Nagłówki MichałaRząd

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Rząd, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Słownik Angielski już nie będzie ci potrzebny kiedy uczysz się angielskiego we własnym zakresie Bielsko-Biała styleIkona słownika

Doceniam możliwość uchwalenia angielskiego jako światowa lingua franca. Nie doceniam prozaicznego modelu przez który angielski jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Artefakty, paliwa, i osoby: Definicje w powieściach MichałaPointer

Fetysze

Typowe fetysze które pojawiają się często w Corpusie Michała

Ze sztuką dla kobiet pomagamy położyć kres księgowemu oszustwuZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Wiele osób wyruszają w podróz samochodem. Nie każdy przecina Europę wzórem krzyżowym w 46 dni. Zwłaszcza nie z towarzyszącą osobą zupełnie jemu obca.

Jako artysta, od początku mojej kariery, praca moja została poświęcona problemowi akceptacji ciała, cel, który później uświadomiłem sobie wspolnie trzymałem z całą społecznością ludzi którzy się nazywają naturystami, skromny fragment z której znalazłem zamieszkany w Polsce, kraj, którego kulturalny konserwatyzm nie nadaje się łatwo do przyszłościowego myślenia. Jeden z tych przyszłosciowo-myślących polskich naturystów była Gosia.

Miałem amerykański paszport. Ona nie. A fakt, że jechałem samochodem z polskimi tablicami dał jej wiele okazji, aby wskazać różnicę. To nie było tylko policja i straż graniczna, kto na to patrzyło. Zwykli ludzie zrobili takie same etniczne profilowanie. Jeden właściciel kempingu nie uścisnął mi dłoń, aż uświadomił sobie, że jestem Amerykaninem. Do tego czasu, już miałem wypracowane użycie uproszczonego Angelskiego, co bylo bardziej bliski tego co uchodzi za lingua franca w dzisiejszej Europie. To co Gosia starała się opanować.

Nigdy nie głodziłem nie zasługując na to. Nigdy nie byłem systematycznie pobity przez rodziców. Ksiądz nigdy mnie nie pieścił w majtkach. Ale to nie oznacza, że nie mogę słuchać kogoś, kto przeżył takie nadużycię i to nie oznacza, że nie mogę próbować to zrozumieć. Razem z Gosią podróżowaliśmy 10.000 kilometrów razem. Spaliśmy w tym samym namiocie. Musieliśmy słuchać siebie nawzajem. Człowiek nie powinien potrzebować 10.000 kilometrów aby to zrobić. Powinniśmy być w stanie słuchać siebie wzajemnie bo tak chcemy. Powinniśmy być nauczeni to zrobić. Jeśli tego nie nauczono nam, powinniśmy się uczyć, jak to robić i szybko.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 34
2011-08-22
 3༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Koad Ar Roc'h

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Neant Sur Yvel, France

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Rząd

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo rządw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa rządpo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na rząd znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na RządGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "rząd."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "rząd."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na RządGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na rząd jest angielskie słowo government.

The term government refers to a person or group of persons who have the power to change your circumstances although it is often fetishized to mean a person or a group of persons who have the power to change your destiny.

Tłumaczenie w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. We need to stop big government.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. The government is treating these people like second-class citizens.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. The outcome of this particular election will have a great influence on the nature of the next government.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. A simple study of government policy in this area over the last few years revealed much to be desired.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "rząd."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "rząd."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "rząd."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Rząd w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Rząd: Spis treści

Rząd po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "rząd."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Rząd."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "rząd" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na rząd," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #4135

this is what happens when you run out of bribe money. local government stops caring.

Chase Credit

28 September, 9:25 AM

Frame #2583

the so.called hospital is a prison for drug addicts. the government finds it too hard to convict them of a crime. so they use doctors.

JC Penney

22 August, 11:27 AM

Frame #1534

i dont know what turned apple into a freak. i wish it was the government. id know it wasnt my fault.

JC Penney

13 August, 9:46 AM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

But Sadatmo was stupid. Dhagbod was one of the largest fossil fuel shippers in space, but the company, under Sadatmo, had spent ten years and almost all of its revenue in a fruitless war with A/COMP, its rival, which was founded, in the years following Yellowstone, by a man named Shiza Rahpa Lavi, a talented army officer from Earth. During the second explosion of Yellowstone, known as 'The Second Coming,' Lavi stepped down in favor of his son, Moe Shiza Rahpa Lavi. But Moe Shiza was forced by his enemies to seek American aid, which only came with the promise of opportunities to spy on Mars, and with which Moe Shiza was able not only to consolidate his power, but also to accomplish massive growth in transportation and water projects. This success proved to be his downfall, as growing revenue from petroleum sales accentuated Moe Shiza's autocratic leadership: he was unable to hide his unfair distribution policies and other corrupt methods from the average employee. People were so upset, they chased Moe Shiza Rahpa Lavi right into the arms of the Americas. Even after a bunch of disgruntled A/COMP workers captured fifty Americans, the U.S. government refused to let him go. There was chaos in A/COMP. Some kind of hostile take-over was imminent.

Verse 120 from the chapter called Childhood

Terrorism was also big. The very same year that Jesus's mother died, some crazy American blew up a U.S. government space station, killing one hundred and sixty-nine people. Two years earlier, some crazy pirate tried to blow up the Interplanetary Trade Center. Six people died; a thousand more were injured. He claimed his intention was to kill as many as two hundred and fifty thousand Americans by dislodging one of the two great modules that - back in those days - made up the bulk of the orbiting Center. Four years later, the U.S. government claimed that it was A-ron workers that had organized a bomb attack on one of their military bases in outer space the previous year, which had killed a total of nineteen soldiers, wounding more than five hundred.

Verse 310 from the chapter called Adolescence

Your grandfather's actions were famous and had great consequence. Having set a milestone in the history of tort law, they marked a new era in political and legal history. Two years after Jesus's mother died, the government of France took the unprecedented step of admitting its own fault, not only for the terrible lives and health of its citizens, but also for the general atmospheric situation - many thought the move was a purely financial and political one, as the French government was in danger of losing its power and legitimacy, but that was beside the point: it was still a clear moral victory. That same year, many governments won lawsuits against a myriad of industrial giants. For the criminal and tortious acts of polluting the public weal so indiscriminately and mercilessly, those giants were forced to pay, first, sums of over three billion dollars, and then, eleven point three billion dollars, until finally, they were paying settlements of three hundred and sixty-eight point five billion dollars. Hallelujah! said the people. God bless the Law!

Verse 64 from the chapter called Adolescence

In the meanwhile, flagellantism died. Political factions in local government were abusing the honest penitence of clerks and higher officials who found themselves unemployed as a result of their violent piety, and whose former positions were consequently taken by this or that person's nephew. People were angered: there were accusations and counter-accusations and counter-counter-accusations all wrapped up in the process of flagellation. People were implicated in public confessions; then, people's piety was questioned. It was a bloody mess.

Verse 483 from the chapter called Adolescence

The Google Protocol had successfully controlled the emission of dangerous chemicals into the atmosphere by proscribing the unlimited burning of biomass and fossil fuels. The Polish government, which, in the case of European Union protocols, had already established a precedent of absurdity (by, in that case, insisting that restaurants serve soup at exactly sixty-five degrees Celsius and pork cutlets, for example, at exactly seventy-five degrees Celsius or else lose their licenses), took a step further. After several homeowners had successfully sued local Catholic cemeteries for allowing masses and masses of people to light candles on All Saints' Day weekend, the next year, Parliament, under pressure from the Catholic Church to do 'something,' passed a statute which completely outlawed the burning of candles. Obviously, this satisfied no one.

Verse 301 from the chapter called Vows

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

Looking from beyond his tinted window, he spied upon the gathering crowds. He looked at every face, conscious of the possibility that she might be wearing different garments. How impossible, he thought. How purely impossible! There was a multitude! He was only looking in one direction: he was looking left. There was no time to look right. He would have to look on that side on the way back. But what if he missed her!

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 3, The Third Day, Part 1, Family & Welfare Reform, Section 2, Understanding Physical Desire, Paragraph 8

But what if he stops wanting her? Then, if he never finds her, it won't be such a failure.

What?

If he stops wanting her, he can stop looking for her.

But he wants her.

That's the fucking problem!

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 3, The Third Day, Part 1, Family & Welfare Reform, Section 2, Understanding Physical Desire, Paragraphs 14-18

As for the last one, this is how it began.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 3, The Third Day, Part 1, Family & Welfare Reform, Section 1, Relations Between Siblings, Paragraph 6

Before long, there was something else on Nike's mind. It was a beautiful realization, and, despite the horrible circumstances, Nike had to celebrate the gorgeous irony. By setting out to find this woman, this beautiful raped woman, he had unwittingly brought himself into the hands of those who would take him to her. Sooner or later, that woman would have to come to the police station, and, if Nike were extremely lucky, there would be a chance to do something. Although, for the life of him, he knew not what that was, and, even though he spent the entire night in jail, he woke up even less prepared.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 3, The Third Day, Part 1, Family & Welfare Reform, Section 4, Falling in Love, Paragraph 1

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

"This man," said Shephard, "wants to help. He's ready to offer you a sixteen-year-old girl for the entire day and night for only two hundred Bo. That's thirty dollars."

"Forget it."

"I tried to bargain. The man is shrewd. For another hundred, he'll throw in the girl's mother."

"Come on."

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story featuring U.S. government agents

"Our commander-in-chief," said Clark, "is interested in promoting his influence in this region. I've been told to make contact with subversives in Xinjiang." Clark paused. He wondered if he had pronounced the word correctly.

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story featuring U.S. government agents

"The government doesn't want you to know about those details. It was a mess. The Manga People never recovered. Every last one has a complex. You'll see. They have different ways of dealing with it. Hoopz doesn't trust humans. Zyplukk's wildest wet dream is to transfer the team to the near side, even if we're at the bottom of C-League. If he didn't like banging his nurses so much, he'd get a fake jaw."

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story about what it means to keep people separate

"The first ones didn't have a choice. Our government forced experimental surgery on them. It's one of the reasons there's so much distrust. At least it made them fight for their rights. Manga People enjoy huge responsibilities now. They don't just work on the power grid, they manage it. The near side relies on them for power. Why do you think we're in the dark instead of them? The Manga People are afraid to let humans suffer. They'd be risking intervention. The truth is they could hold the near side for ransom."

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story about a woman who doesn't like to take shit from anyone

Neal put down his chopsticks. He gave Tatum a hard look. He said, "Do you know who these people are? Do you know why they're here?" Tatum averted her eyes. "Nobody likes to talk about this. Every Manga person you will ever meet is descended from a frozen embryo. They were going to be destroyed on their home planet. Somebody didn't think that was right. Their government decided to send the embryos to us as a gift."

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story set in space

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na rząd: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

FLETCHER: There is a house on Norfolk that no longer stands. Its eaves of pine were reduced to ash. Its worthy frame that I helped build collapsed in a huge fury of smoke and fire that I helped start. I watched it burning from the top of Mount Pitt. I was too ashamed to go any closer. I was there in the room the night my father planned that terrible justice with his friends. I heard them goading each other into teaching their fellow man not to cooperate with the Australian government. It was madness I heard from their lips. They were the drunken lips of dogs waiting to pounce. I said nothing. I did nothing to stop them. When the police came, I lied and said I knew nothing. I climbed Mount Pitt out of morbid curiosity to see what I had wrought. That image of the house whose beams I placed - whose trusses I tied - in the distance - engulfed in flames - is seared upon my mind. I did nothing to stop it. Do you know how sorry I am? If I told you that somebody died in that fire, would it be in your power to forgive me?

– ACT II, line 183

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na rząd w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

Look at all the people who get fat from fast food. You're not gonna put fast food out of business. It's not good for you but so what. As long as the customer knows it's not good. And who doesn't know that drugs and cigarettes are bad. Everybody knows that. They don't need me to tell them. But I'm getting off the subject.

I'm not here to defend our way of life. It is what it is. The money people pay us. Its a tax like any other. It's not my fault people have to pay two taxes. Complain to the other government.

– from “The Testament of Publio Orazio,” a horror story based on principles of honor coming straight out of Roman mythology

Those other guys weren't cowards. People think I hated them. I didn't hate them. They were doing their thing. Their father was a judge. Our father was a capo. You know. Why wouldn't they go into the family business. They were part of the system. The government. If I was one of them I would've done the same thing. Their way of life was to come to our homes and ruin our way of life. It was a war.

– from “The Testament of Publio Orazio,” a horror story based on good intentions coming straight out of Roman mythology

After days of detention the shopkeeper started to panic. He claimed he had a pet. He said if the pet was left unfed he would never forgive the government. He demanded to be released. The Astrazeneca did not dispute his claims. The Amazon wondered what and where the pet could be. It was not at any of the shopkeeper's registered domiciles. The man stubbornly refused to say where it was despite his apparant alarm. The Amazon realized he had the answer. The pet was not a dumb animal. The shopkeeper was not afraid for its well-being. He was afraid for himself. The creature was capable of revenge. It was sentient. It was strong enough to free itself yet weak enough to be imprisoned. It was a telepath.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance written in honor of Stanislaw Lem, if you know who that is

The case against Captain Orbitz stymied. The investigation plodded on. It was discovered that Orbitz had recently purchased a ship, the Nautilus. It was capable of inter-brane travel. He was seen in private conversation with an enginner from a planet abandoned by the Alliance to marauding Scutus forces. He was in constant contact with the lieutenant in charge of operating the prototype for an automated combat system. All of it curious. None of it meaningful. When the funding for the combat system was discontinued as part of a swath of spending cuts it generated the usual bitterness and threats among the interested parties. Among them turned out to be Orbitz. Within one microarcsecond of the announcement he tendered his resignation. It was an outrage. He was the poster child of the military. If he didn't want to be a courier anymore he could have a desk job. He could be a liaison. Or a recruiter. He didn't have to quit. According to Orbitz he could no longer serve a government that didn't safeguard its own citizens. As far as the Admiralty could tell he was referring to some outlying garbage planet. It was obscene.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance written in honor of Stanislaw Lem, if you know who that is

"He was too ambitious to gain real power. Complacency is a communist's greatest virtue. My father expected revolution. That's why he married a bourgeois French Jew. He was keeping his enemies close."

"I'm sure he loved your mother."

"He loved what her money could do. He entertained people - ex-patriots, intellectuals, government officials - anybody who would listen."

"What did he want to do?"

"I don't know. He was very a confused man."

"I'm glad it didn't rub off."

"You don't know me yet."

"You speak with such clarity."

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that might ease one's sense of anxiety depending on your outlook

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Rząd: Spis Treści

Kolokacja Rząd w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Rząd."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na rząd który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "rząd." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Martwa natura, Patriarchat

Ojciec mówi, że ojciec wie najlepiej

Na celu promowania demokracji, silny musi opróżnić się jego siły. Słaby musi być przyznany szansę na rozwój siły. Nie możemy wymusić koniec patriarchatu. Takie postępowanie po prostu utrwala feudalizm pod inną nazwą.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży