Nagłówki MichałaWzdłuż

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Wzdłuż, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Translator Angielski już nie będzie ci potrzebny kiedy uczysz się angielskiego we własnym domu Bielsko-Biała styleIkona słownika

Ufam w solidność wykorzystania angielskiego jako uniwersalny standard. Nie doceniam regularnego programu w jakim angielski jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Lepszy sposób do nauki angielskiego: Definicje podzielone na osiem typ słówPointer

Typ 2 odpowiada na "Jak?"

Można powiązać osiem rodzajów słów z dniami tygodnia w kalendarzu akceptacji. Poniedziałek, lub Dzień Pracy, reprezentuje "Jak."

Ze sztuką dla kobiet pomagamy położyć kres zachowaniu aspołecznemuZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Na przedostatni weekend czerwca 2011 r., pojechałem na wsi w Pensylwanni na spotkanie Stowarzyszenia Naturistycznego. Następnego dnia poleciałem do Europy. Przed koncem tygodnia spotkałem niespodziewanie inną naturystę, kobietę, która jakby była przeznaczona towarzyszyć mnie podczas zwiedzania wielkich europejskich ośrodków naturystycznych.

Jako artysta, od początku mojej kariery, praca moja została poświęcona problemowi akceptacji ciała, cel, który później uświadomiłem sobie wspolnie trzymałem z całą społecznością ludzi którzy się nazywają naturystami, skromny fragment z której znalazłem zamieszkany w Polsce, kraj, którego kulturalny konserwatyzm nie nadaje się łatwo do przyszłościowego myślenia. Jeden z tych przyszłosciowo-myślących polskich naturystów była Gosia.

Będąc z Ameryki, tylko było potrzebne w Europie włączyć radio, aby usłyszeć amerykańską piosenkę. Aby zobaczyć amerykański film, tylko musiałem pójść do kina. Aby być zrozumiany, tylko miałem mówić po angielsku. Będąc z Polski, one nie mogła znieść słuchania radia przez tych wszystkich bzdur politycznych które tam są rzucane. Nie lubiła oglądać amerykańskie filmy, bo twierdziła, że wszystkie kończą się tak samo. Nie chciała mówić po angielsku ze mną, bo nie tylko chciała powiedzieć słowa poprawnie, ale także chciała powiedzieć swóim sposobem. Nikt nigdy jej nie nauczył jak. Ja rozpaczliwie chciałem zrozumieć. Ona chciała być zrozumiana.

Każdy człowiek wyrasta z własnego rodzaju ubóstwa. Nawet jeśli on ma ciepły dom i dużo jedzenia i miękkie łóżko i mnóstwo rozrywek, zawsze jest coś, czego potrzebuje człowiek. Czasem po prostu musi być wysłuchany, jeśli tylko przez ptaki i drzewa, a najlepiej przez innego człowieka, nawet jeśli on jest artystą z Ameryki, który nie jest zbyt dobrze przygotowany wysłuchać kogoś. Ucząć się słuchać, uczymy się współpracować. Dzięki współpracy, budujemy lepszy świat. W lepszym świecie, nie istnieją diabły które nas nadużywają. Lepszy świat nie nadaje się do nadużycia, ponieważ lepszy świat jest zaludniony przez osób, które nauczyły się, jak słuchać.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 43
2011-08-31
 12༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Village naturiste du domaine d'Enriou

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

St. Laurent-du-Verdon, France

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Wzdłuż

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo wzdłużw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa wzdłużpo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na wzdłuż znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na WzdłużGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "wzdłuż."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "wzdłuż."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na WzdłużGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na wzdłuż jest angielskie słowo along.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na wzdłuż w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. Why does your little sister always have to come along? Doesn't she have her own friends?

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. Muszę jeszcze wymyślić drugie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wzdłuż."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. Muszę jeszcze wymyślić trzecie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wzdłuż."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wzdłuż."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wzdłuż."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wzdłuż."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "wzdłuż."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż: Spis treści

Wzdłuż po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "wzdłuż."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Wzdłuż."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "wzdłuż" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na wzdłuż," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin.

Frame #5217

i ran into a game trail along the ridge. the tracks arent too old. looks like fox. if i want to trap something im gonna need cord.

Sprint "Iphone" Case

10 November, 10:11 AM

Frame #6613

ive been shot. i tried to warn the ferry. driving like a madman along the water. all it got me was a bullet in the shoulder from the sniper.

Sprint "Iphone" Case

23 December, 3:28 PM

Frame #1536

the firefighters are drawing a line along the hills west of chubbuck. they want to channel the flames towards cadiz lake.

Chase Credit

13 August, 9:53 AM

Frame #2727

im getting close to the warehouse. theres some kind of alley at the end of the road. it must run along the fence. it looks narrow.

JC Penney

26 August, 12:46 AM

Frame #6195

theres a row of houses running along the western side of the construction site. if i want a better look ill have to go through there.

Justin Bieber

23 December, 8:30 AM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

A secret commander does much to improve a volunteer organization's draw: by the time we withdrew from the Old Town, and the men marched north to Treblinka (where a Reserve Army division had placed its general staff, and where the men were quietly and gracefully disbanded), their ranks had risen to the tune of five hundred. Jesus had become a 'colonel,' and even though he didn't march at the head of his column, he was a force to be reckoned with: the Reserve Army saw to it that his men received amnesty, and Stalin, for instance, having avoided court-martial for becoming Jesus's captain, was, nevertheless, forced to accept demotion to the rank of staff sergeant, along with a humble and humiliating post in the army commissariat.

Verse 476 from the chapter called Arms

"The funny thing is: we never got lost. Every time we thought we were lost, we stopped, asked for directions, and it turned out we were on the right road. That happened about twenty times. But worst of all was near the end: they built so many new roads around here, I thought we were really lost. Turned out, just like all the other times, we weren't being patient enough: we kept turning off the road too soon. We hadn't seen the sign yet 'cause we hadn't gotten to it. But how many people we had to wake up to find out! At three in the morning! Two hundred kilometers or whatever it was, we had taken ten hours to cross. Every time we were going at a steady pace, which, for us, meant top speed on level terrain (the only time we were going any faster was coasting downhill), I looked at the speedometer and it said fifty-five kilometers an hour: there was no way that was true. It never fell below thirty even if we were crawling along. Oh, but we blew a tire! That was a god-awful disaster. It took a whole hour to change. My grandfather was so stubborn: he had to do it himself. And then the car rolled off the jack - what a mess! In the pouring rain!

Verse 214 from the chapter called Adolescence

They called him a traitor then! How they could've wondered if they had seen him those twenty or so years before, when, as a young tyro, scarcely out of his dead father's shadow - a meddlesome brat - a partisan who had never seen or heard or known the manual of arms, he started his great career as a leader of men, trusted, misunderstood, feared and derided, in precisely the same manner in which he ended it: that is, traitorously looping around a city under attack just so he could get his own: in the first case, it being a lot of money - whatever the Krupnik was getting for his trouble - but, in the second case, it being your beautiful mother, who, having searched far and wide across the plains of Mars for something (Jesus had no idea for what), had retired to her private apartments in the western half of Centropolis, the recaptured and secure part, which Jesus, at that point, was determined to penetrate - by himself. He didn't give a damn about Julius, the Resistance, even his own men, having relegated his first lieutenant, Stalin, to leading their retreat, along with the entire exodus of men, women and children, out from the Hellas Basin, away from your grandfather's tyranny, and north to the region of Alba Patera, while your selfish father planned his conjugal escape to the south. The only difference between that time and the first time was that, during the second time, God was still on his mind.

Verse 128 from the chapter called Arms

"What?" She ripped herself away from his arms. "Why not?" She was walking away. "Don't walk away from me." Jesus ran in front of her and grabbed her shoulders again. She ripped herself free and turned around, walking the other direction. "Where are you going?" Jesus asked. She kept walking. Finally, Jesus ran up alongside. Immediately, she turned around, like a stubborn cow, and walked the other way. "Stop playing games." She was silent. "Why don't you want to kiss me? Zoe?" She was playing dumb. "Listen to me." Jesus grabbed her again. "What's going on?"

Verse 1051 from the chapter called Security

The heavy arms were hidden, along with the money bags, and Jesus's men marched out. Those who were not deserters from the Polish Army stayed as Jesus's bodyguard in the Old Town. We were able to avoid the Army sweep, as surprisingly effective as it was, and, by the time most residents had returned to their homes, we had dispersed. Jesus returned to Treblinka. My cousin Stalin was stationed at a requisitioned magazine on Basement Road in the northeast corner of town. Elements of the 2nd Infantry were helping Reserve Army troops in their patrol mission; my cousin was in charge of feeding them.

Verse 9 from the chapter called Bohemia

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

This initially did not disturb me; I only began to worry after my repeated invitations and overtures being politely but habitually dismissed, I began to spot him and his friend at the very same events to which I had invited him in vain, a pattern which culminated at the local festival. There were no punching machines, no Reisenrad, no ice cream; but the crummy rides and amusements did carry the memory of better times, along with the petty consolation that the Viennese Prater was so much better than this dismal place. I challenged Macy to a duel on the air mattress. He said no, he didn't feel like it. After a few minutes, he took his friend instead.

– Title 1, Regarding Peaches and Bananas, Part 2, Section 6, Third Party Intervention, Paragraph 3, Clauses 9-14

So I ran: across the puddles of the road, along the sidewalk where the herringbone, undulating its miniature landscape of brick, now formed a miniature world of lakes and hills where my foot found its familiar patterns. I, leaping with irregular steps, passed those buildings which not so long ago were fresh in my experience, shuffling past the unconcerned remains of undergraduates - some wet behind the ears, some colleagues from not so long ago - but all now unfamiliar, threatening too from within their institutional shelter, so I had to avoid their faces, and hid my own as much from their imaginary judgment as from the now pelting rain, for I had neglected to bring an umbrella.

– Title 1, Regarding Peaches and Bananas, Part 2, Section 1, Visiting Old Colleagues, Paragraph 3

Now here is where begins my great succession of images concerning our first encounter with "the Romaniac." I distinctly remember a large and stately Buick slowly rolling along the way, coming out of nowhere - since the road happened to curve around to the house. It is this sudden but slowly gathering grandeur that I have since associated with our strange Indiana - you may not share this - indeed now I realize what a special fascination she has held for you - but I am convinced, that if you had turned at the heralding sound of crunching gravel, instead of being childishly obsessed with showing off in front of our cousin, you would immediately have taken to the image of that chariot, rolling forth as it were from its dusty mandorla, before it teasingly disappeared behind the mounds of vegetation bordering the house.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 1, Genital Pain as a Result of Physical Trauma, Paragraph 2, Clauses 1-3

Nike was shocked. He was appalled. Police officers, despite being the worst kind of swine, should hold themselves with at least a little bit of respect, especially when they're idly standing along the Queensway of all vices. Nike was so ashamed he sat down near the bushes. Things were not going well. No one wanted to answer his questions unless he were going to negotiate business. Nike was not that foolhardy - at least, not yet: the pain was too much. But, because of it, he had to walk around like a grown man with rickets. Even the fat girls were laughing at him. Even the ugly girls, the cut girls, the destroyed and overly diseased girls were laughing at him. He was humiliated.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 2, Science & Reform Schools, Section 10, Navigating the Socio-Political Spectrum, Paragraph 5

NIKE: Well, I know - I mean: you're not alone anymore: you're lucky I came along. You would've scared yourself half to death running away like that. You're not even wearing shoes: you might hurt your foot or something: you might slip and fall and then what?

BARB: Why are you here?

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 2, The Second Day, Part 1, Labor & Economic Reform, Section 22, Encountering Poverty, Paragraphs 68-69

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

The day came to attempt their first heist. Shephard couldn't be there. He had to give himself an alibi. He made arrangements for "Coke" to wait for his call at the hotel lobby. He left Pepsi's car along the desert highway with a flat. He hitched a ride to the gas station with a stranger. Before heading to the telephone, Shephard stopped by the restroom. Of the two stalls, one was taken. The other was soiled. Shephard wiped the seat as well as he could. He turned. He dropped his pants. He sat. The man next door was wearing expensive shoes. They looked familiar. Shephard chuckled. He said, "Nice shoes."

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story featuring two very thirsty dudes

Bo stared at the burning cloth. She was struck by how readily Tae had disposed of it, after she had risked her life to grab a little piece. Bo breathed deeply. She fingered the buttons of her shirt. She decided it was time to let go. Tae listened. The fire crackled.

They spent the next few days enjoying each other's company. They walked along the shore. They caught crabs. They played in the waves. For the first time, they made love.

– from “How Tae & Bo Took Over the World and Kung & Fu Didn't,” an apocryphal bible story featuring a society that has to learn everything all over again

Tae turned his gaze to the woman giving orders. He wondered what made her so intrepid. The man named Kung had an understandable attitude. The woman's reluctance to accommodate it confused Tae. He watched her walk along the ship to the rear hatches. The passengers she called Jutsu and Nin followed.

– from “How Tae & Bo Took Over the World and Kung & Fu Didn't,” an apocryphal bible story featuring a bunch of prisoners sent to a planet to fend for themselves

Tatum sat catatonically. She watched the tunnel lights cast shadows along the wall of the car. Something about them bothered her. She took out the PDA. She played the video. She stared at the image of the man stirring in bed, the door opening, the lights shining from the corridor. They were casting a shadow. Tatum looked at it. She had seen it before. Where? she thought. It was familiar. It was bulbous.

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story featuring aliens and murder

"By what reason do you think a mountain shelters the sun? Does it not make sense to rest a chariot of fire next to the great sea?"

"The chariot rests as it is pushed along by the currents of the sea. The High Harrah guards the threshold which the sun traverses."

"In the morning," asked Magog, "or in the evening? You say the sun hides behind it at night. In that case, we're heading the wrong way."

"Woman," said Gog. "Do not question my sense of direction. Do you not see the mountain that holds the firmament before your very eyes?"

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a man looking for the gods

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

(MS. JACKSON enters.)

MS. JACKSON: How are you coming along?

KOKOMO: I'm almost done with the floor.

MS. JACKSON: Excellent. Do you mind if I help?

KOKOMO: Not at all.

MS. JACKSON: Can you believe my husband's charity? In trying to lighten your load, he increases it ten-fold.

KOKOMO: I'm sure he meant well.

MS. JACKSON: As every man always does. I'm sorry. I didn't come to complain. I want to apologize to you personally for not being a better employer.

KOKOMO: You haven't been bad, Ms. Jackson.

MS. JACKSON: Don't lie. I know I could've been much better to you. The truth is I haven't wanted to be: not since the day I hired you. I don't know if you can understand this. I saw so much of myself in you. I hated it - not because it was a bad thing - because it was good. The things I saw in you were things about me that I felt had never been properly appreciated. I permitted my resentment to stand in the way of my great admiration. I abused you. I'm sorry. Please accept my apology.

– ACT II, lines 4-12

MS. JACKSON: Thank you.

GREY GOOSE: You can even sleep here tonight. As for tomorrow, I can't be sure. We'll just have to wait and see.

MS. JACKSON: What?

GREY GOOSE: You may be on the sofa bed for a while.

MS. JACKSON: You knew all along.

GREY GOOSE: You're not the only snitch on this island.

MS. JACKSON: I shouldn't have trusted those Australians.

GREY GOOSE: Men are all alike.

MS. JACKSON: Fill them with enough drink, they'll spill their guts.

GREY GOOSE: They'll betray their confidential informants.

– ACT II, lines 491-500

LESBIAN: I can put this one back. No one can accuse me of stealing it. I just borrowed it to show that some things in life are more important than others. Whom am I kidding? I took it to get into my landlady's panties. I'm a terrible human being. There have been worse than me - like the person who stabbed that poor girl sixty-two times: the first murderer this island has had to fear in more than one hundred and fifty years. Both suspect and victim were like me: alien to this place. Why did we come? What did we hope to find? Peace? We scared her off. Happiness? Satisfaction? Understanding? Why here? Why do we trespass on other people's land? It stands in our way - but of what? There's nothing beyond what's right in front of us at any given time. There's no way of knowing that unless you trespass. All that one can hope to do is make as little damage as possible along the way. We are all criminals, whether we like it or not. Though some of us are big and some of us small, we are all cut from the same dough. That's not the easiest thing to believe when one man robs or kills another man. What was my crime? Why am I punished? Why am I the only one who's alone? Or is it just my imagination? Are there others out there who can see me? Who know me? Who can feel my pain? If there are, I salute you. I would kiss you if I could. I can't, so I just say, 'Thank you.'

– ACT II, line 583

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

There is no time left to lose. My comrade and I leap into the sky. We sail across a desert. I am ashamed of the days we've wasted. All the smug, sad, shiftless, complacent, self-satisfied people we left uninspired. I see one already. He is walking along a road. He drags a shovel through the sand.

– from “Shovels Fall,” an interesting story about the cycle of rebellion throughout history

The hill in question had about a hundred boxes split along two streets both rising in diverging directions from the same point on Profile Road until curving back upon themselves and meeting at the top of the hill in the form of Facebook Terrace. It was formerly under the complete purview of Rural Rural Route 10 until Rural Rural Route 10 was disbanded upon the retirement of Old Man Dickinson and split between Rural Routes 2 and 4. Rural Rural Route 4 received the entire hill to much joy at the turn of the next pay period. Until winter came and the disrepair of Update Street combined with the freezing runoff on Download Street caused much grumbling and more than a few broken mailboxes. Still the money was good.

– from “Wrong Again,” a success story that represents real life for some people, though the details are fictional

Pfizer wandered around the ground floor for a while. Aimless and distracted. He thought about hopping into a suit and swimming through the sky. In a few years it wouldn't be possible. The atmosphere was getting less dense. Pfizer hit himself in the head. Trivialities. It was the phosphane lions he had to worry about. Their habitat was disappearing. If he couldn't prove their indigenous nature they would never survive. Only his samples would remain. As long as some unscrupulous administrator didn't toss them out. Along with Pfizer's career.

– from “Titan's Reign,” a science fiction story in which all hope is absorbed even when it's traveling at light speed

That night Proctor was woken by a noise. He came downstairs to find an open window. The curtains were blowing in the wind. He heard the sound of a table being nudged along the floor. He drew his gun. With bated breath he inched towards the nearest light switch. He flipped it on. A raccoon jerked its head. Its eyes glowing. Proctor shut the light. He waited in silence for what seemed like hours. There was no one.

– from “We Need To Talk,” a mystery story featuring a dead body put in a weird position

When Proctor got home Elizabeth was packing her bags. She was going to her sister's. She didn't want Proctor coming along. She told him to look at the news. John Gamble was all over it. So was his dead husband. Found in a love nest. Which sources claimed he may have shared with a cop.

– from “We Need To Talk,” a mystery story featuring a nude model put in a weird position

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Wzdłuż: Spis Treści

Kolokacja Wzdłuż w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Wzdłuż."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na wzdłuż który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "wzdłuż." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Martwa natura, Patriarchat

Ojciec mówi, że ojciec wie najlepiej

Na celu promowania demokracji, silny musi opróżnić się jego siły. Słaby musi być przyznany szansę na rozwój siły. Nie możemy wymusić koniec patriarchatu. Takie postępowanie po prostu utrwala feudalizm pod inną nazwą.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży