Nagłówki MichałaTemu

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Temu, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Słownik Angielski już nie będzie ci potrzebny kiedy uczysz się angielskiego we własnym zakresie Bielsko-Biała styleIkona słownika

Mam wiarę w perspektywę uchwalenia angielskiego jako światowy standard. Nie cenię głupawego trybu w jakim język angielski jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Lepszy sposób do nauki angielskiego: Definicje podzielone na osiem typ słówPointer

Typ 5 odpowiada na "Kiedy?"

Można powiązać osiem rodzajów słów z dniami tygodnia w kalendarzu akceptacji. Czwartek, lub Dzień Zieleni, reprezentuje "Kiedy."

Ze sztuką dla kobiet pomagamy położyć kres rankizmuZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

W poniedziałek przyjechałem do Europy. W środę kupiłem samochód. Do piątku poznałem kobietę, która kilka miesięcy później mogła powiedzieć że podrózowała ze mną 10,000 kilometry po Europie.

Nazwijmy to wypadek. Nazwijmy to boska wola. Nigdy nie miałem spotkać się z Gosią...gdyby nie przypadkowe przestępstwo pewnego człowieka...kolejne nadużycie spiętrzone przez człowieka na człowiek. Rabunek.Torebka wyrywana z pod rąk, w której był paszport. Kolejny atak na ciało ludzkie. Jeden ze złych zwyczajów społeczeństwa, z którą już od dawna walczyłem jako artysta działający na rzecz akceptacji ciała.

Ja uważałem się jako młody i zdolny. Będąc Amerykaninem często sobie przekonałem, że byłem jeszcze zdolniejszy. Ona nie czuła się taka młoda. Dorastając w Polsce, miejsce co było i jest nadal uważane przez wielu za biednym krajem, miała dodatkowy ciężar iż nie tylko była w niekorzystnej sytuacji, ale było to wykorzystywane przeciwko jej. Różnica stała się namacalna, kiedy uświadomiłem sobie, że nie mogę nawet prawidłowo przetłumaczyć na język polski bardzo amerykańskie słowo "opportunity". Coś wiekszego niż szansa czy okazja. Nie ma w słownictwie.

Były czasy, w trakcie naszej podróży, kiedy myślałem, że może nie będzie szczęśliwe zakończenie. Były czasy, kiedy katastrofa była bliska i zastanawiałem się, czy nie popełniłem błąd. Zastanawiałem się, czy strach, gniew czy smutek może triumfować i czy jeden z nas nie będzie musiał zakończył podróż sam. Jak zwisałem nad skałami w Normady zostałem ocalony. Jak światła zgasły jechałem dalej. Choć wypaliłem opony do drutu było w porządku. Wróciliśmy do domu w jednym kawałku. Wróciliśmy do domu zadowoleni. Zaczęliśmy proces uczenia się, jak słuchać i dźwięk tego był piękny. Mogliśmy być pewni, że zostaliśmy gotowi na podbój diabłów, które nas nadużywają, bez względu na jak długo to potrwa.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 41
2011-08-29
 10༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Cala d'Oques

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Hospitalet del Infante, Spain

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Temu

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo temuw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa temupo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na temu znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na TemuGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "temu."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "temu."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na TemuGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na temu jest angielskie słowo ago.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na temu w przykładowych zdańGosia na trampolinie

  1. I loved her once. But that was many moons ago and I was much less bright.

    Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
  2. Muszę jeszcze wymyślić drugie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "temu."

    Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
  3. Muszę jeszcze wymyślić trzecie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "temu."

    Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
  4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "temu."

    Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
  5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "temu."

    Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
  6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "temu."

    Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
  7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "temu."

    Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu: Spis treści

Temu po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "temu."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Temu."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "temu" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na temu," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin.

Frame #272

jayce - you say things are gonna get hairy. are you telling me youre at bushy wagons.

Justin Bieber

28 July, 4:46 PM

Frame #1242

bell gave me a copy of nordstrom's file. he made his bones in long beach almost thirty years ago. orange county is his retirement plan.

Justin Bieber

9 August, 9:09 AM

Frame #607

hulu asked to be enrolled in a big brother program six months ago. and were only now putting him into the computer. were a disgrace.

Ikea Credit

2 August, 9:47 AM

Frame #4046

skype drove to reddit's house. its like a circus with these people. they all ride the same wagon.

Sprint "Iphone" Case

25 September, 8:14 AM

Frame #5076

the captain said the storm was moving northeast at 15 knots. that was a while ago. it was still gaining speed.

Sprint "Iphone" Case

7 November, 6:20 PM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

They went down John Paul the Second Street and, turning right, they went behind the Convent wall, where, not so long ago - but what seemed like ages ago - a local drug dealer had been ambushed and threatened with a gun. I still had that gun. Reaching the road, they turned left, and, after turning its first corner, they followed it onto a narrow footpath, which climbed uphill.

Verse 401 from the chapter called Security

Now, if Jesus had been completely guileless, instead of assuming that victory was his for the taking, he would've asked your mother, considering the encroaching darkness, whether she wanted to return as soon as possible to the high school to pitch her tent (sound advice) or go with him to Hell's Ditch. Knowing your mother, she probably would've said Hell's Ditch anyway (with a name like that, she would've smiled - if not devilishly, then, at least, with knowing embarrassment), but that's beside the point. We shall never know what your mother would've said because Jesus never bothered to ask. Nor did he decide to take the quickest way to Hell's Ditch (Home Army Road) or the second quickest way (the road to Wroclaw), but (considering the encroaching darkness) passing both those streets and going down Peace Defenders' Road, past the Town Park, past the Sanitation Inspector's Office, past the Regional Court, where, several months ago, Jesus had his first and only hearing, and, turning onto Church Road, going past the Church of Sts. Peter and Paul, looking briefly down Linden Flower Road, where, not so long ago, Jesus jumped the Krupnik and started this whole dirty affair, he went through the apartment blocks, crossed Soldiers' of September Street, and, going down Flower Road and turning right on Garden Street, took the absolute longest way to Hell's Ditch from the Sanitarium which could still be called a way.

Verse 598 from the chapter called Security

Jesus himself was without Polish papers. The only documents he possessed were the American passports it seemed as if he were collecting: the one that was issued when he was thirteen years old - so goddamn long ago - and yet, not so long ago - which was now invalidated, and the one he had recently received in the mail from the U.S. Consulate in Prague. With those documents in hand, and Stalin's contract, there had been absolutely no problem getting a work permit. SECURITA couldn't afford to wait for its foreign consultants. As for a residency visa, Jesus had a reason to be in Poland. Thanks to the weathering of time, and a little bit of Jesus's own effort, the first stamp on his old passport - the one he received while entering Poland at the age of thirteen - or, rather, more specifically, the year of entry which that stamp specified - was illegible. Nobody could prove that Jesus had been sitting at his dead grandmother's apartment for so long without even saying 'Hello' to the town clerk. His residency visa was approved - no questions asked.

Verse 157 from the chapter called Security

I went back to the right bedroom to close the window. Passing by the tiny, little table where just a few hours ago a Krupnik had shot heroin, I noticed a small, plastic bag, emptied of its contents.

Verse 594 from the chapter called Adolescence

"That's right," I said. "They've been here for a while."

"They snuck in a long time ago."

Verses 527-528 from the chapter called Adolescence

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

Looking over what I've written, I find only a few pages of conceit - no substance. All this talk about sharing looks: it reminds me much too strongly of my last letter to you, that e-mail I sent you: the long one I wrote on the train. I know it was a while ago - how infrequently we write! - but I hope you remember it; now that I think of it, I realize there are some valuable lessons to be learned from my experience - although I suppose I've already learned them, which is probably why my sermonizing has been so eager. This, then, is my excuse: if you will forgive my presumption, rest assured: it comes from genuine experience and from genuine concern, albeit the former is not nearly as fresh as the latter, since it's been so long since I last bothered dealing with such trivialities.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 6, Judging Looks, Paragraph 3

Unfortunately, I did suspect, as I do now, that the appeal to dignity is far less effective than the appeal of adultery. It was a good thing that Ms. Walters decided to play religious works for the second half of the show: hopefully, it stopped your mind from wandering. But perhaps I am being unfair: I suppose it's entirely possible, if the weeping Indiana had accepted your offer, that you would have played her, like a true Catholic gentleman, the Stabat Mater. But even if that were the case, I would still have my doubts that consoling the poor woman was the only thing on your mind. Your failure to mention this episode to me is evidence against you; it has also made me question your innocence in that other episode, one of the ones you actually decided to mention (as it happened so long ago): the now infamous "look."

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 4, Doubting a Man's Intentions, Paragraph 1

Now there is only so much I can do: I am trying to point you in the right direction. It is my belief that Indiana was infected many years ago, when you were still a child on the shores of Lake Ontario. You are not to blame; but you are no longer a child, and the first thing we must accept is that this sort of thing is indeed a verruca vulgaris: it is a common affliction, as pervasive in society as in the bodies of those infected. Nevertheless, each man must face his own feelings first, and alone; but when you do, remember: it is a thirsty saturation: these feelings; you will not satisfy yourself by slowly and meticulously draining them. You must drown them, and sincerely hope that they will eventually wash away.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 5, Warts, Paragraph 3

NIKE: Why am I here? I'm here to protect you. No, I'm sorry, I was walking because I, uh, left my wallet actually, here, um, during the day, and I, uh, didn't realize until a few hours ago, you know, after it got dark - but the thing is: I knew exactly where I had left it: can you imagine? I knew exactly, so, I had my friend drop me off and I went to get it. I have it now: I found it. But, uh, why are you here?

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 2, The Second Day, Part 1, Labor & Economic Reform, Section 22, Encountering Poverty, Paragraph 70

ANDY: About stuff, you know; she was reminiscing mostly. I asked her to remind me about some things that happened years ago - some stuff between her and me and Indiana. But she wrote it before all this junk started happening, so, by the time it came in the mail a few days ago, things were different, you know. Things were already way different.

NIKE: Yeah, I understand.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 2, The Second Day, Part 1, Labor & Economic Reform, Section 8, Affording Private Health Care, Paragraphs 77-78

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

The final bloom was tremendous. Forged into a curved sword, it was longer than the rest. It represented Voruna, the god of thunder and lightning. It was meant for slashing one's enemies from atop the highest horse. Like a hammer, it crushed their skulls. Like an axe, it split apart their bodies. It evened out their necks.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a man who slays dragons

Gog called on his ancestors. He prayed to Gomer, son of Japheth, son of Noah. His prayers went unanswered. His herds of antelope were driven away. The badger and the fox deserted him. His people fed themselves with fish.

"Why has Indra forsaken us?" they asked. "Why do the four corners conspire to drown us?"

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring dragons

Gog went to the shore. He found a group calling themselves Hellenes [i.e., the Greeks]. They knew the valley as Kolkhis. They said it was ruled a long time ago by a king named Aeëtes, the son of Helios, himself the son of Oceanus. The latter ruled the underground river through which the former drove his solar chariot at night.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a strong woman

Three thousand years ago, the people of the Tyras River [i.e., the Dniester] witnessed the hand of God.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a man who isn't afraid of other men

Gog and Magog descended onto a great plain. They encountered a multitude of tribes. Each spoke a different tongue. "This," said Gog, "is the fruit of Nimrod, the first of the great kings. The Haoma claim he built a mighty tower to replace the Holy Bhag. Woe to he who attempts to pierce the firmament. What say you, Mithra?"

"Let us subjugate these people," she said. "One of them may know something of High Harrah. It will be easier to gain their secrets from a position of authority."

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a man and a woman who fight with dragons

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

ALICE: I thought I was your wife.

FLETCHER: As long as I'm playing Thursday October.

ALICE: I have a son.

FLETCHER: That's Quintal's boy. We end up having seven children of our own. You were thirty at the time. I was fifteen.

ALICE: I see. This is how you imagine the two of them getting together. Did you just write this?

FLETCHER: I've been adding to it recently.

ALICE: Since I arrived?

FLETCHER: Since about five minutes ago.

ALICE: You have us kissing.

FLETCHER: Uh-huh.

– ACT II, lines 40-49

(MS. JACKSON enters, followed by FLETCHER, ALICE and KOKOMO)

MS. JACKSON: What is going on?

LUKE: Not this again.

MS. JACKSON: What's all the fuss? Grey Goose! What are you doing in that bed? with that champagne? in those ridiculous pajamas?

GREY GOOSE: Eleven years ago, I carried this mattress on my back all the way from Burnt Pine. Nobody's going to tell me when I can or cannot climb into this bed to celebrate.

LESBIAN: He mistook me for Kokomo.

– ACT II, lines 340-344

MS. JACKSON: When were you in Fiji?

LESBIAN: Not too long ago. I stayed in a hut just like the villagers do. It was part of a hotel on a secluded beach. It was absolutely gorgeous. The island is very touristy though - more than some of the others I've been to. The dance I'm thinking of was part of the welcoming ceremony. It occurs to me that despite being technically part of Melanesia, the dances of Fiji have much in common with Polynesian dances. There's that same emphasis on the word and the use of the arms and the hands.

ALICE: Where have you seen Polynesian dances?

LESBIAN: In New Zealand.

ALICE: Is New Zealand part of Polynesia?

LESBIAN: Yes.

ALICE: I didn't even realize.

FLETCHER: You assumed they were all tropical beaches.

LESBIAN: When I was on the islands of New Guinea and New Britain, I saw some very different dancing.

MS. JACKSON: Do tell.

– ACT I, lines 404-413

MS. JACKSON: Fletcher Christian. Did you take it?

FLETCHER: Why the hell would I take it?

MS. JACKSON: It's gone.

FLETCHER: So?

MS. JACKSON: You've been antagonizing me all day.

FLETCHER: That doesn't mean that I took it.

– ACT I, lines 208-213

GREY GOOSE: Not to mention this island's penchant for making the most grotesque of assumptions - never mind that. I did a terrible thing in burning down that house: I know it. I've been paying for it ever since. I'm finally sorry for doing it. I don't think I could've said that this morning. Something's changed. I don't want to be like that anymore. I don't want to do those things. I think the Australians should mind their own business; that's neither here nor there. If you didn't squeal my name to the police, somebody else did. I'm going to find that person - not to burn down his house - to talk to him calmly and rationally: to put these absurd suspicions to rest. Everybody deserves to hear the truth, especially the people you love. I was kicked out not because of my reputation or the looks you were getting in town. It wasn't because you thought I killed that girl. It was because I hurt you. I hurt you a long time ago and I've always been too selfish to realize it. I expected you to understand - even though I never properly explained myself. It had nothing to do with you. You were perfect. I loved you. I was afraid of being a father. You know my childhood - or perceived lack thereof. I was insecure. I was scared to death. I panicked. I didn't talk to anybody about it because I was ashamed. I thought that, if you knew, you would despise me for it. You were always so strong and fearless. I envied you. When your family came and asked me what was going on, I lied. I acted as if I didn't care about you anymore: as if I had lost interest. Nothing could've been further from the truth. I was an idiot. I was such an idiot. I'm sorry for that. I'm so sorry for everything. I won't trouble you anymore. Even if you and your friend want to move in together, I won't trouble you. File divorce papers in the morning. You can keep the house - and the sofa bed - and the mattress - and the comforter - and the dishwasher. You can even keep the cook - and the boy.

– ACT II, line 356

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

Orbitz pulled up the hood of his skin-suit. Destiny lay aboard the Nautilus. Orbitz sputtered his way towards the stern of the ship. By the time he got to the airlock he could see the flashing red lights of an intruder alert. Marriott had done her job. Orbitz boarded the ship. He looked at the clock. There wasn't much time left before his bomb would explode. He headed carefully towards the gallery. He wasn't sure how this was going to happen. When he got to the hatch he saw Heather Mills. All eight of her legs were stretching to their limit. She was craning her head over the edge of the window, straining to see the Argo. She lifted herself a little higher with the hand bar. She dropped her doll. It didn't matter. She was fascinated by the ship's slow spinning descent. It was already transitting the planet. "That's why she doesn't see me," thought Orbitz. "She's distracted by the view. She knows there's an intruder but she's acting like nothing's wrong." Orbitz wondered for a moment if he had told himself too much. If Heather Mills might know what was happening. He tried to remember what he had told himself so many years ago. He smiled. He had mentioned the sauna. He had tried in vain to change his past. He had said go to the sauna. It was the one piece of the ship that went back in time. Heather Mills had read his mind on the bridge. That's why she was here. She had come to be next to the sauna. It was on the other side of the hall. Like a child she had been distracted. Orbitz realized his entire destiny pivoted on the childishness of this pathetic little girl. It made him give the lightest of chortles. Heather Mills jerked her head. She saw Orbitz's reflection in the dark part of the glass. Before she could turn around he had shut the hatch. He locked it. He turned and walked into the sauna.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance dictated by my respect for Stanislaw Lem, if you know who that is

"I sacrificed the universe," said Orbitz. "Our son will be there to see me do it." Sara Lee caressed Orbitz's hand. It was agony. "We don't have much time," said Orbitz. "Listen carefully. A creature will come aboard the Nautilus. It was born to a Astrazeneca princess of the royal blood. It is an extremely powerful telepath. If it sees you or a live image of you and knows where you are it is capable of receiving a picture of your thoughts in its mind. It doesn't matter how far away you are. Its brain works like a natural quantum entangler. It cannot be blocked."

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance inspired by my reading of Lem, if you know who that is

The address on the list was a basement apartment. Nobody answered the door. There was a sign. Rooms for rent. Proctor called the number. Nobody picked up. Somebody yelled from upstairs. It was a neighbor. He said the guy in the basement wasn't home. He had seen him taking out a carpet to his car just a few hours ago. Proctor had him come down. He showed the guy a picture of vic number three. The man shook his head. "I just moved in," he said. "I don't really know his face."

– from “We Need To Talk,” a mystery story featuring a cop put in a weird position

By the time Captain Orbitz returned to Alliance headquarters in the Solar System two things had happened. First his DNA was found at a raided underground Wiki-en meeting place on Mars. Second and more importantly the longest-serving courier in Alliance history with a record 32 trips across branes was officially declared lost. He entered a singularity in the Cygnus Arm and two hundred fifty milliarc-seconds later his ship's quantum entangler had yet to respond. There were no sightings of him at any manned transit points in either Alliance or Alliance-friendly territory. No wreckage was found. The man like so many interstellar travelers before him had simply vanished into the two-dimensional fracas known as inter-brane space. This made Orbitz not technically the oldest man in the Orion Arm but its first born citizen. His long dead mother had given birth to him thousands of years ago. It made him a celebrity.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance based on my affection for Stanislaw Lem, if you know who that is

Miss Day announced more good news after the victory. She had gotten a job. As soon as she graduated she'd be teaching at the same community college they had competed with two years ago. With any luck, she'd be proctoring the next Olympiad.

Sir Lewis was heart-broken. He had never told Miss Day how he felt. Now she was leaving.

– from “The Skirt on the Proctor,” a kid story about the romantic struggle we all face

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Temu: Spis Treści

Kolokacja Temu w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Temu."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na temu który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "temu." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Plugawość, Sportretowanie

Cenzura mówi wszystko

To naturalne, ukryć brudne rzeczy. Są żenujące. Ale trzeba pamiętać, że kiedy ukrywamy rzeczy, które są trudne, robimy wrażenie że są brudne, gdy są naprawdę coś zupełnie inne. A kiedy sprawiamy że łatwe rzeczy są dostępne, robimy wrażenie że są czyste, kiedy tak naprawdę nie są w ogóle. To jest niebezpieczne.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży