Nagłówki MichałaUczucie

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Uczucie, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Matury - Angielski - te słowa nie będą ci niepokoić kiedy uczysz się angielskiego we własnym zakresie Bielsko-Biała styleIkona słownika

Doceniam możliwość uchwalenia angielskiego jako światowy standard. Nie doceniam formalistycznego przepisu przez który angielski język jest przedstawiony.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Artefakty, paliwa, i osoby: Definicje w powieściach MichałaPointer

Paliwa

Typowe paliwa które pojawiają się często w Corpusie Michała

Prześladowanie zastępujmy sztuką dla kobietZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Na przedostatni weekend czerwca 2011 r., pojechałem na wsi w Pensylwanni na spotkanie Stowarzyszenia Naturistycznego. Następnego dnia poleciałem do Europy. Przed koncem tygodnia spotkałem niespodziewanie inną naturystę, kobietę, która jakby była przeznaczona towarzyszyć mnie podczas zwiedzania wielkich europejskich ośrodków naturystycznych.

Przyjechałem do Europy udokumentować ludzi praktykujących naturyzmu. Wstępnie ustaliłem spotkanie z nudystem z egiptu odwiedzającym Europę i było też w planie jakieś zgromadzenie paneuropejskie co odbywało się w Chorwacji. Zorganizowałem dla siebie asystent który miał mnie towarzyszyć i pomagać w czymkolwiek potrzebne, ale kiedy jej paszport został skradziony w nocy przed planowanym wyjazdem, plany poszły przez okna. Zdecydowałem się na coś mniej ambitnego. Chciałem odwiedzić saunę reklamowana dla naturystów w Bielsku-Białej, co znalazłem w Internecie. Kiedy tam dotarłem, spotkałem Gosię.

Dorastałam w Ameryce. "Land of opportunity," czyli lużno przetłumaczone, teren szans. Pełnoletność przyszła w latach 90. kiedy wszystko było możliwe. Ona wychowała się w Polsce. Dorastała w czasach, gdy Sowieci upewnili, że nie było nawet co jeść w kraju. Żadna niespodzianka że nie można nawet poprawnie przetłumaczyć słowo "opportunity" na język polski.

Nigdy nie głodziłem nie zasługując na to. Nigdy nie byłem systematycznie pobity przez rodziców. Ksiądz nigdy mnie nie pieścił w majtkach. Ale to nie oznacza, że nie mogę słuchać kogoś, kto przeżył takie nadużycię i to nie oznacza, że nie mogę próbować to zrozumieć. Razem z Gosią podróżowaliśmy 10.000 kilometrów razem. Spaliśmy w tym samym namiocie. Musieliśmy słuchać siebie nawzajem. Człowiek nie powinien potrzebować 10.000 kilometrów aby to zrobić. Powinniśmy być w stanie słuchać siebie wzajemnie bo tak chcemy. Powinniśmy być nauczeni to zrobić. Jeśli tego nie nauczono nam, powinniśmy się uczyć, jak to robić i szybko.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień 41
2011-08-29
 10༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Cala d'Oques

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Hospitalet del Infante, Spain

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Uczucie

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo uczuciew jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa uczuciepo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na uczucie znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na UczucieGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "uczucie."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "uczucie."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na UczucieGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na uczucie jest angielskie słowo feeling.

Szczegóły w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. Feeling blue? Do you want me to help cheer you up?

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. I'm feeling good about this fight. I can't wait to get into the ring.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. I have a feeling we're not in Kansas anymore.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. How can you be cold and so utterly without feeling?

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Muszę jeszcze wymyślić piąte zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "uczucie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "uczucie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "uczucie."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Uczucie w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Uczucie: Spis treści

Uczucie po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "uczucie."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Uczucie."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "uczucie" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na uczucie," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #6999

what harley logged onto the phone. im not sure what it means. like harley loves me. or loves me not. its giving me strange feelings. like hope.

Sprint "Iphone" Case

23 December, 9:54 PM

Frame #3186

im tranferring my feelings to twitter. thats what my therapist warned me about. im the one who treated his job like a game. until now.

Chase Credit

1 September, 3:13 PM

Frame #5844

i want to rape harley. i dont mean sexually. i want to carry her away from here. id say kidnap but it doesnt capture the depth of my feeling.

Sprint "Iphone" Case

10 December, 10:46 PM

Frame #2788

pandora asks if im feeling alright cause if not i should remember she took the week off so if i want to talk or something i should just call.

JC Penney

27 August, 1:26 PM

Frame #5755

the men dont know what to make of ramirez and java. apparantly im not the only one with a creepy feeling.

Sprint "Iphone" Case

6 December, 4:55 PM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

At the age of sixteen, Jesus made the mistake of sharing a drink with his uncle. After that, it was only 'after meals,' when the men would stick around, waiting for another bottle of rectified spirits. Jesus felt like a man, being included, and, considering his expertise in all things American, his feeling was not unjustified. At the age of sixteen, there were important things he had to say about life in general, but especially about Americans. More often than not, he was defending them. Not everyone was ready to accept his authority, but, nevertheless, he was drinking. That counted.

Verse 348 from the chapter called Adolescence

And so it was that Jesus was made to pursue two disparate things at once: your mother's love and Leonard Cohen-Krupnik's head. Zoe's trust in your father was essential to both goals and Jesus took pains to nurture it. His own trust in Zoe was strong, but, nevertheless, plagued by doubts and anger inspired by Zoe's incomplete control over her feelings. Jesus never revealed to her either of his two goals during this process, but, then again, your mother never mentioned the word 'love' either, nor did she ever inquire as to Jesus's intentions concerning the Krupniks. If she had asked, 'Do you love me?' or 'Do you intend to kill Leonard Cohen-Krupnik?' Jesus would've had to say 'Yes' and 'Yes.' He was not afraid of being honest. However, since your mother was afraid, or too naïve, or too oblivious, or, most probably of all, too sensitive to ask either of those two questions, Jesus felt justified in his actions. After all, Zoe agreed to unscrew the vent in Leonard Cohen-Krupnik's bathroom. What did she think I was going to do? Take a shower?

Verse 1121 from the chapter called Security

At one point, a stomach virus was going around. Sapper was hit two days before Jesus felt it. The night before your father got sick, he made himself sausages and ate them with ketchup. A week earlier, Jesus had felt a craving for ketchup, and, ordering Sapper to buy as many different varieties as he could find, Jesus had been given mild and spicy ketchup, ketchup in glass jars and plastic bottles, ketchup with and without onions, and so forth and so on. Jesus had the virus for a good four days: the first day was the worst: that night he vomited four times. The second day was better, but he still couldn't eat anything. The third day, Jesus was still confined to bed, but at least he was eating. On the fourth day, Jesus thought he was fine. That night, he ate sausages with ketchup. Waking up in the wee hours of the morning, Jesus vomited and felt his stomach tumbling and twisting and turning around. The feeling was gut-wrenching. Jesus concentrated all his psychophysical effort into calming his stomach. It worked, but it also required all of Jesus's attention. He couldn't sleep. When he moved a finger, his stomach rebelled. If his eyelids twitched, he lost concentration. Jesus had to give up. Suffering great pain, he thought to himself: they've poisoned me! like they did to that Ukrainian.

Verse 478 from the chapter called Arms

"A few months ago," she said. "Maybe a few weeks - I don't know: I don't remember. I wasn't feeling too well back in those days. The monkey cheered me up, though. Do you know why Sacha bought me this kind of monkey and not some other kind?"

I shook my head.

Verses 747-748 from the chapter called Bohemia

I had said good evening, having had no idea that my colleagues were about to strike. I would've been blameless, but I relished my feelings of power and whimsy - no matter how vicarious they had to be, considering my own restraint: for, when I was young, I never had to shatter glass. That came later.

Verse 342 from the chapter called Adolescence

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

And we're talking about Indiana, which means her behavior was remarkably erratic. Her emotions were something worse than five rollercoasters put together: she would be high one moment and low the next - there wasn't even a climb up or a fall down: just up, then down - the most exciting thing I've ever seen or lived - at least in low doses: I couldn't deal with those feelings for long.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 1, The First Day, Part 1, Victory & Calendar Reform, Section 3, Wondering, Paragraph 5, Clauses 3-5

But by describing this malaise, I do not mean to imply that these people are accustomed to death - that is a good thing if they have it; my suspicion is that many of these people - and not just in the hospital but outside as well - many of these people walking around are unaccustomed to life. I'm not sure what I mean - perhaps I mean that these people are too familiar with their pedestrian existence - but no matter what I mean, I do have the feeling that many of the patients here would know what I'm trying to describe - I'm sure those people have plenty of poetry to share - but they are not in this room with me, are they? They are not locked in a room with a sleeping dead man; nor do I think they are trying to give their sisters poetry. They are trying to survive, and that is plenty poetic for anyone.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 1, The First Day, Part 1, Victory & Calendar Reform, Section 2, Poetics, Paragraph 6, Clauses 5-8

Now that I've organized my thoughts, I think I've discovered something: that which is purely love has a very specific nature, which is not shared by the many other things we associate with it. These things can be distinguished by their place of origin. Thanks to the body, we experience attraction, otherwise known as 'eros,' a feeling based on sexual desire that turns us into 'lovers.' Thanks to the spirit, or what we otherwise call the heart, we experience enthusiastic devotion, which springs from a combination of higher feelings, what we otherwise call emotions, which are based on personal ties. These feelings are the basis of 'romance,' which, out of all things associated with love, is the most subject to personality, and which, depending on what our personalities are like, turns us into 'spouses,' whether we espouse a person or a cause.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 7, The Seventh Day, Part 1, Strength & Security Sector Reform, Section 2, Facing a Choice, Paragraph 3

I hope that I have somehow conveyed the nature of these experiences. But they are so diverse, and the only common element is this feeling in my loins that I can hardly begin to describe. And I have felt it around you many times. But around you, I don't usually employ my imagination. The most powerful experience I had with you came very simply.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 1, The First Day, Part 1, Victory & Calendar Reform, Section 5, Inflammation of the Loins, Paragraph 4, Clauses 1-5

But he was always telling his stories to other people. Some of them I would hear several times, depending on the company we shared, but never, not once, was I personally privileged with a story. His opinions I would hear, sometimes even his principles; he always shared his feelings, which is something I rarely did and only with great difficulty; on the other hand, he rarely gossiped, but he offered countless anecdotes, often involving other people; none of these, however, were stories, which included all these elements and more besides.

– Title 1, Regarding Peaches and Bananas, Part 2, Section 5, Falling in Love, Paragraph 4, Clauses 4-7

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

Dorothea clenched her jaw. "Well?" she asked. "Do I have an answer?" Her son stared blankly. She continued, "I understand you have feelings for her. I'm not asking you never to see her again. I simply want you to give me your assurance that you won't marry her."

"I can't," said Junior. "I love her."

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story featuring a frank discussion of one man's misdeeds

I looked through the window. The shadow of trees-immense, floating, rustling things-terrified me. The feeling grew. It stretched towards me like a tube of darkness. It burst through the window. It skewered me. In vain, I grasped at the door. I was pulled into the middle of the seat.

– from “Paris Is For Rapists, Too,” a ghost story featuring the beautiful city of Paris

Tatum went back to her apartment with a vicarious feeling of accomplishment. She decided the assignment wouldn't be so bad after all. Monkey Ball would get her writing again. Reaching her door, Tatum swiped her keycard. The lock beeped. The light turned green. Tatum pushed the door open.

– from “Dirty Manga People Are Disgusting,” a spooky story featuring marginalized people

Junior shook his head. "I have to get married," he told himself. The feeling was genuine. If there had been a hall of fame for perverts, he would already have been inducted. At long last, after a glorious career, Miles Jeremy Jefferson retired.

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story featuring one man's misdeeds

Nyota shook her head. She whispered, "I'm sorry. I didn't know she had put you in such an awful position. If there's anything I can do to please her, let me know. I'll do it. Just promise me you won't put the horse at risk, no matter what your feelings are for me."

Junior clutched his brow. "There's nothing you can do," he said. "It's who you are. It's because you're black."

– from “A Horse Named Clutch Bag,” an inspiring story set in sort of the same place as the Great Gatsby

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

(MS. JACKSON exits.)

KOKOMO: Oh, bittersweet news! That I might have my mistress's blessing to wed her son - her firstborn and only son: her pride and joy - and make a Catholic out of a Christian, when she knows her line - her ancient English stock - would rest entirely in my womb, fills me with great joy; but since that stock, if Madam's fears be true, is filled with an urge to plant one's seed in every jar and hole - to roam rakishly over the countryside regardless of warmth at home - I must gird myself to the possibility that my loins will not be enough: that fear of the yoke will upset my plan to reveal with success this very night my feelings to my beloved Fletcher!

– ACT II, line 28

FLETCHER: You thought Norfolk had a checkered past. Being a former prison colony's prison colony is nothing next to Pitcairn.

ALICE: I would never have imagined it was like that. I thought it was a paradise.

FLETCHER: I'm writing a play about it - specifically about the woman who chopped off that man's head. She's an ancestor of mine. Maybe later we can go over a few scenes.

ALICE: I'd love to.

FLETCHER: If your neck doesn't still hurt.

ALICE: I'm feeling much better now, thank you.

FLETCHER: If you strained it, you strained it. I have to say, you have surprisingly little tension.

ALICE: It's my honeymoon. I've been having lots of sex.

FLETCHER: You shouldn't have reminded me.

ALICE: Why not?

– ACT I, lines 626-635

ALICE: It's difficult. I like it. Sometimes I do wish he were more sensual.

MS. JACKSON: I know the feeling.

ALICE: When we have sex, it's all about the penetration. There is no foreplay.

LESBIAN: Nothing?

ALICE: Spread 'em and weep.

MS. JACKSON: Men are such animals - present company excepted, of course.

ALICE: Did you see that performance they put on?

LESBIAN: Absolutely dreadful.

ALICE: I thought it was sexy.

LESBIAN: It reminds me of a dance I saw in Fiji.

– ACT I, lines 394-403

FLETCHER: Oh, marriage! Where would man be without thy warm bondage? Those who fear the rope will never know the pleasure of being tied up: of pushing with all one's might only to stand still. It is a perverse joy, indeed, to take the plunge through the trapdoor: to hear one's soul snapping in two, pushing one's heart into one's throat: to say the words, 'I do.' To wed and then to bed - how old-fashioned an order! One cannot help but desire permanence in such an ever-changing world. To oppose it, lashed to a rock, feeling its weight crush one's spirit, may be a Promethean punishment best reserved for the noble. It is no wonder that only the force of custom and law kept so many together for so long. Matrimony is not for the faint of heart. So watch out, you concubines and concubinaries - you cohabitants and live-in friends: both cataracts and calm pools await you, but no peace at that river's end: just the wide, gaping maw of dissoluteness and abandon: the ocean of human desire, with nothing to do but sink. So swim home, like salmon, and enjoy rest: the comfort you get from being tied up. My prayers were answered: I am a man again - and soon to be more: a husband. Wish me luck, for the night is still young, and many acts of husbandry await me.

– ACT II, line 550

ALICE: Did somebody die?

FLETCHER: Don't ask.

ALICE: Yes.

FLETCHER: Even if your husband had died?

ALICE: It would.

FLETCHER: I've been wanting to confess this for so long. The island makes it hard. Who would have understood me if I had spoken? My mother? I pay my penance every time I hear her cry. She has no idea what part I played in that fire. I can't help feeling that, if I had stopped it, this family would never have had the problems it's had. Nobody died in that fire except for me. It was my own soul burning. As far as the house is concerned, restitution's been made. As for me, who would not find my weakness and ignore it? for the sake of convenience if not for shame. Who would restore my strength from the ashes?

ALICE: Let it be me. I will restore you.

FLETCHER: This is why I've been pursuing you. I knew you'd never give in to me. I saw your strength the moment you arrived: its grace: its beauty. I fell in love with it. I desired it - not for myself, but for its ability to release me from this guilt.

ALICE: Let me release you, Fletcher Christian. I will make you whole again.

FLETCHER: You will forgive me my crime?

– ACT II, lines 184-193

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na uczucie w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

My mind went blank. What did envy look like? I had no image for it - only a word. Was it something I could draw? What were its features? A circle? A square? A diamond? Something indescribable. Was it evil? Was it nothing? An illusion? Indiana claimed she envied us. She was lying.

Silence surrounded me. I wondered what everybody else was feeling. I thought you might be imagining Indiana naked. Why not? She asked for it.

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that might help overcome one's sense of unease depending on your outlook

The wedding was postponed. Steve O got a chance to look deep into his heart. He explored his feelings. Adam helped Steve O realize that enjoying a finger up the bum had nothing to do with being gay. If Steve O had romantic feelings for Adam, as Adam might still have for Steve O, there were ways in which they could develop those feelings in a non-sexually threatening way.

– from “A Finger Up The Bum,” a gay fiction story that shouldn't cause a fuss, but what you make of it is up to you

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Uczucie: Spis Treści

Kolokacja Uczucie w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Uczucie."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na uczucie który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "uczucie." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Plugawość, Sportretowanie

Cenzura mówi wszystko

To naturalne, ukryć brudne rzeczy. Są żenujące. Ale trzeba pamiętać, że kiedy ukrywamy rzeczy, które są trudne, robimy wrażenie że są brudne, gdy są naprawdę coś zupełnie inne. A kiedy sprawiamy że łatwe rzeczy są dostępne, robimy wrażenie że są czyste, kiedy tak naprawdę nie są w ogóle. To jest niebezpieczne.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży