Nagłówki MichałaNogi

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Nogi, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Trzeba uczyć się angielskiego we własnym zakresie Bielsko-Biała style - to nie jest Metoda Callana!Ikona słownika

Mam wiarę w praktyczność zatrudniania angielskiego jako światowy standard. Nie akceptuję nieciekawego przepisu przez który angielski język jest nauczany.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Artefakty, paliwa, i osoby: Definicje w powieściach MichałaPointer

Paliwa

Typowe paliwa które pojawiają się często w Corpusie Michała

Ze sztuką dla kobiet pomagamy położyć kres opresji społecznejZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Pod koniec mojego pierwszego tygodnia w Europie w 2011 roku, nie tylko kupiłem samochód ale i też poznałem kobietę, która pózniej towarzyszyła mnie na 10.000 kilometrową wędrówką po kontynencie europejskim, jeżdżąc tym samym uszkodzonym samochodem który kupiłem, i dzieląc się tym samym małym namiotem z Walmart, który przyniosłem ze mną na samolocie.

Wiedziałem że naturyzm był popularny w wielu częściach Europy i jako artysta, który pracował na rzecz akceptacji ciała przez całej jego kariery zależało mi na dokumentowanie jakiś mały fragment. Przyglądając się ze zdziwieniem znalazłem bardzo ważną część kryjąca się w Polsce. Miała na imię Gosia.

Byłem Amerykaninem. Świeżo przybywszy do Europy i nowym właścicielem Ford Escort produkowany w 1997 roku w Niemczech. Jedyna rzecz na co mogłem narzekać, był fakt, że instrukcje były pisane w języku niemieckim. Ona była zaś z Polski, a niemieckojęzyczna instrukcja obsługi samochodu kupionego w Polsce nie była jedyną rzeczą, na co ona mogła narzekać. Coś takiego nawet nie zarejestrowało.

Pomimo dystans kulturalny który istniał między nami, udało nam spędzić 10.000 kilometrów w jednym samochodzie. Spędziliśmy ponad 40 dni w jednym namiocie. Zaczęliśmy uczyć się jak mamy słuchać siebie wzajemnie. Zaczęliśmy uczyć się zaakceptować nasze różnice i jak mogliśmy z nich korzystać zamiast pozwolić aby one nas rozdzieliły. Powoli, lecz z pewnością zaczęliśmy uczyć się pokonać te demony które nas nadużywają.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 20
2011-08-08
 19༛25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

De Birk

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Soest, Holland

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Nogi

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo nogiw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa nogipo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na nogi znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na NogiGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "nogi."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "nogi."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na NogiGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na nogi jest angielskie słowo legs.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. I can't imagine what it's lke to finish a marathon. Your legs must be like jelly.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. I can't run anymore. I don't have anything left in my legs.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. I like girls with short legs. That way I don't have to chase them very far.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Muszę jeszcze wymyślić czwarte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "nogi."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "nogi."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "nogi."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "nogi."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Nogi w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Nogi: Spis treści

Nogi po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "nogi."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Nogi."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "nogi" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na nogi," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #3712

the hookers here. short legs and a modest cup. beautiful. i know why i picked her. she looks exactly like ike.

Chase Credit

11 September, 5:17 PM

Frame #2931

twitter loves the dunes. he pushes himself down the slip face. the groan rumbles through the valley. he pushes out his legs. the hills fart.

Chase Credit

28 August, 3:59 PM

Frame #3919

im outside expedia's house. cramped like an old womans foot in a pair of new shoes. its time to stretch my legs.

Sprint "Iphone" Case

20 September, 9:43 AM

Frame #3797

ive been dismissed by the harbormaster. she doesnt need my help. i dont know. somewhere down there is a foam frogman with weights for legs.

Chase Credit

15 September, 6:42 PM

Frame #3644

expedia's locking up early. and a miropod is waiting. all of a sudden those stocking-clad legs on those plump little feet look so flexible.

Sprint "Iphone" Case

10 September, 4:17 PM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

Following the map was unnecessary: there was no doubt as to my destination. The only thing that worried me was what the gun was going to do once I got there. I took my time. Through the streets and alleyways of Wroclaw, my legs carried my body forward. I walked intoxicated by the atmosphere of dread, pain, fear, and corruption. I was killing myself slowly with each step, preparing myself for what lay ahead: what I thought would meet me around the corner. Not death: I was ready for that. For the first time in my life, I considered myself a man. What kind of man? I asked. Poor and destitute? Rich in what? Abandonment? Dejection? Sure. Vengeful feelings? No: those were still building. The truth was: I was very confused. My destiny lay before me like a brick wall.

Verse 835 from the chapter called Adolescence

Meanwhile, the investigation into Leonard Cohen-Krupnik's death was gaining massive media coverage. The videotapes were sensational. They showed Zoe Guderian going out onto the balcony. They showed a security guard being thrown a gun. They showed a man walking up the stairs to the third floor and then entering Zoe Guderian's room. They showed another man suddenly appearing from the balcony. They showed the man who entered Zoe Guderian's room suddenly appearing from the corner of Leonard Cohen-Krupnik's office and threatening him with a gun. They showed the man from the balcony taking down a mirror and opening the door. They showed a man's legs reflected in the mirror - not his face. "Thank God," said Jesus. They showed the man whose reflection was just in the mirror lowering his weapon while Leonard Cohen-Krupnik removed one from his drawer. They showed Leonard Cohen-Krupnik raising his gun and shooting it before being shot. Then it showed the two men disappearing from the balcony. How bizarre!

Verse 3 from the chapter called Vows

"What about his claws?"

"They were mist."

"Could they hurt you?"

"No: they would dissipate. But don't forget: his paws were real. They could hit you in the face - and the Lonely Planet must've been strong: he was the fastest thing on four legs - or, four paws, as the case was. He was so fast, he could outrun his own body - swear to God: if you were lucky enough to see him running by, you would see his tail was bigger by about six or seven feet: he would look hungry, 'cause he was thin - but that was just his body trying to catch up, like a comet - that's what people said his name was, before he died."

"Comet?"

"That's right. Sometimes, he ran so fast, he lost the whole thing: he would look at his paws and realize his whole body was gone. That's when he'd have to turn around and find it. In fact, if you ever went to the woods and came across a low, thin cloud of mist, you had to wonder: was this left by the Lonely Planet? 'Cause if so, you had plenty to worry about: without his body, the Lonely Planet was almost invisible. The same was true in the morning fog: he blended in. That's when he struck."

Verses 160-165 from the chapter called Childhood

Jesus turned. Holding his urinating dick to the side, he shuffled as fast as he could to where Sapper was seated. By the time his victim leaped up and ran, Jesus had successfully peed on his pant legs. "Fuck off," he yelled, laughing. Zoe was laughing too.

Verse 727 from the chapter called Security

"Look at me," she whined. "I'm the most misproportioned woman on the planet. I've got huge Martian feet; short, stubby Japanese legs; a gigantic forehead; no chin."

Verse 794 from the chapter called Security

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

But, preparing too much, I hoped in vain: the fruits of previous efforts were rotting, but, by the power of love's plain feeling, my efforts were miraculously buoyed: my fingering was insane! my accents lingering, my tempo almost perfect. And, leaving my fingers to do their work, my mind was free to wander, my eyes were free to wonder, and my loins were free to want her: and, looking over my sheets, I saw her back in the kitchen. I saw her front in the kitchen - I saw her legs and her sides and her invisible wings in the kitchen.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 3, The Third Day, Part 2, Prayer & The Reformation, Section 11, Judging Love Based on Results, Paragraph 5

I threw myself at her knees. "Oh, beloved," I said. "We only seem to live in vanity; but I have hope for us; and I have faith, and love..." I was stroking her thighs. She opened up her legs and let me in. On my knees, I pressed myself against her bosom. I unbuttoned her blouse. She removed my shirt. We became even more amorous.

On a blanket of clothing, I laid her down.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 7, The Seventh Day, Part 1, Strength & Security Sector Reform, Section 1, Spending the Night with a Lover, Paragraphs 8-9

My knees began shaking, and before it was too obvious, I got up and realized how weak my legs were. Walking as steadily as I could to the kitchen, I found it mercifully deserted. After pacing for a brief moment, I decided to take a shot of liquor, but my whole body was shaking: my legs were shaking, my shoulders, my arms were shaking and my hands were shaking. I leaned against the counter and my hands were calm, then my arms were calm even though my shoulders continued to shake. I tried to stand upright, but my breast began to shudder, and my breath was shuddering too. And then my whole body shuddered - mercifully so, because after that I was relatively in control, and could only complain of a little trembling.

– Title 1, Regarding Peaches and Bananas, Part 2, Section 9, Attacking homosexuality, Paragraph 2, Clauses 10-16

My face remained quiet, seemingly attentive, but meanwhile, a turbulent feeling was rising within me. It began with the coldness of my feet, and a little shiver that sent its heralding vibration up my legs and which I stopped at my knees.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 14, Feelings, Paragraph 1, Clauses 6-8

Those legs were like two little piglets - what am I saying? They were like two gigantic piglets. And she was naked: she was naked reclining on top of pillows - a whole mound of pillows being crushed by that enormous weight. How could she walk? She had to be carried around on a gigantic litter. She was so heavy, her four porters were not standing: they were crawling: on their knees and elbows. There was a white one, a black one, a brown one, and a yellow one - a man for each corner crawling on his knees and elbows, hoping his back wouldn't break.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 5, The Fifth Day, Part 2, Science & Reform Schools, Section 15, The Rule of Fantasy Among Men, Paragraph 1, Clauses 11-16

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

A few minutes after sunrise, Carmina noticed a barchetta in the distance. Ferrari was relieved. He couldn't feel his legs anymore. When the fisherman came alongside, Ferrari knocked him overboard. Putting Carmina into the small boat, he started rowing east. "With the wind at our back," he said, "we can make it all the way to Albania."

Carmina cried, "Are you mad? Durazzo has fallen to the Turks."

– from “Italy Sucks and Has Sucked For A Long Time,” an adventure story featuring one too many nobles

The woman cried, "I will." She picked up the weapons. She added, "As soon as I have stood on the bridge and peered into the underworld." She faced Gog with her legs astride. "For now, I am a warrior. We have a land to conquer."

Gog was impressed by this audacity. He accepted the woman as his consort. The people recognized her as Magog, living embodiment of the light of Mithra.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a man who thinks he can meet the gods

The secretary approached the file cabinet in front of the woman. She used the heel of her shoe to open the bottom drawer. Like a child who sees change upon the counter, she hesitated. She would have to be quick. She put her heel on the floor. She leaned forward. She barely bent her legs.

The corduroy fabric bulged around her-it was right in front of the woman's face. A short ruffle was all that stood in the way of buried treasure.

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story featuring the dark side

All Juanita had to do was flex her neck. The collar gave way, sending her body down the slick surface of the table-top. Interestingly, through the aid of her hands, which at least seemed to be vainly trying to slow her progress, the ranger's bum ended up on the edge of the table, her legs to either side, and her skirt decidedly bunched around her waist.

– from “A Cop Named Patsy,” a funny story featuring good police-work

The passenger turned. I recognized him. It was my friend, Nike. He stared at me with wide eyes. It was a challenge. I sank into my seat. The eyes stayed fixed above, as if I had only been blocking their view. The driver turned. It was the man Nike introduced to me as Luka, the Romanian who married his cousin. They stared for a moment. Together, they faced forward.

"Last time I was here," said Nike, "the road was empty. The Reine was on her last legs."

– from “Paris Is For Rapists, Too,” a ghost story featuring a drug-dealer

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na nogi: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

FLETCHER: Bigger than your husband.

LESBIAN: Or so I'm told. I didn't actually see them. What I saw was smaller: about six or seven feet. They had these big beaks and enormous eyes made from concentric circles: each circle colored differently from the next. They looked like crazed chickens dancing around like that. Of course, with masks so big, the focus turns to a dancer's legs, the swaying of his hips-

MS. JACKSON: And everything in between.

ALICE: Ms. Jackson!

LESBIAN: His arms are busy holding up the mask.

MS. JACKSON: I'm not surprised: making women do the work.

LESBIAN: I wonder if any Polynesians use a big mask. Would your cook know?

MS. JACKSON: Probably not. Where is my cook? Does she know the kitchen still needs cleaning?

FLETCHER: Why are you looking at me?

– ACT I, lines 424-432

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na nogi w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

Inside the cage stood a pretty little girl with the legs of a giant spider. From behind those legs a hairy abdomen suddenly poked down. It spewed a thin secretion across the faces of the men. They cried out and dropped to the floor. They started writhing in pain. Their movements jerked more and more until their limbs finally locked in a rigid posture. They heard helplessly the sound of a man calmly climbing up the stairs. It was Orbitz. The men recognized him. Unable to express their shock their eyes blazed with confusion and fury. Orbitz knelt among them. "I'm sorry," he said. "The creature poisoned you with a paralytic. At this dosage it's fatal. I didn't want any of you to die. It wasn't up to me. She didn't want to take any chances with her freedom. I wish I could stay with you until the end. Unfortuately the creature has a short refractory period. I have to surgically remove her gland before she's capable of killing me."

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance in the tradition of Stanislaw Lem, if you know who that is

She squeezed me. She pressed her face into my shoulder. She made a grunting sound. She whispered, "I have to go home." I watched her withdraw her legs from around me. I watched her fix her skirt. She wiped her eyes. I went to find a handkerchief. I wondered what happened. I told myself to stop. It wasn't important.

I found a square of silk. I moistened it. I gave it to Indiana. She wiped her face. She apologized.

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that may ease one's sense of anxiety depending on your outlook

"This is about the girl, isn't it," said Orbitz Número Dos. "I really do love her." Orbitz Nombre Trois said nothing. Orbitz Número Dos picked up the dead legs. They started moving the body towards the airlock. "Did I talk?" asked Orbitz Número Dos. "Before I died?"

Orbitz Nombre Trois stopped. He gave himself a cold hard look. He said, "I'd like to tell myself exactly what my last words will be. Except I would only scoff." He started to move again.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance inspired by Stanislaw Lem, if you know who that is

Orbitz Number One left. Orbitz Número Dos took a long look at Orbitz Nombre Trois. "The radiation on that swab," he said. "It matches the molecular composition of the ship's engine. I'm the saboteur. The creature called me on the intercom right before the engine blew. She wanted to know why I locked her in the gallery. Except I didn't remember doing it."

Orbitz Nombre Trois gave Orbitz Número Dos a short glance. He looked back at the body. "You take the legs," he said. "I'll take the arms. We need to get him to port side airlock."

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance in the tradition of Stanislaw Lem, if you know who that is

Orbitz pulled up the hood of his skin-suit. Destiny lay aboard the Nautilus. Orbitz sputtered his way towards the stern of the ship. By the time he got to the airlock he could see the flashing red lights of an intruder alert. Marriott had done her job. Orbitz boarded the ship. He looked at the clock. There wasn't much time left before his bomb would explode. He headed carefully towards the gallery. He wasn't sure how this was going to happen. When he got to the hatch he saw Heather Mills. All eight of her legs were stretching to their limit. She was craning her head over the edge of the window, straining to see the Argo. She lifted herself a little higher with the hand bar. She dropped her doll. It didn't matter. She was fascinated by the ship's slow spinning descent. It was already transitting the planet. "That's why she doesn't see me," thought Orbitz. "She's distracted by the view. She knows there's an intruder but she's acting like nothing's wrong." Orbitz wondered for a moment if he had told himself too much. If Heather Mills might know what was happening. He tried to remember what he had told himself so many years ago. He smiled. He had mentioned the sauna. He had tried in vain to change his past. He had said go to the sauna. It was the one piece of the ship that went back in time. Heather Mills had read his mind on the bridge. That's why she was here. She had come to be next to the sauna. It was on the other side of the hall. Like a child she had been distracted. Orbitz realized his entire destiny pivoted on the childishness of this pathetic little girl. It made him give the lightest of chortles. Heather Mills jerked her head. She saw Orbitz's reflection in the dark part of the glass. Before she could turn around he had shut the hatch. He locked it. He turned and walked into the sauna.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance dictated by my respect for Stanislaw Lem, if you know who that is

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Nogi: Spis Treści

Kolokacja Nogi w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Nogi."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na nogi który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "nogi." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Plugawość, Sportretowanie

Cenzura mówi wszystko

To naturalne, ukryć brudne rzeczy. Są żenujące. Ale trzeba pamiętać, że kiedy ukrywamy rzeczy, które są trudne, robimy wrażenie że są brudne, gdy są naprawdę coś zupełnie inne. A kiedy sprawiamy że łatwe rzeczy są dostępne, robimy wrażenie że są czyste, kiedy tak naprawdę nie są w ogóle. To jest niebezpieczne.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży