Nagłówki MichałaZwariowany

Michal prezentuje The Vagina Cafe, internetowa galeria sztuki, blog o kulturze i nawet Słownik Polsko Angielski w imieniu klubu milośników kawiarnii Vagina Cafe w Bielsku-Białej!

Dowiedz się, na co polega mój protest i co ma wspólnego z tym nowy Dzień Kobiet

Michal się opala obok malowanego słonca

Wpadnij do Vaginy...teraz najczekawszy nocleg w Bielsku...Plac Wolnosći 1, Bielsko-Biała...piękne pokoje dla kobiet i całej ludzkości ...kliknij i przeciągnij logo aby się podzielić linkiem

Odpowiedzią na Twoje potrzeby...

Jeśli lubisz podróżować...

Miniaturowy portret MichałaMichał Poleca:

Sauna Cezar

Bielsko-Biała, Polska

Fotografie Michała Slaby
Mapa pokazująca położenie Bielska-Białej w Śląsku
Bielsko-Biała znajduje się w rogu Śląsku
Margo behind a tree

Zwariowany, kulturowe wprowadzenie

Zapoznanie słowa ze wszystkich stron...

Słownik Angielski już nie będzie ci potrzebny kiedy uczysz się angielskiego we własnym mieszkaniu Bielsko-Biała styleIkona słownika

Mam wiarę w praktyczność podtrzymywania angielskiego jako język dla całego świata. Nie cenię zwykłego podejścia z którym angielski jest przedstawiony.Pointer

Navigacja Michała Słownika

Artefakty, paliwa, i osoby: Definicje w powieściach MichałaPointer

Rodzaje

Typowe rodzaje które pojawiają się często w Corpusie Michała

Skierujmy pobłażanie w kierunku sztuki dla kobietZdjęcie Gosii z naszej podróży po Europie.

Siła i godność strojem jej...

Księga Przysłów 31:25

Uwaga Autora: zostałem zabroniony od dzielenia szczegółów dotyczące mojego prawdziwego romansu przedsięwzięcia, do czasu, gdy druga strona jest gotowa do przedstawienia swojego punktu widzenia afery układu...Pointer

Wiele osób wyruszają w podróz samochodem. Nie każdy przecina Europę wzórem krzyżowym w 46 dni. Zwłaszcza nie z towarzyszącą osobą zupełnie jemu obca.

Przyjechałem do Europy udokumentować ludzi praktykujących naturyzmu. Wstępnie ustaliłem spotkanie z nudystem z egiptu odwiedzającym Europę i było też w planie jakieś zgromadzenie paneuropejskie co odbywało się w Chorwacji. Zorganizowałem dla siebie asystent który miał mnie towarzyszyć i pomagać w czymkolwiek potrzebne, ale kiedy jej paszport został skradziony w nocy przed planowanym wyjazdem, plany poszły przez okna. Zdecydowałem się na coś mniej ambitnego. Chciałem odwiedzić saunę reklamowana dla naturystów w Bielsku-Białej, co znalazłem w Internecie. Kiedy tam dotarłem, spotkałem Gosię.

Będąc z Ameryki, tylko było potrzebne w Europie włączyć radio, aby usłyszeć amerykańską piosenkę. Aby zobaczyć amerykański film, tylko musiałem pójść do kina. Aby być zrozumiany, tylko miałem mówić po angielsku. Będąc z Polski, one nie mogła znieść słuchania radia przez tych wszystkich bzdur politycznych które tam są rzucane. Nie lubiła oglądać amerykańskie filmy, bo twierdziła, że wszystkie kończą się tak samo. Nie chciała mówić po angielsku ze mną, bo nie tylko chciała powiedzieć słowa poprawnie, ale także chciała powiedzieć swóim sposobem. Nikt nigdy jej nie nauczył jak. Ja rozpaczliwie chciałem zrozumieć. Ona chciała być zrozumiana.

Nigdy nie głodziłem nie zasługując na to. Nigdy nie byłem systematycznie pobity przez rodziców. Ksiądz nigdy mnie nie pieścił w majtkach. Ale to nie oznacza, że nie mogę słuchać kogoś, kto przeżył takie nadużycię i to nie oznacza, że nie mogę próbować to zrozumieć. Razem z Gosią podróżowaliśmy 10.000 kilometrów razem. Spaliśmy w tym samym namiocie. Musieliśmy słuchać siebie nawzajem. Człowiek nie powinien potrzebować 10.000 kilometrów aby to zrobić. Powinniśmy być w stanie słuchać siebie wzajemnie bo tak chcemy. Powinniśmy być nauczeni to zrobić. Jeśli tego nie nauczono nam, powinniśmy się uczyć, jak to robić i szybko.

Zdjęcie z naszej podróży po Europie.

10,000 km przez Europę z obcym człowiekiem

Poprzednie zdjęciePoprzednie zdjęcie x10

Dzień +1
2011-09-04
 16༜25/24

Następne zdjęcieNastępne zdjęcie x10
Poprzedni Kemping

Sauna Cezar

Następny Kemping
Poprzedni Kraj

Bielsko-Biała, Poland

Następny Kraj

Znikająca kobieta, znikający człowiek...Pointer

kolekcja nowoczesnych reprodukcji i plakatów

W ​​trakcie naszej podróży po Europie, Gosia bardzo dzielnie otworzyła się do mnie i do aparatu. Nie było to łatwe ze względu na blizny które nosi. Chciałem podzielić się ze światem jej często radosne, często smutne, często złe, ale zawsze wyzwalające doświadczenie, z wyjątkiem, że Internet jest pełen zdjęc nagich kobiet i mężczyzn oraz pełen trolli, którzy ich nadużywają.

Zdałem sobie sprawę, że to co naprawdę trzeba podkreślić, nie jest ta otwartość która powstała między mną i Gosią, ale ta ciemność, która nadal nas otacza. Kiedy cenzoruję nagość, czynię to w sposób, który nie zagraża spójności ludzkiego ciała. Cenzurując fotografię co Gosią i ja wykonaliśmy podczas podróży, szybko zauważyłem, że właśnie w tych zdjęciach, gdzie Gosia była najbardziej otwarta, najbardziej niestrzeżona i zrelaksowana, prosto mówiąc, gdy była samą siebie i pławiąła się w słońcu musiałem ją oczernić całkowicie.

Dlaczego społeczeństwo napędza ludzi w ciemności? Dlaczego nie możemy zaakceptować siebie, jak jesteśmy? Dlaczego nie możemy zaakceptować nasze ciała? Czy naprawdę staliśmy się rzezańcami? Czy jesteśmy w stanie przeciwstawiać się tej choroby co stawia nas przeciwko siebie? Razem możemy pokonać te demony które nas nadużywają.

Czy lubisz być nago czy nie, czy ktoś cię już fotografował nago, czy nie, ale szczególnie, gdy dla ciebie, jak dla Gosii, to jest coś, czego nigdy nie spodziewałesz, że zrobisz, proszę o rozważenie przekazania własnego zdjęcia do opublikowania w sposób ocenzurowanym jako forma protestu przeciwko wzechobecnej obecności ciała ludzkiego w Internecie, nagie czy nie, która jest opublikowana i powielana ad infinitum bez kontekstu i bez względu na tożsamości, lub potrzeb osoby która jest przedstawiona.

Michal's Słownik Polsko Angielski:
Tłumaczając słowo Zwariowany

Słowo może oznaczać wiele rzeczy. Przede wszystkim stanowi ono rodzaj gestu. Specyficzny sposób mówienia. Specyficzny sposób wpisując znak. Specyficzny sposób poruszania ręką. Wiedzieć jak zrobić jeden z tych rodzajów gestów to jest wiedzieć jak wymawiać slowo zwariowanyw jakiś sposób.

Jeśli kobieta chce przekazać ideę korzystające słowa zwariowanypo angielsku, trzeba wiedzieć, co inne ludzie myślą kiedy kobieta dokonywa ten gest. Kobieta nigdy nie będziesz miała pełnej świadomości ani kontroli nad skojarzeniami lub tożsamościami, które są wywoływane przez pewnych słów, ale można wiedzieć, co było i co jest wspólnie zaakceptowana definicja pewnego słowa, chociaż w danym miejscu, co kobietom narysuje kierunek który pomoże im zrozumieć, jakie rodzaje skojarzeń i tożsamości informują użycie tego słowa.

Używając słowo po angielsku, kobieta sama wchodzi w długo trwającą chociaż często nieświadomą debatę na temat jego definicji, oplatając się na zawsze w historii jego użytkowania. Sposób w którym kobieta go używa, i z którymi innymi słowami go używa jest ważne.

Tym więcej kobieta wie na temat gdzie angielski odpowiednik na zwariowany znajduje się w tkankę języka angielskiego, tym łatwiej bedzie wykorzystać jego kulturalną moc.

Wymowa dla kobiet angielskiego odpowiednika na ZwariowanyGosia na trampolinie

Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet wymowę angielskiego odpowiednika na "zwariowany."

Michal na video jak wymawia dla kobiet angielski odpowiednik na "zwariowany."

Definicja dla kobiet angielskiego odpowiednika na ZwariowanyGosia na trampolinie

Podstawowym amerykańskim angielskim odpowiednikiem na zwariowany jest angielskie słowo crazy.

The word crazy refers to a kind of person or artifact that deviates in either form or content from an established norm. It can also be used to refer to the person proper.

Tłumaczenie w krótkim czasie.

Powszechne stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany w przykładowych zdańGosia na trampolinie

 1. You sure have a crazy family. And I thought my family was crazy.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 2. All it takes is one crazy guy to ruin life for everybody.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 3. Man, that is just crazy talk.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 4. Some crazy got onto the train this morning and sat right next to me.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 5. Here are the keys. Go crazy.

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 6. Muszę jeszcze wymyślić szóste zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "zwariowany."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:
 7. Muszę jeszcze wymyślić siódme zdanie dla kobiet używając angielskiego odpowiednika na "zwariowany."

  Nagranie audio jak Michał mowi zdanie:

Stosowanie angielskiego odpowiednika na Zwariowany w Korpusie Utworów MichałaGosia na trampolinie

Obraz młodego Michała siedzącego na nocniku przed maszyną do pisania

Korpus Utworów i Powieści Akceptacji (KUPA) Michała prezentowana jest pod imprintem Bare Bottom, czyli Gołe Dno. Obecnie składa się ona z sześciu dzieł, każde z których reprezentuje inny filar kultury zawierające różnorodne wijące style.

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Zwariowany: Spis treści

Zwariowany po angielsku: morfologiczne podejście

Jeszcze muszę zrobić dla kobiet analizę morfologiczną dla angielskiego odpowiednika na "zwariowany."

To nie znaczy, że nie jest wysoko na moim liście.

Tabela częstotliwości angielskiego odpowiednika na "Zwariowany."

Wymienione w tabeli w kolejności malejącej łączna liczba razy, iż angielski odpowiednik na "zwariowany" i wszelkie jego morfologiczne formy pojawiają się w Korpusie, oraz podział częstotliwości według dzieł, odpowiedni ranking każdego słowa lub zestawu słów według pełnej listy wszystkich słów w Korpusie, obliczone zarówno gęsto i konkurencyjnie, oraz wzrost procentowy częstotliwości słowa według częstotliwości słowa z następnego niższego stopnia w pełnej liscie.

Gosia rozciągając ramiona
Procentowy wzrost nad następnej rangiRANGASŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
gęstakonkurencyjnanowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycki/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
-----------
Jeszcze nie opublikowałem dla kobiet tabelę częstotliwości dla angielskiego odpowiednika na zwariowany," ale wkrótce do tego się weżmę. -Michal

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany w Death to McDonalds

Dodger Stadium z lotu ptaka, z wyimaginowanym Los Angeles częściowo zanurzony w tle

Tak zwana "Biblia bajki" (Story Bible) dlaserii komiksów która się toczy w Kalifornii podczas zmiany klimatu i która jest opowiedziana przez ośmiu bohaterów, którzy żyją przez klęskę żywiołową, która pochłania Los Angeles i wywołuje wojnę z ekspansjonistycznym rządem Meksyku potajemnie wspieranym przez Chin. (Ale na tej stronie zmieniłem okolicy Los Angeles na okolicy Bielska-Białej...:)

Frame #2051

apple and i had a talk about the hospital in stare bielsko. it didnt go well. apple says im the one whos crazy.

JC Penney

17 August, 8:51 PM

Frame #6094

harley says she was partnered with hulu in a program by chase's wife of all people. crazy story. its sort of the reason she was arrested.

Sprint "Iphone" Case

22 December, 1:07 PM

Frame #3309

theres a boat crossing our stern half a mile away. looks like a charter yacht. were waving like crazy.

Sprint "Iphone" Case

4 September, 5:34 AM

Frame #5875

what has harley done to me. shes got me going crazy in a crazy world. with so much else to think about. all my thoughts are with her.

Sprint "Iphone" Case

12 December, 10:49 AM

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany wEwangelia Jezusa H.

Obraz planety Mars

Eksperymentalna chrystologiczna fantastyka naukowa , w którym Jezus pojawia się jako ugotowanym na twardo narratorem własnych wczesnych lat na kuli ziemskiej zrobiony ciemny z pyłu wulkanicznego i nieformalnie rządzony przez człowiek z Marsa, który sprzedaje powietrze w butelkach.

Jesus never fully believed that Zoe's father was the great tyrant that her testimony often implied. Sure, he was capable of ordering a man to his death, but, then again, he was a father, and, like all fathers, he no doubt often confused his own interest for his child's. Jesus suspected that Zoe's portrait of her father was, no doubt, not only one-sided but colored with the crayons that had most survived the years - that is to say, the least favorite. No doubt, Zoe loved her father, and, no doubt, Zoe loved Jesus. Yet, there was doubt. There was an incredible amount of it that couldn't be silenced. Like rats, it gnawed; it swam through Jesus's bowels and burrowed into his stomach. It climbed his spine, jumped into his heart and head and bred: seven litters a year - each containing six to twenty-two young - once every three months. There were rats everywhere, and Jesus was literally helpless. Did she love him or not? he asked himself. Did she want to love him? Was she trying? Was this the best she could possibly do? Was she lying? What was the lie? That her father was a maniac? Or was she the crazy one? Was she lying to fool him? or to fool herself? What the hell was going on?

Verse 98 from the chapter called Vows

Most people wrote him off as a crazy man. Others were more skeptical: they wondered what a Martian man was doing on Earth collaborating with terrorists. People said: he's a criminal: he escaped from Mars and joined up with pirates and all the other dispossessed and frustrated scumbags in outer space - what do you think he wants? Money, money, money! What do you think drives him? His own greed! Spite! His diabolical schemes for grabbing power and fifty wives like all the other rich pirates.

What about this Zeus fellow?

Verses 679-680 from the chapter called Adolescence

None of this would have mattered, of course, if safety guidelines had been appropriate: there was no need for bottled air on Earth: all you needed was a face mask with a filter! But people were just stupid! They needed to wear fancy bottles like the rich people on Mars. They had to be just like the Martians! They convinced themselves it was necessary! The bottled air industry helped, of course, but people did it to themselves! They were maniacs! It was, by far, the worst case of collective craziness in history: far worse than Tulip Mania, which only lasted a generation! This mania kept going: passing from father to son, mother-in-law to daughter-in-law: each one equally convinced that air bottles were absolutely indispensable. Finally, someone had to make it law: somebody somewhere in some treaty made it international law: every mask had to be attached (on purchase) to a bottle by a licensed mask and bottle distributor - just like on Mars, where it actually mattered: where your life depended on it. What crazy person made that happen? What greed was behind it? Nobody knew, and few people cared. The only real solution to this problem was cleaner air.

Verse 79 from the chapter called Childhood

"In the face."

"He hit you in the face?"

"Yes."

"How hard?"

Zoe was silent.

"How hard, Zoe?"

"Hard enough."

"Why did he do it?"

"Because I'm crazy."

Verses 938-946 from the chapter called Security

At first, I went to a big nursery school. It was large - that's how I remember it. I also remember hating it. I couldn't understand what people were saying to me. The grown-ups were all stupid: when I tugged on my overalls and made a face, they didn't know I had to pee. So I wet my pants. My mother was mad; she left me. She left me there in that madhouse. She left me there in that crazy place called America. My father came, then he left. My aunt was there. She hugged me. She took me to Montessori school.

Verse 96 from the chapter called Childhood

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany wSeks dla Dzieci

Rysunek człowieka między nogami kobiety na tle mężczyzny w szpitalnym łóżku

Książka literacka opowiadane przez parę rodzeństwa po obu stronach Atlantyku, dla których dziwne doświadczenia seksualne stanowią poważne wyzwanie dla ich tradycyjnym rozumieniu matematyków, małżeństwa, młodych gejów i Boga.

It's just that I'm afraid you're spending too much quality time at Indiana's house. An address like Holland Park may not be enough to mesmerize you, but it's certainly enough to distract you and leave you susceptible to other, more corrupting influences. It's certainly enough to make me question a man like Albert. Who would abandon such a crazy wife in a place like Holland Park? She is exactly the type of desperate middle-aged woman who thinks herself impetuous and takes her fleeting beauty to a place like Annabel's. And why? For spite? Yes: she would go there to spite her husband, unaware of the consequences before it's too late.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 11, Guidebooks, Paragraph 3

INDIE: What if that girl you like so much: what if she wasn't a hooker, man? You know what I mean? What if she was a nun?

NIKE: Don't be stupid.

INDIE: I know it's crazy, but: what if it's true, man? What if she was an honest to God-freakin' nun?

NIKE: You think I haven't thought of that?

INDIE: Well, I'm glad to hear that you have.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 6, The Sixth Day, Part 1, Children & Education Reform, Section 5, Talking Through A Problem With A Friend, Paragraphs 9-13

NIKE: Look: this whole tunic business: I just don't fucking get it, you know? I mean the woman was walking around half-naked in the Bois de Boulogne.

INDIE: I know: it's crazy. I wish I saw her, man. She must have been fucking gorgeous.

NIKE: And you know what? As far I can tell, she was too hot to be either a nun or a prostitute.

INDIE: It's crazy, man.

– Title 3, Regarding a Dream, Chapter 6, The Sixth Day, Part 1, Children & Education Reform, Section 5, Talking Through A Problem With A Friend, Paragraphs 14-17

He knew he went crazy, and he hated him for it. But there's no way he wasn't part of that cult; he loved Stalin's methods - he was just a little bashful about it. But that's why Hungary was the highest point of his career: it let him do the things he really enjoyed. I wouldn't be surprised to learn that Khrushchev made that secret speech with full awareness of what might happen in the Eastern bloc. He liked the idea of national communism; that's why he liked Tito so much. He was a nationalist himself, not a hard-core imperialist. Unfortunately, the Hungarians brought disaster on themselves, or I guess Nagy was to blame. The problem was: they took their cue from Poland, but then they stopped paying attention. In the summer of fifty-six, a workers' strike was brutally suppressed in Poland. People were agitating. But when Khrushchev showed up in Warsaw, he was placated. His Polish comrades told him exactly what he wanted to hear: don't worry; we've got it all under control; national communism is the way; three cheers for reform. What did Nagy do? He said he was leaving the Warsaw Pact and he appealed to the United Nations. The United Nations! He must have been crazy. Khrushchev probably had a good time executing him.

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 27, Penetration, Paragraph 99, Clauses 13-28

And they said: no cheating. But I knew: because Albert was coming into Romania, the part where I live, to visit his family, and they were good friends of my family. They were very close to us. And he was always coming. But that time I knew that he wanted to take me back to Budapest with him. It was very funny: because also, on the day of Luca, we start making a chair from wood. Everybody is making this chair. And we have to keep making the chair and we cannot finish until the day before Christmas - almost like the apple. So when we finish, we put the chair inside the church. And if during the midnight mass, somebody steps on top of the chair, they are supposed to be able to see who is the witch. So Albert, he stepped on the chair, and he looked around, and everybody was looking at him, and then he looked at me, and he smiled, and he said: she is the witch, because she has bewitched me. And he asked me to marry him. Right there: standing on the chair. Everybody was waiting for me to say yes. And I purposely waited a long time. My mother: she whisper, he is crazy. And I said yes. I said really loud yes."

– Title 2, Regarding the Romaniac, Part 1, Section 21, Giving and Receiving a Look, Paragraph 2, Clauses 7-25

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany wTsiga Tsiga Tsiga

 Kule śmigają obok pomnika Nikola Tesla

Zbiór opowiadań w którym występuje między innymi seksowna paryska ducha, upiorna baza na księzycu zaludniona przez obcych którzy mają pochwy zamiast gęb, policjant z polskiego pochodzenia, ciężarówka pełna arbuzów, flecista, i facet, który musi się spotkać z drugim facetem na temat chorego konia.

"If you think I'm going to do this in front of you," he said, "you're wrong. Get in the truck." The men slinked off into the cab. Shephard turned to Pepsi. "Can you find me a bucket?" She ran off. Shephard looked down. He said to himself, "What I do for democracy."

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story about a crazy Navy man

"We're heading up the road in a humvee. This guy drives like a maniac. If we pass your team while they're on the back of a tanker, we're done." Clark was right. He added, "You have to do something."

"Hold on."

"Forget about wiping."

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story about a crazy Navy man

The second bloom was larger. It was forged into a sickle sword. It was made for deflection and blocking. Gog gave this to his consort, called Magog. It represented the Bhag Mithra, the keeper of the light, whom Magog personified on earth.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a crazy kind of guy

"This is what happens," he huffed, "when I get angry." Gog pulled in front by a length. He swerved into the eunuchs' path. The boats collided.

– from “In the Beginning, There was Gog,” a fantasy story featuring a crazy kind of guy

They passed a gas station. A few minutes later, they stopped. The road was blocked. A six-wheeled cab-over-engine truck pulling an even longer trailer was overturned. There was no way around. The dunes were too thick on either side. A policeman from the local security bureau told them a bulldozer was on its way.

A man drove by on a motorcycle. Clark watched him weave and dart through the sand. He leapt over the dunes. Clark groaned. "What are we doing with camels?" he asked. "We need two of those."

– from “Two Dudes and a Chinese Desert,” a friendship story about a crazy Navy man

Obraz młodego MichałaPowrót do UsageStosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany wPrzykra Pani Jackson

Wyrzeźbione litery na starożytnej kamiennej tablicy która wisi na ścianie

Prawdziwa sztuka. W nim dramat. Mów szybko. Trwa dwie godziny. Odbywa się w pensjonacie. W małej społeczności. Po zabójstwie. Mnóstwo podejrzeń. Postacie musią się nauczyć jak się słucha. Zabawne.

(ALICE exits.)

KOKOMO: Yet again, I'm left holding the wet, dirty towels. Not to worry. It's alright. I don't mind. In truth, if I could spend the rest of my life cleaning up after Fletcher Christian, I would be a very happy woman. Even if that is silly and backwards, that's how I feel. I would never phrase it like that to anybody; I'm not crazy. I'd make him take out the garbage and all that. Alice is right. It's high time I told him how much he makes my heart beat. I could turn it into a joke if it looks like he's uncomfortable. That would be dreadful. What kind of a joke would it be? I need a heart transplant? That's not funny. What am I going to do?

MS. JACKSON: Kokomo!

KOKOMO: Of course: the laundry.

– ACT I, lines 1381-1383

FLETCHER: I lost my virginity to a married woman. Her husband was abroad - had been for several months. She did plan on joining him, but she loved sex - she admitted it - more than she loved her husband. Then again, I didn't really know the man. Maybe he was the same way. Maybe he was a scoundrel. Some women are just crazy. I was doing work on her balcony at the time. She would undress in front of me through the window. She even let me watch her masturbate. I was around eighteen years old. She was forty. I had no idea what to do. I couldn't do anything, anyway. I was surrounded by my crewmates. When we finished, we packed up and we left. I didn't see her for several weeks. In due course, we bumped into each other at one of the local pubs. She asked me how I was doing. I told her I was fine. I bought her a few drinks. She asked me to take her home. I did. On her front porch, as she was removing her keys from her pocket, she dropped something.

ALICE: A condom.

FLETCHER: How did you know?

ALICE: I guessed.

FLETCHER: Is that something you've done?

ALICE: I've never done it. I assume, if you want to get your point across, that's the most powerful way.

FLETCHER: It's true. I couldn't help myself. I had to go up to her room.

ALICE: Did you like it?

FLETCHER: I loved it - as it was happening. When we were finished, I felt as dirty as a pig. She wanted me to come every Wednesday afternoon like clockwork.

ALICE: Did you?

– ACT I, lines 642-651

FLETCHER: I'm glad you liked it.

LESBIAN: We happened to see your father looking down on us the whole time from a cliff.

FLETCHER: What do you mean?

LESBIAN: He was staring at us the entire morning from a cliff. I thought he was going to jump.

FLETCHER: He was just standing there?

LESBIAN: He was just standing there.

LUKE: I went up to him. He was only watching us bathe.

ALICE: I hope he liked it.

FLETCHER: Don't mind him. My father's a bit crazy. One time, I woke up in the middle of the night. It was about three in the morning. I saw him standing in front of a pine tree, trying to decide whether or not he should chop it down. This was three in the morning. There was absolutely no reason for him to chop it down. It was really quite bizarre.

– ACT I, lines 55-63

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany: Spis Treści

Stosowanie angielskiego odpowiednika na zwariowany w Miscellaneous Dingbats

Tytuł książki na koniec ciąg różnych dingbats

Książeczka pełna opowiadań. Mysterium do spożywania przed snem. Bajka. Romans science fiction. Dorosłe życie. Mało inspirująca gejowska fikcja. Horror.

I invited Indiana. I must have been crazy. I thought it would help raise the level of maturity. I didn't expect her to come. I was sure she would be too embarrassed to be here without Mother. I called her. She told me it was perfect timing. Albert was working at home. He could stay with Olympia. She would come on her own. I wondered if they had quarreled.

– from “St. Andrew's Eve,” a story of love that may calm one's sense of anxiety depending on your outlook

Captain Orbitz came from a long line of distinguished galactic luminaries. His father and his brother had been martyred in a great battle against the forces of Scutum-Centauris. His grandfather was a delagate to the Grand Orion Council from the planet Vancouver. His lineage went all the way to one of the leaders of the original humanoid slave revolt. He was sacrosanct. When his name was red-flagged at the security bureau it was summarily dismissed as an error. It was red-flagged again. And again. Somebody by the name of Rishi Keplar Jorgen Tycho Kalvinicus Orbitz was having associations with the outlawed Wiki-en Society. People went crazy. They wanted him arrested. They wanted him interrogated. There was only one problem. Orbitz was on assignment. He was the second longest-serving courier in the Alliance. He was traversing a wormhole.

– from “The Death and Life of Captain Orbitz,” a science fiction romance inspired by Stanislaw Lem, if you know who that is

My friends kept telling me I was crazy. They said no matter how bad it is in the city at least I have friends. In the village I would have nobody. It was true. I didn't argue. I didn't want them to know what was on my mind. I was thinking what good are friends if they can't protect you. I knew it wasn't their fault.

– from “A Black Man in Moscow,” an inspirational story that describes life on this planet, though hopefully we can change

I thought the old man could've done it. I knew things were bad. Men at his age have mid-life crises. I also thought it was possible my mother was making it all up. She's crazy. She's proven that. Attacking her own son.

– from “The Backed-Up Toilet,” a literature story based on true experiences, namely the author's

I learned later that the headman of the village had asked that I be replaced. He had claimed to the Ministry that I was crazy. That I talked to myself. That all the parents in the village were afraid to leave their children with me. I proved him wrong. If not for Putin and my three pupils, I would've been packing my bags for Moscow that very weekend. I would have lived in the village for all of two weeks instead of almost twenty years. I would never have stayed to teach a community of children how to grow up. I would never have married a local Russian girl. I would never have become the village headman. I would never have run for mayor.

– from “A Black Man in Moscow,” an inspirational story that represents something true, though the details are not factual

 

Obraz młodego MichałaPowrót do Stosowanie angielskiego odpowiednika na Zwariowany: Spis Treści

Kolokacja Zwariowany w Korpusie Utworów Michała

Tabela kolokacji dla angielskiego odpowiednika na "Zwariowany."

Ta tabela zawiera listę w kolejności malejącej częstotliwości wyboru ciągów tekstowych, które pojawiają się w Korpusie i grupuje je według derywacji morfologicznej angielskiego odpowiednika na zwariowany który jest obecny.

TypSŁOWOCzęstotliwość
Całkowita liczba wystąpieńMCDONALDSJESUSSEXTSIGAJACKSONDINGBATS
nowoczesny/niechlujnybiblijny/lakonicznypoetycka/high-browmocny/szybkirozmownymieszana sałatka
--------
Jeszcze nie wykonałem dla kobiet analizę kolokacji angielskiego odpowiednika na "zwariowany." Mam nadzieję, że będę mógł to zrobić za niedługo. -Michał

Miłość jest rozwiązaniem...

Na co czekamy? Trzeba to przejąć!

Czyś ty rzezaniec?

Pokaz sztuki który przeciwstawia się nadużyciom

Plugawość, Sportretowanie

Cenzura mówi wszystko

To naturalne, ukryć brudne rzeczy. Są żenujące. Ale trzeba pamiętać, że kiedy ukrywamy rzeczy, które są trudne, robimy wrażenie że są brudne, gdy są naprawdę coś zupełnie inne. A kiedy sprawiamy że łatwe rzeczy są dostępne, robimy wrażenie że są czyste, kiedy tak naprawdę nie są w ogóle. To jest niebezpieczne.

Miniaturowy portret MichałaGosia na plaży