Nagłówki MichałaTrzy

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Trzy, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Matury - Angielski - te słowa nie będą ci niepokoić kiedy uczysz się angielskiego we własnym mieszkaniu Bielsko-Biała styleIkona słownika

Cenię perspektywę zatrudniania angielskiego jako uniwersalny język. Nie doceniam chłodnego podejścia z którym angielski język jest przedstawiony.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Artefakty, paliwa, i osoby: Definicje w powieściach MichałaPointer

Artefakty

Typowe artefakty które pojawiają się często w Corpusie Michała

Pranie mózgu zastępujmy sztuką dla kobietZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Jeden tydzień po przybyciu do Europy, poznałem kobietę w saunie na parterze dużej willi, co dzieliła z byłym mężem. Cztery tygodnie później dzieliła ze mną mały nasączony z deszczem namiot w Wiedniu, nasza mała gazowa kuchnia ledwo zdolna do gotowania kubka wody. Dopiero jak dotarliśmy do Chorwacji, zdecydowaliśmy się zainwestować w dużym czajnikiem elektrycznym. To było dość luksusowe i mnie bardzo pocieszyło.

Choć jako artysta pracowałem na rzecz akceptacji ciała od początku mojej kariery, i będąc, jako byłym modelem który nieraz pozował do aktu, przyżwyczajony do bycia nagi w otoczeniu społecznym, nie byłem znacznie zapoznany ze światem naturystów i nudystów który pracował na ten sam cel wspierająć człowieka. Zwiedzając nagie plaże i ośrodki wzdłuż wschodniego wybrzeża i biorąc udział w imprezach organizowanych wokół Nowego Jorku przez Young Naturists America, pozostało we mnie niedosyt i przybyłem do Europy, aby zobaczyć rzeczy jak mówią Amerykanie, z drugiej strony stawu. Moje wprowadzenie przejęła Gosia.

Byłem z Ameryki, krainą wolnych... siedzibą odważnych. Ona zaś niosła ciężar Starej Europy...domowe i religijne ubóstwie...zduszona kreatywność. Gniew. Smutek. Tęsknota.

Nigdy nie byłem żonaty. Nigdy nie byłem rozwiedziony. Nigdy nie miałem dzieci. Nigdy nie straciłam dzieci. To nie oznacza, że nie mogę próbować zrozumieć kogoś, komu tak się stało. Słuchając Gosię podczas naszej podróży po Europie zacząłem rozważać jej potrzeby tak, jakby były moje własne. Może nie byłem w stanie zaspokoić wszystkie te potrzeby, ale nieraz udało mi się zamknąć gębę i umieścić swoje własne potrzeby na boku, jeśli była taka potrzeba, przyjamnie na 10.000 kilometrów. Wszyscy musią być wysłuchani i to jest jednyna potrzeba, którą wszyscy mamy obowiązek zaspokoić. Gdy ktoś modli się do innego człowieka, jako człowieka masz obowiązek słuchać. Ludzkość musi zacząć uczyć się tę umiejętność zanim będzie za póżno.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 41
2011-08-29
 10༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Cala d'Oques

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Hospitalet del Infante, Spain

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Trzy

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo trzyw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa trzypo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na trzy znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na TrzyGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "trzy."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "trzy."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na TrzyGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na trzy jest angielskie słowo Three.

The term three is the sum of one and two. It can also describe a set of artifacts whose elements can be differentiated from each other and when numbered equal the sum of one and two.

Tłumaczenie w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. Three's company.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. I'll give you three tries.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. He said he bought three glasses. What he meant to say is that he bought three pairs of glasses. We're talking spectacles.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "trzy."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "trzy."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "trzy."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "trzy."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Trzy w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Trzy: Spis treści

Trzy po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "trzy."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Trzy."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "trzy" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na trzy," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #6173

glenalby says lowes got close to one of the trucks. he saw three guys. all speaking spanish. one of them was wearing a guard uniform.

Sprint "Iphone" Case

23 December, 8:08 AM

Frame #1077

im at the donut shop. there are three patrol cars parked outside. six cops ensconsed in a corner booth. my guy better be one of them.

Justin Bieber

7 August, 10:30 AM

Frame #2074

my sister hasnt been with me for three weeks. im already trying to get rid of her.

JC Penney

17 August, 11:35 PM

Frame #6802

for three days i tried to save a mans life by getting into a boat. i couldnt do it.

Chase Credit

23 December, 6:37 PM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

I remembered one time when a younger Jesus had expressed his fears that someone might break into his father's apartment and steal his books. "That's never happened," his uncle had said. "Someone breaking into a poor man's apartment building and climbing three flights of stairs? To steal his books? Never happened - not in Poland. Maybe in the States, but: I doubt it."

Verse 592 from the chapter called Adolescence

In the latest, it read, in a series of ethical dilemmas, Georgetown University has lost yet another controversial professor to the world of big business - this time to Yariba, the corporation responsible for the Olympus Mons Regeneration Center, the chief gear in a massive integrated power and irrigation system that forms the lifeblood of the planet Mars. Yariba Corporation, an energy and transportation conglomerate based in Japan, but with branch offices throughout the red planet, has become interested in Prof. Mae Mac's research in tissue-integrated robotics in conjunction with its so-called Jupiter Project, Yariba's expansion into information systems which hopes to place the management and operation of the Olympus Mons Regeneration Center into the hands of a so-called supercomputer. Prof. Mae Mac, who plans to relocate to Mars, has just returned from a six-month sabbatical in Poland. Back in her plush, three-story home in Alexandria, Virginia, which she shares with longtime companion...

Verse 751 from the chapter called Adolescence

"At three o'clock in the morning, I went all the way to the manor house and got the Commandant. His son came with his tractor and towed us. Can you believe it? They're the only ones left in the village with their own tractor. I'm lucky the Commandant was awake. Then again, his dogs probably woke him. He's got seven dogs; they were all barking from fifty meters away. I thought they were going to bite my hand off. Luckily, there was a box of matches in my jacket. After a few flames were thrown in their direction, they ran away and started yelping from a distance. I wonder if that's why the Commandant came to the funeral. Apart from our relatives, he was the only villager who showed up."

"Where is she, Sapper?" asked Jesus.

Verses 224-225 from the chapter called Adolescence

"You couldn't receive Communion in your hands - at least, not in Lower Silesia - that's what the Lower Silesian archbishop said. My grandmother always complained because her teeth were falling out. She was worried that, at some point, she would end up completely toothless and quite incapable of receiving Communion successfully on the lips. When she was down to three teeth, she went to the parish priest and asked whether or not she could receive Communion in her hands: like everybody else on the planet. The priest said that the archbishop would have to agree to it - otherwise, no - toothless or not. You see, my grandmother was going to have to wait six months for a new prosthetic - in the meanwhile, she would be toothless.

Verse 679 from the chapter called Security

"Yes, I'm at the airport. I've been here for three hours."

Verse 161 from the chapter called Adolescence

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

Three times we kissed. All three times were equally hopeless for me. After the last one, I broke away in shame, and, after a solitary moment, I began playing the third scherzo. Soon, Indiana left my side. I kept my eyes on the keys, trying to concentrate. I kept playing till the end, but, several times, I thought I might stop. I was very nervous. When I was finished, I went outside for a cigarette. Albert came to join me.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 3, The Third Day, Part 2, Prayer & The Reformation, Section 14, Accounting for the Weightiness of a Kiss, Paragraph 149

I have three people to blame; I'm going to start with Luke: he was responsible for my living arrangements. Having moved into Nike's townhouse on Prospect Street, and not planning to share it with any other lodgers, Luke had the pick of three bedrooms: one on the ground floor, one on the second floor, and Nike's old bedroom on the top floor. Luke wisely chose the middle bedroom, the only one that stays warm in the winter. Now Nike had been visiting for a few days, and, since he comes to visit so often, he has taken to leaving his junk all over the upstairs bedroom. When I arrived, Luke was sorry to inform me that I would be sleeping on the ground floor, in Macy's old bedroom, which hadn't been heated since Macy last slept there (and Luke couldn't remember when that was). Nike was leaving that night, so I was free to use the radiator; up I jumped, running upstairs to steal it, knowing exactly how cold Macy's room could get.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 8, Loneliness, Paragraph 6

Then he saw his beloved. As beautiful as any morning glory, she fluttered in front of him with her gentle face like the full moon: white and majestic; sharply featured; round - a celestial body whose gravity was undeniably present. Nike felt his humors being tugged. He watched as the gentle moon pulled itself imperceptibly closer. For Basia was now stopped: she was standing about three meters away, and her face was lifting as slowly as that beautiful orb. Nike looked for shock in that beautiful face. It took a split-second, but there it was: clear as day.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 6, The Sixth Day, Part 1, Children & Education Reform, Section 7, Becoming Obedient, Paragraph 3

We started walking down the road. I was a few steps in front, Indiana behind me holding her husband's arm. It was pleasant walking, but, before long, I realized I shouldn't be leading the party. I stopped and waited for the couple. As Albert was passing me, he asked whether I wouldn't mind taking the Underground. "Certainly not," I said, and, turning behind them, I started following step. But soon Indiana twisted herself and offered me her hand; I was obliged. She took her husband's hand as well, and, smiling boisterously, she made the three of us walk down Holland Park hand in hand.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 1, The First Day, Part 1, Victory & Calendar Reform, Section 10, Polyandry, Paragraph 24

Waiting a few seconds to make the moment more dramatic, I mustered in my throat as stern a voice as possible, and just when it looked like malice and cruel amusement would triumph, I yelled out three hundred dollars with coldest passion. It caused a sensation, a sweet and climactic joy for which no other bidder was prepared. Almost immediately Barbara was sold, causing a general sigh of relief that passed over the crowd, enveloping Barbara's own satisfaction as if they were apologizing for what almost happened, congratulating themselves at the same time for being able to enjoy such a dangerous game so successfully.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 7, Dating a Woman with Dogs, Paragraph 10

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

"All of the victim's friends say that she was happy. She would never commit suicide. Some said she was political. Unlike the media speculation, none of them thought she was capable of something as stupid as throwing herself off the Statute of Liberty to make a point. Three of them knew she was seeing somebody. Two of them knew he was Asian. One heard him speak over the phone in a heavy accent. The other saw him briefly. She can't describe him."

– from “A Cop Named Patsy,” a funny story featuring a crazy investigation

"By the selfishness of Her Majesty, the Queen's, ministers," all three of them agreed.

"From contaminating our Lady's feet," said the first.

"By constructing," said the other.

"Such a siege-tower," said the first, "as you like to call it."

"And employing it," said the other.

– from “Italy Sucks and Has Sucked For A Long Time,” an adventure story featuring the sad truth of Western history

"Women played it before they took the men's game. It's a shame you abandoned it. Netball is a very democratic sport. For example, you can only hold onto the ball for three seconds. Everybody has to stay in her zone. There's no dribbling. You have to keep passing. It's all about out-maneuvering your opponent. It takes skill and endurance, not strength."

Debbie chuckled. "It sounds like the perfect sport for you, hubby."

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story about people standing up for themselves

"Do you know what your name should be?" she asked. Ferrari shook his head. "Sambao," she said. "It means 'The Three Treasures.'"

"What are they," asked Ferrari, "that I might give them to you?"

– from “Italy Sucks and Has Sucked For A Long Time,” an adventure story featuring the nobility

Tatum replied, "We didn't see eye to eye." She considered it a measure of truth. If she had been honest with herself, she would have known her marriage was doomed. She recalled what she had written in one her books: "abandoning oneself to affection is never the same as deciding one is going to love a person for the rest of one's life."

Miss April wisely changed the subject. She pointed out that stairs on the moon were, on average, three times thicker than on Earth.

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story featuring a moon colony for aliens

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na trzy: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

GREY GOOSE: I've waited long enough, woman. I deserve an answer.

MS. JACKSON: I will not answer you.

ALICE: Why not?

GREY GOOSE: She's guilty.

MS. JACKSON: I've done nothing wrong.

GREY GOOSE: Swear to it.

ALICE: There's no reason not to tell the truth.

GREY GOOSE: Unless you're a rat.

ALICE: Remember what I told you. There are three things which everybody is owed: honesty, gratitude, and remorse. As my grandmother taught me, one must say, 'Thank you,' and 'I'm sorry,' and, by gosh, one has to mean it. If you've had cause to hurt somebody, you should tell that person you're sorry and you'll try to make sure it never happens again. Unless you know it will - in which case, you recognize that something is difficult. If it's something to which your partner is contributing, you make a resolution to cooperate on that. Eventually, things work out. If you've done nothing wrong, you thank your partner for his interest, humbly deny any involvement, and proceed to send him off on his merry way. I took marriage lessons with Luke for a year. They were quite helpful.

MS. JACKSON: Thank you.

– ACT I, lines 1101-1110

(MS. JACKSON starts towards the music box)

GREY GOOSE: Don't look. You'll give us all away.

MS. JACKSON: What do you mean?

FLETCHER: It'd be impolite, Mother. A certain somebody would 'face the music.'

GREY GOOSE: How much is in there?

FLETCHER: You'll keep your word?

GREY GOOSE: Yes.

FLETCHER: If I'm lucky, three thousand dollars.

KOKOMO: Three thousand dollars! That means-

FLETCHER: We can retire.

– ACT II, lines 411-419

ALICE: (off) You gave them a three-thousand-dollar tip?

(FLETCHER exits with the music box. ALICE and LUKE enter carrying luggage.)

LUKE: What's wrong with that?

ALICE: Are you an idiot?

LUKE: I had a pretty nice stay.

ALICE: You said that in Bali after they bombed the restaurant.

LUKE: Honestly, fried rice never tasted better.

ALICE: And at that hotel where the hot plate was in the bathroom.

LUKE: I could make tea while I was on the john.

ALICE: And in Brisbane - where they didn't have a shower curtain and they didn't bring us one after I asked the maid about ten thousand times - I had to go and get one myself after I almost slipped and killed myself on the bathroom floor - what did you do then? You tipped that girl five hundred dollars.

– ACT II, line 551-559

(MS. JACKSON starts towards the music box)
GREY GOOSE: Don't look. You'll give us all away.

MS. JACKSON: What do you mean?

FLETCHER: It'd be impolite, Mother. A certain somebody would 'face the music.'

GREY GOOSE: How much is in there?

FLETCHER: You'll keep your word?

GREY GOOSE: Yes.

FLETCHER: If I'm lucky, three thousand dollars.

KOKOMO: Three thousand dollars! That means-

FLETCHER: We can retire.

KOKOMO: Thank God. My throat can't take it anymore.

– ACT II, lines 411-420

LUKE: No kidding.

FLETCHER: She's made forty-seven thousand dollars.

LUKE: Already?

FLETCHER: It's been quite some time. She left Fiji a few years back because of a bad situation. She's still trying to reach her mark. Much to my mother's consternation, neither charity nor her wages count towards her commitment. She hasn't been seeing many clients recently. I assume she's waiting for that special somebody who's prepared to put her out of business. Unfortunately, few people are willing to pay three thousand dollars for sex.

LUKE: She wouldn't do it for less, would she?

FLETCHER: It's not a profession to her anymore; it's a punishment: a debt of honor for losing her child.

LUKE: You can't bargain with that.

FLETCHER: You could be the last one. You could put an end to this misery. She deserves somebody who can appreciate what he's doing.

LUKE: Three thousand dollars is a lot of money.

FLETCHER: The peace of mind it brings is priceless.

– ACT I, lines 771-780

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na trzy w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

"Barbara replied, 'Two make darkness. Three lighten all the world.' It was her way of introducing him to her belief in the Holy Trinity. Her father became enraged. He took her to the local magistrate. For the sake of her pagan soul, he had her tortured. After much suffering, her own father beheaded her."

"That's awful," said Indiana. "What does it have to do with cherry branches?"

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that might calm one's sense of unease depending on your outlook

Grendel went to a place with cabins. There was a stream that flowed into a pool. Three older girls were in the pool. Naked and laughing. They told Grendel to join them. Grendel took her clothes off and swam in the pool. She was having fun.

– from “Little Grendel's First Hair,” a fairy tale story about unpleasant things that unfortunately exist in real life

My mother lived in London for less than a year. Her husband dumped her for some cheap hussy from the East End. My mother didn't know anybody in London so she ended up emigrating to the United States. She had some sort of distant cousins in New York who didn't give a rat's ass about her once she got here. She married my father about three weeks after she met him. I think I was already about three weeks old.

– from “The Most Idiotic Actress,” a fictional story based on true life as related to the author

"I'm looking up the guy right now. His name is John Gamble."

Proctor hung up the phone. So did Bob. They were both in the lobby. All three of them went back up to the loft.

John was scared. The detectives weren't making it easy. "Okay," he said. "I knew them all pretty well. I can't be the only one."

"Why didn't you tell us?"

– from “We Need To Talk,” a mystery story featuring a pair of policemen put in a weird position

Adam's groom asked his husband-to-be what the hell was going on. Adam said, "Let's find out." So the three of them retired to a separate room where Steve O tried to explain what had happened. When he got to the finger up the bum part, Adam's groom exploded. He was so mad that Steve O had ruined his special day. He yelled obscenities at him. He called him names. And on top of it all he cried, "Do you know why your fiinger went up so well? Because you've had your head up your bum your entire life."

– from “A Finger Up The Bum,” a gay fiction story that doesn't take itself seriously, but what you make of it is up to you

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Trzy: Spis Treści

Kolokacja Trzy w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Trzy."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na trzy który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "trzy." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Plugawość, Sportretowanie

Cenzura mówi wszystko

To naturalne, ukryć brudne rzeczy. Są żenujące. Ale trzeba pamiętać, że kiedy ukrywamy rzeczy, które są trudne, robimy wrażenie że są brudne, gdy są naprawdę coś zupełnie inne. A kiedy sprawiamy że łatwe rzeczy są dostępne, robimy wrażenie że są czyste, kiedy tak naprawdę nie są w ogóle. To jest niebezpieczne.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży