Nagłówki MichałaAni nie

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Ani nie, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słów ze wszystkich stron...

Korepetycje nie będą potrzebne jak uczysz się angielskiego we własnym pokoju Bielsko-Biała style!Ikona słownika

Mam wiarę w solidność wykorzystania angielskiego jako światowy standard. Nie doceniam prozaicznego systemu w którym angielski język jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Lepszy sposób do nauki angielskiego: Definicje podzielone na osiem typ słówPointer

Typ 8 odpowiada na "Który?"

Można powiązać osiem rodzajów słów z dniami tygodnia w kalendarzu akceptacji. Aby pamiętać, że ostatni rodzaj słowa odpowiada na pytanie "Który?" możesz zapytać siebie który dzień jest najważniejszym dniem tygodnia. Odpowiedź jest niedziela, lub Dzień Zwycięstwa, który jest dzień dla wszystkich, aby uczcić sztukę bycia człowiekiem.

Zapobiegajmy tortur z pomocą sztuki dla kobietZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Jeden tydzień po przybyciu do Europy, poznałem kobietę w saunie na parterze dużej willi, co dzieliła z byłym mężem. Cztery tygodnie później dzieliła ze mną mały nasączony z deszczem namiot w Wiedniu, nasza mała gazowa kuchnia ledwo zdolna do gotowania kubka wody. Dopiero jak dotarliśmy do Chorwacji, zdecydowaliśmy się zainwestować w dużym czajnikiem elektrycznym. To było dość luksusowe i mnie bardzo pocieszyło.

Wiedziałem że naturyzm był popularny w wielu częściach Europy i jako artysta, który pracował na rzecz akceptacji ciała przez całej jego kariery zależało mi na dokumentowanie jakiś mały fragment. Przyglądając się ze zdziwieniem znalazłem bardzo ważną część kryjąca się w Polsce. Miała na imię Gosia.

Byłem Amerykaninem. Świeżo przybywszy do Europy i nowym właścicielem Ford Escort produkowany w 1997 roku w Niemczech. Jedyna rzecz na co mogłem narzekać, był fakt, że instrukcje były pisane w języku niemieckim. Ona była zaś z Polski, a niemieckojęzyczna instrukcja obsługi samochodu kupionego w Polsce nie była jedyną rzeczą, na co ona mogła narzekać. Coś takiego nawet nie zarejestrowało.

Każdy człowiek wyrasta z własnego rodzaju ubóstwa. Nawet jeśli on ma ciepły dom i dużo jedzenia i miękkie łóżko i mnóstwo rozrywek, zawsze jest coś, czego potrzebuje człowiek. Czasem po prostu musi być wysłuchany, jeśli tylko przez ptaki i drzewa, a najlepiej przez innego człowieka, nawet jeśli on jest artystą z Ameryki, który nie jest zbyt dobrze przygotowany wysłuchać kogoś. Ucząć się słuchać, uczymy się współpracować. Dzięki współpracy, budujemy lepszy świat. W lepszym świecie, nie istnieją diabły które nas nadużywają. Lepszy świat nie nadaje się do nadużycia, ponieważ lepszy świat jest zaludniony przez osób, które nauczyły się, jak słuchać.

Zdjęcie Gosiiz naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień -25
2011-06-25
 6༚25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Sauna Cezar

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Bielsko-Biała, Poland

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowa Ani nie

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowa ani niew jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słów ani niepo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na ani nie znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na Ani nieGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "ani nie."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "ani nie."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na Ani nieGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na ani nie jest angielskie słowo neither.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na ani nie w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. He doesn't like it and neither do I.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. Muszę jeszcze wymyślić drugie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "ani nie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. Muszę jeszcze wymyślić trzecie zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "ani nie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "ani nie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "ani nie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "ani nie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "ani nie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie: Spis treści

Ani nie po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "ani nie."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Ani nie."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "ani nie" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na ani nie," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin.

Frame #2105

expedia's not picking up. neither is jayce. i dont wanna end up being late for the date. i should find a place nearby with yahoo just in case.

Justin Bieber

18 August, 11:50 AM

Frame #2413

i talked to the conductor. he hasnt seen anybody. neither have the brakemen. the engineer is at his post.

Chase Credit

21 August, 12:52 AM

Frame #3282

neither expedia nor jayce have gotten in touch. i can never reach expedia these days. she better not be working another job.

Sprint "Iphone" Case

3 September, 7:03 PM

Frame #5273

criminals should appreciate nature. they have something in common. neither cares for the honest man.

Sprint "Iphone" Case

13 November, 5:13 PM

Frame #6246

hulu kept hearing the word caldera on the radio and he didnt know what it meant. neither did his mother. until they got to la canyada.

Chase Credit

23 December, 9:21 AM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

If your father had known that, he might have had his lieutenants wait: they were his only family, and, despite their self-respect, they were definitely not Capitalists - but neither was your father, for that matter - or at least, he didn't feel like one. In real terms, he was very much a Capitalist, a recent Capitalist; but no matter how recent one's fortune, if there was a fortune, there was a Capitalist. New Capitalists were not made all the time - in fact, for the established Capitalist, the only thing more exciting than new capital was a new Capitalist. You never knew what to expect. He or she might destroy you; he or she might make you very rich: he or she might make you a Supercapitalist. Then you would thank him or her. But if he or she destroyed you, then you might just commit murder. And the penalty for killing a Capitalist was death. The penalty for killing a Supercapitalist was bankruptcy and death. It was known to happen quite often, even among Capitalists.

Verse 21 from the chapter called Childhood

The girl was right: your father was the most convenient. He accepted that, with every tool of logic in his brain. It was comforting to know that the most shameful part of it was hidden: no one was going to find out - she wouldn't tell (to protect herself) and neither would he - it was their secret: their little bedtime secret. Nobody would ever know that your father had been fucked by a girl.

Verse 231 from the chapter called Childhood

"Neither can I," said the clerk. "Don't come back here," he said. "Just wait. I'll call."

Verse 291 from the chapter called Vows

"After Andrew's father died, his uncle adopted him. He sent him to college; he was good to him. But when he fell in love with a German girl, neither the Commandant nor his wife would let him marry. Andrew said, 'If I can't marry her, then I'm not going to marry anyone' - so it's been for all these years. I told him to reconsider, but, nowadays, what woman wants to be a farmer's wife? Especially for a dirty, two-bit farmer like him: with five teeth!

Verse 266 from the chapter called Adolescence

Jesus had no idea what kind of consequences this failure effected. His uncle hanged himself around that time, but there was no way of knowing how that were related - or whether it were only meant to look like a suicide. Jesus had his aunt moved to a safe location, and, as far as he knew, neither she nor her children were ever harmed. Jesus had no way of knowing whom or how many the Krupnik had informed about his identity, or, more importantly, his resources, which, considering the amount of duffel bags recovered from the basement, were, on the one hand, almost inexhaustible, but, considering the small size of his uncle's back room, were, on the other hand, quite meager - especially since Jesus was trying to conduct a private war.

Verse 419 from the chapter called Arms

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

MÉL: They keep surprising me: they don't like to show off their habits anymore.

NIKE: Is that right?

MÉL: Yeah, that's right - at least, not when they come for me.

NIKE: Have you ever worn one?

MÉL: Me? No. Would you like me to?

NIKE: Maybe.

MÉL: Well, I don't have one.

NIKE: Neither do I. Do you know anyone who does?

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 2, Science & Reform Schools, Section 11, The Importance of Knowing Someone's Name, Paragraphs 11-18

I was busy fixating on the dealer's expressions. I thought it was funny that he should be strolling by, that Brian should turn out to be a friend of his (whatever that meant), and, above all, that he should meet us while we were all so high on weed - the great irony was that he sold us opium, but the most amazing thing was (at least to my intoxicated mind): he was wearing the most incredibly tolerant expression I had ever seen. It was the kind of expression I don't think I ever expected to see - especially from a man like that: I would've expected amusement or maybe boredom, signs of being bothered or else no expression at all. But he was by no means looking amused, and neither was he frowning. He didn't look bothered in any way and neither was he excited. His expression wasn't plain either - because he didn't look expressionless: he had a very distinct expression. It was expressing tolerance.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 2, The Second Day, Part 1, Labor & Economic Reform, Section 6, Doing Business, Paragraph 3

Macy said bananas, Nike said peaches, Luke said both and I said neither. The peaches won. "Well I'm not surprised," said Nike, "after all, peaches come from a better family." I asked him what he meant and he lifted his arm and cocked his head poetically: "The Rose Family." Everyone laughed, and, the tension marvelously diffused, it was time to change places, get drinks, and move on to other topics.

– Title 1, Regarding Peaches and Bananas, Part 2, Section 8, Partying with Intellectuals, Paragraph 6

One was an actress; the other, an actor. Perched atop their corner, their vigilance having lapsed into conversation, neither of them saw me coming; I had to look up and shout from directly below them: "how is London treating you, Macy?" which surprised him and excited him so much he would've walked right off the pedestal if Christie hadn't held him back at the last moment. With a little trouble, he came down from his pedestal and we greeted each other as friends, not having time for much else, because Christie was in a hurry to get us down the street.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 12, Private Clubs, Paragraph 2

NIKE: Yes: they were very good tyrants. Each was ruthless in his own way.

INDIE: Is that what your father admired?

NIKE: Sadly, yes.

INDIE: Do you admire him?

NIKE: Khrushchev, or my father?

INDIE: Both.

NIKE: The answer is neither.

INDIE: Is there anyone you do admire?

NIKE: Do I have to answer that?

INDIE: No.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 27, Penetration, Paragraphs 39-48

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

Surgeons claimed Braccio would live. For three days, he lay in Caldora's tent, neither speaking nor eating, as if he were trying to die. Ferrari was brought in to cheer him up with light-hearted songs. Nothing worked. On the third day, he gave up his ghost.

– from “Italy Sucks and Has Sucked For A Long Time,” an adventure story about a young man who put more than his foot in it

Neither one would budge. His mother called the boy Lorenzo. Manfredo called him Lothario. Ferrari himself had been named after a character in Boccaccio's Il Decamerone, though his father had probably never read anything by Boccaccio, or by anyone at all for that matter. He had heard it from an erudite and completely accidental drinking partner. His usual associates were not the literary type.

– from “Italy Sucks and Has Sucked For A Long Time,” an adventure story featuring a man who didn't like what he saw

"If you must know, I didn't see eye to eye with Bei."

Tae giggled. He said, "Neither do the men."

"You are awful. You're keeping me from my planting."

Tae stopped Bo. He held her by the arm. He said, "There is no work without rest." She turned to face him. Tae gazed into her eyes. "Maybe we can do both together."

– from “How Tae & Bo Took Over the World and Kung & Fu Didn't,” an apocryphal bible story about waiting for the opportunity to strike

Pat Harris was speechless. It didn't happen often. He recovered quickly. "I didn't know," he stuttered, "you were a woman."

Read wasn't surprised. She sized up the man. She replied, "Neither did I."

"You must forgive Mr. Harris," said Uzumaki. "He has a habit of being particularly uninformed."

"That," said the woman, "makes two of us."

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story featuring a frank discussion of partnership

Astrologers agreed. They predicted neither Sforza nor Braccio would long survive the other. When Sforza departed Ortona with his army and headed north toward the mouth of the Pescara River, the headwaters of which concealed Braccio, the astrologers warned against it. Even the men were frightened when a standard bearer tripped and tore their precious bandiera. Sforza was undeterred.

Fortune does favor the brave, thought Ferrari, but woe to he who ignores a bad omen.

– from “Italy Sucks and Has Sucked For A Long Time,” an adventure story set in an Ialy that remains all too recognizable

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

FLETCHER: (to KOKOMO) It's getting dusty in here, don't you think?

KOKOMO: Not really.

FLETCHER: Start dusting.

GREY GOOSE: I'll help.

FLETCHER: No need: she can take care of it herself. Are you wearing my perfume?

GREY GOOSE: Of course not.

MS. JACKSON: Why is everybody being so helpful? especially you?

GREY GOOSE: I'm a new man, remember? Didn't you say so yourself? I can't follow this poetic way of speaking you've adopted.

MS. JACKSON: It's not that new and neither are you. What is going on?

GREY GOOSE: Nothing. Can't a man help around the house?

– ACT II, lines 382-391

LESBIAN: How would he feel if he saw us?

MS. JACKSON: What does it matter?

LESBIAN: It does.

MS. JACKSON: Why?

LESBIAN: I don't want hurt him either.

MS. JACKSON: Is that what you're afraid of? Are you afraid of what people might say?

LESBIAN: That's ridiculous.

MS. JACKSON: Are you afraid of having to stay here on Norfolk?

LESBIAN: I'm not afraid of anything.

MS. JACKSON: Neither am I. I'm not afraid anymore. I'm not afraid of arson or gossip or what people might say if they knew about us. I've been set free from all of those things. I'm no longer afraid of being hurt. Oh, Homo! Do you know what I suffered? It was worse than any prison. The walls were all around my heart. It was like being perpetually pinched. I am grateful to you for saving me from all of that pain. You showed me freedom.

– ACT I, lines 899-908

(ALICE grimaces and rubs her neck again.)

FLETCHER: You really did strain it.

ALICE: It's fine.

FLETCHER: It's not. Come on. Kokomo has a bunch of differently scented oils. You can have your pick.

ALICE: It seems you've got me at your mercy.

FLETCHER: You won't regret it - neither will your neck.

ALICE: We'll see.

FLETCHER: You're welcome. It's too bad Kokomo's not here. She's the expert.

ALICE: Where is she?

FLETCHER: Who knows?

– ACT I, lines 487-495

LUKE: No kidding.

FLETCHER: She's made forty-seven thousand dollars.

LUKE: Already?

FLETCHER: It's been quite some time. She left Fiji a few years back because of a bad situation. She's still trying to reach her mark. Much to my mother's consternation, neither charity nor her wages count towards her commitment. She hasn't been seeing many clients recently. I assume she's waiting for that special somebody who's prepared to put her out of business. Unfortunately, few people are willing to pay three thousand dollars for sex.

LUKE: She wouldn't do it for less, would she?

FLETCHER: It's not a profession to her anymore; it's a punishment: a debt of honor for losing her child.

LUKE: You can't bargain with that.

FLETCHER: You could be the last one. You could put an end to this misery. She deserves somebody who can appreciate what he's doing.

LUKE: Three thousand dollars is a lot of money.

FLETCHER: The peace of mind it brings is priceless.

– ACT I, lines 771-780

GREY GOOSE: Not to mention this island's penchant for making the most grotesque of assumptions - never mind that. I did a terrible thing in burning down that house: I know it. I've been paying for it ever since. I'm finally sorry for doing it. I don't think I could've said that this morning. Something's changed. I don't want to be like that anymore. I don't want to do those things. I think the Australians should mind their own business; that's neither here nor there. If you didn't squeal my name to the police, somebody else did. I'm going to find that person - not to burn down his house - to talk to him calmly and rationally: to put these absurd suspicions to rest. Everybody deserves to hear the truth, especially the people you love. I was kicked out not because of my reputation or the looks you were getting in town. It wasn't because you thought I killed that girl. It was because I hurt you. I hurt you a long time ago and I've always been too selfish to realize it. I expected you to understand - even though I never properly explained myself. It had nothing to do with you. You were perfect. I loved you. I was afraid of being a father. You know my childhood - or perceived lack thereof. I was insecure. I was scared to death. I panicked. I didn't talk to anybody about it because I was ashamed. I thought that, if you knew, you would despise me for it. You were always so strong and fearless. I envied you. When your family came and asked me what was going on, I lied. I acted as if I didn't care about you anymore: as if I had lost interest. Nothing could've been further from the truth. I was an idiot. I was such an idiot. I'm sorry for that. I'm so sorry for everything. I won't trouble you anymore. Even if you and your friend want to move in together, I won't trouble you. File divorce papers in the morning. You can keep the house - and the sofa bed - and the mattress - and the comforter - and the dishwasher. You can even keep the cook - and the boy.

– ACT II, line 356

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

Steve and I announced our intention to go fishing. We warned the others the nearest pond was quite the hike away. It was going to be dark soon. Peter didn't mind. Neither did Mary. She walked the entire way in her flip-flops. I know she got sore because on the way back she was limping. She fell behind. I thought Steve would make sure she would come back alive but he walked into camp alone. He didn't know where Mary was. Nobody seemed to want to search for her. I expressed confidence that she had probably gone to her car but she traipsed out of the woods just as I was going to breathe a sigh of relief.

– from “Woodstock,” a life story based on true events as I lived them

Proctor tried to reach Elizabeth. She wasn't picking up. Neither was her sister. He kept trying. He walked all the way home. He went straight to the parlor where he kept his gun. He opened the drawer. It was empty. He heard the hammer cocking back. It was next to his head.

"Looking for this?" asked Bob.

– from “We Need To Talk,” a mystery story featuring a former flame put in a weird position

The Amazon was not convinced. He wanted spies. He wanted somebody Orbitz could not resist. He asked for and received approval for an arousal profile. It determined that Orbitz's taste for the opposite sex tended towards the slighty exotic. His taste for men closely matched his own mostly human pedigree. Out of all Alliance staff members in the local database two scientists fit the profile perfectly. A human astrobiologist named Pfizer Microsoft and an astrolinguist of mostly Eridanian extraction pursuing a medical degree. Neither had according to their records any reason to be loyal to Orbitz. They had never met the man. The Amazon made sure. He first trotted Doctor Microsoft before a board of inquiry. The Astrazeneca listened as he vehemently denied being a Wiki-en. They said, "This is truth." Then the Amazon brought out the Eridanian. She had been born and raised in the Solar System. She had never visited her ancestral world. She was young. Innocent. Her skin beautifully tinged with blue. She said her name was Sara Lee.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance dictated by my love for Stanislaw Lem, if you know who that is

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Ani nie: Spis Treści

Kolokacja Ani nie w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Ani nie."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na ani nie który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "ani nie." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Martwa natura, Patriarchat

Ojciec mówi, że ojciec wie najlepiej

Na celu promowania demokracji, silny musi opróżnić się jego siły. Słaby musi być przyznany szansę na rozwój siły. Nie możemy wymusić koniec patriarchatu. Takie postępowanie po prostu utrwala feudalizm pod inną nazwą.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży