verse 959 from the chapter called Security

"Don't be offended," he said. "It's supposed to be a way of thinking about it. If you consider it, you'll see what I mean. I'm not trying to hurt you, Zoe. I'm trying to help you. This could be a very effective tool against your feelings. How can you expect to conquer this disease if you keep antagonizing everything and everyone that tries to help? You need to try everything. Obviously, whatever it is you've been doing hasn't been working. I'm trying to give you a new way. This is it. At least, I think it could be a very effective way of approaching the problem. I thought you'd understand."

Verse 1129 from the chapter called Security

"Yes, it is," said Jesus. "It's very important. I want you to tell me everything."

Verse 957 from the chapter called Security

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

I tried telling her that everything was fine, but I was too tired to make it sound credible. Fortunately, the powers that be took pity on us: the bartender offered us free drinks, and, considering that they already had my check for three hundred dollars, I told him that what he really meant was a private and unlimited extension of the open bar.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 7, Dating a Woman with Dogs, Paragraph 11, Clauses 4-6

INDIE: So you don't know everything about him, do you?

NIKE: Nope: not everything.

INDIE: What was the best thing he ever did?

NIKE: Are you sure you wanna know?

INDIE: Yes.

NIKE: You're not gonna like it.

INDIE: Try me.

NIKE: He invaded Hungary.

INDIE: Are you serious?

NIKE: Perfectly.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 27, Penetration, Paragraphs 86-95

But, unlike the sexual orientations, which are base and discriminate, what I call admiration does not discriminate; it is the supreme orientation to sit and wonder at the beautiful and the grotesque, the old and the new, the astonishing and the commonplace - everything and anything once we have allowed it to engage us.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 7, The Seventh Day, Part 1, Strength & Security Sector Reform, Section 2, Facing a Choice, Paragraph 10

Ah, but I already made a mistake: I wrote that my dream was shorter: that's not entirely true. Fewer things happened, yes - but, as far as I could tell, everything took place in the same amount of time - that is, the dream lasted as long as the first two, but everything was even more protracted, and, considering the content, I think it qualifies for a nightmare.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 4, The Fourth Day, Part 1, Our Constitution & Constitutional Reform, Section 1, Losing Oneself, Paragraph 2

I was more than happy to sit back and watch, gathering what I could from observation. Besides, I was preoccupied: Albert's relationship with his wife was one thing; I was more concerned about his wife's relationship with me. That was something I was not prepared to talk about with anyone - excepting you, of course - and, as I made clear to you, the almost simultaneous development in those two relationships was quite disturbing to say the least. The whole thing was totally suspicious, and, of course, I could only imagine that everything was somehow interconnected.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 4, The Fourth Day, Part 2, The Assembly & Government Reform, Section 6, Being Obedient, Paragraph 2

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

Jing found solace in Bei's arms. At first, it seemed natural. The two had worked closely on the textiles, Fu having abandoned them in favor of helping Kung. It was later discovered Kung had, in fact, been neglecting Bei and sleeping with Fu. Jing and Bei were now both jilted lovers. It wasn't long before they were whispering in each other's ears, holding each other's arms, staying overnight in each other's tents. When Jing was seen moving intimate apparel into Bei's tent, the rumors began.

– from “How Tae & Bo Took Over the World and Kung & Fu Didn't,” an apocryphal bible story featuring a society that has to do everything all over again

Bo stared at the burning cloth. She was struck by how readily Tae had disposed of it, after she had risked her life to grab a little piece. Bo breathed deeply. She fingered the buttons of her shirt. She decided it was time to let go. Tae listened. The fire crackled.

They spent the next few days enjoying each other's company. They walked along the shore. They caught crabs. They played in the waves. For the first time, they made love.

– from “How Tae & Bo Took Over the World and Kung & Fu Didn't,” an apocryphal bible story featuring a society that has to learn everything all over again

They threw the bodies into the back of the humvee. They drove the car into the desert. Shephard plowed it into the side of a dune. He cut the fuel lines. He placed the spare tire around the investigator's head-"just to be sure," he said. He lit the fuel on fire. Everything burned. Once the flames had died down, everybody helped cover the smoldering wreck with sand.

Pepsi had brought with her a dead branch. She stuck it into the top of the mound. She tore a piece of cloth from her dress. With a somber look, she tied it to the stake.

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story featuring a frank discussion of what China is doing in its western provinces

Everybody was participating. Jing had to avoid Kong. Hong was coerced into helping. As soon as the celebratory fires were smoldering, he disappeared. The grazing animals went with him. Kong was observed packing Hong's things. He explained pasturage was getting scarce around the ship. It was necessary to take the herds into the hills. He struck his tent and left.

– from “How Tae & Bo Took Over the World and Kung & Fu Didn't,” an apocryphal bible story featuring a society that has to learn everything all over again

They went to slice the beast's belly. They realized it had already been done. It was sown back together. A knife emerged from the cow. It tore apart the stitches. A man burst out. The handmaidens gasped. Magog was taken by the arm. The knife pointed at her throat. The women screamed. The knife dug into Magog's neck. She told the women to be quiet. Guards yelled from outside. They wanted to know if everything were alright. Magog assured them there was no call for alarm. Divinities, she said, had to be respected.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a frank discussion of astronomy

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

(LUKE enters.)

LUKE: Krikey! I just saw Kokomo bailin' outta here. Is everything alright?

FLETCHER: I sure as hell hope it will be.

LUKE: Me too. If it's gonna happen, it's got to happen tonight. I just got word from me manager. He needs me for an exhibition game. I gotta shoot through on the next plane outta here. That's in a few hours. If I can squeeze in a little cut lunch, I'll be a happy man. There's nothin' like havin' a sheila on either side of you. Too right! It's the perfect way to top off a two-weeker.

FLETCHER: Not to mention your honeymoon.

LUKE: That too.

FLETCHER: You have the money?

LUKE: All three thousand dollars.

FLETCHER: Where is it?

LUKE: It's in me room.

– ACT II, lines 232-240

ALICE: You shouldn't be.

FLETCHER: Why not?

ALICE: I'm married.

FLETCHER: So?

ALICE: This is my honeymoon.

FLETCHER: I'm ambitious. There's nothing wrong with that.

ALICE: I do appreciate the fact that you're honest.

FLETCHER: Tell me about your home.

ALICE: It's a city like any other. What else do you want to know?

FLETCHER: Tell me everything. What is it like? Is every girl there as pretty as you?

– ACT I, lines 460-469

FLETCHER: Bigger than your husband.

LESBIAN: Or so I'm told. I didn't actually see them. What I saw was smaller: about six or seven feet. They had these big beaks and enormous eyes made from concentric circles: each circle colored differently from the next. They looked like crazed chickens dancing around like that. Of course, with masks so big, the focus turns to a dancer's legs, the swaying of his hips-

MS. JACKSON: And everything in between.

ALICE: Ms. Jackson!

LESBIAN: His arms are busy holding up the mask.

MS. JACKSON: I'm not surprised: making women do the work.

LESBIAN: I wonder if any Polynesians use a big mask. Would your cook know?

MS. JACKSON: Probably not. Where is my cook? Does she know the kitchen still needs cleaning?

FLETCHER: Why are you looking at me?

– ACT I, lines 424-432

KOKOMO: It's easy. The very thought of prostituting myself makes me sick to my stomach. All I have to do is stick my finger in.

FLETCHER: I assure you, Mother, to the modern woman it comes quite naturally.

GREY GOOSE: They do it all the time.

MS. JACKSON: You knew about this?

FLETCHER: Know about it? He was twisting my arm for a bigger cut.

GREY GOOSE: I deserve it. I'm the one who brought in those big spenders. John the orthodontist?

FLETCHER: He wanted everything just right.

GREY GOOSE: Michael the podiatrist?

KOKOMO: He put his foot in it.

GREY GOOSE: Rob the general practitioner?

– ACT II, lines 441-450

GREY GOOSE: Not to mention this island's penchant for making the most grotesque of assumptions - never mind that. I did a terrible thing in burning down that house: I know it. I've been paying for it ever since. I'm finally sorry for doing it. I don't think I could've said that this morning. Something's changed. I don't want to be like that anymore. I don't want to do those things. I think the Australians should mind their own business; that's neither here nor there. If you didn't squeal my name to the police, somebody else did. I'm going to find that person - not to burn down his house - to talk to him calmly and rationally: to put these absurd suspicions to rest. Everybody deserves to hear the truth, especially the people you love. I was kicked out not because of my reputation or the looks you were getting in town. It wasn't because you thought I killed that girl. It was because I hurt you. I hurt you a long time ago and I've always been too selfish to realize it. I expected you to understand - even though I never properly explained myself. It had nothing to do with you. You were perfect. I loved you. I was afraid of being a father. You know my childhood - or perceived lack thereof. I was insecure. I was scared to death. I panicked. I didn't talk to anybody about it because I was ashamed. I thought that, if you knew, you would despise me for it. You were always so strong and fearless. I envied you. When your family came and asked me what was going on, I lied. I acted as if I didn't care about you anymore: as if I had lost interest. Nothing could've been further from the truth. I was an idiot. I was such an idiot. I'm sorry for that. I'm so sorry for everything. I won't trouble you anymore. Even if you and your friend want to move in together, I won't trouble you. File divorce papers in the morning. You can keep the house - and the sofa bed - and the mattress - and the comforter - and the dishwasher. You can even keep the cook - and the boy.

– ACT II, line 356

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

Steve O confessed what he had done to Adam. "I was licking her asshole," he said. "What's worse. I think I liked it." Adam had become by this point a comrade-in-arms. Steve O shared everything with him. Like the time he was curing his headache on the sofa. And he accidentally shot the medicine into his mouth. "What's worse," Steve O had said, "I think I liked it."

– from “A Finger Up The Bum,” a gay fiction story that shouldn't cause a fuss, but what you make of it is up to you

At some tender age Steve O had happened upon a backstage drama on TV. This was followed by a backstage musical. Then a backstage comedy. In each instance there was a character of an actor played by an attractive actor who despite having duties ostensibly onstage was preoccupied to the almost complete exclusion of everything else with an actress played by an attractive actress. This was Steve O's cue.

– from “A Finger Up The Bum,” a gay fiction story that nobody should think twice about, but what you make of it is up to you

The beautiful Branca was the first child born to Sir Lima. The first of ten. I'm sure she was and remains his pride and joy. I wouldn't know. I've never met the man. Or Branca. Everything I know about her and her family comes from the boy who lived down the street from them. The boy who grew up to be a priest. A professor. The boy who to this day at the sheer mention of the name Branca leans back his head, inserts hand into shirt and begins violently pumping the fabric as if pistons were about to explode through his chest. I wish he wouldn't do it. If he tears a hole in his shirt I won't buy him a new one. His tastes are too expensive. That's his Hong Kong upbringing. His vow of poverty hasn't done much to squash it.

– from “Beautiful Branca,” a true story that isn't entirely factual if remember correctly

At the airlock Orbitz Número Dos shook hands with himself. He wished himself good luck. Orbitz Nombre Trois squeezed his hand and leaned in. He whispered, "It's surprising how easy it is to sacrifice everything." He pulled the hood of his skin suit over his head. He affixed his breathing apparatus. He took the body into the airlock.

Orbitz Número Dos stared as the outer doors of the airlock opened. He didn't know what to think. He watched himself leap into space with his own dead body hanging at his waist. It didn't make sense.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance written with Stanislaw Lem in mind, if you know who that is

China is full of noise these days. People everywhere. Doing everything. Anything they can to make it. I know there's a cost to the churning. Families split apart. Like the Limas. Ten kids all over the world. San Jose. New York. Vancouver. London. Paris. Tokyo. All born in Hong Kong. If the rich can't keep it together what hope is there for the poor. I've seen the peasant families on TV. Parents who see their children once a year. Until the kids run away from their grandparents and find work in a bar somewhere.

– from “Beautiful Branca,” a true story that has been slightly embellished as far as I can recall

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Każda Rzecz: Spis Treści

Kolokacja Każda Rzecz w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Każda Rzecz."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na każda rzecz który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "każda rzecz." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Martwa natura, Patriarchat

Ojciec mówi, że ojciec wie najlepiej

Na celu promowania demokracji, silny musi opróżnić się jego siły. Słaby musi być przyznany szansę na rozwój siły. Nie możemy wymusić koniec patriarchatu. Takie postępowanie po prostu utrwala feudalizm pod inną nazwą.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży